1. Odkurzanie

Najważniejszym krokiem będzie oczywiście odkurzenie całego mieszkania. Najważniejsze to potraktować odkurzaczem te miejsca, gdzie kurz osadza się najczęściej – a więc na ścianach, sufitach, meblach, półkach czy książkach. Jeżeli nie możesz dojść ssawką odkurzacza do jakiegoś konkretnego miejsca, spróbuj wykonać taką… prowizoryczną. Zrobisz ją za pomocą szczotki, jaką umieścić można na długim kiju. Najlepiej będzie owinąć taką szczotkę suchą szmatką. Możesz dzięki temu oczyścić również powierzchnie, jakie są pomalowane np. emulsyjną farbą.

Do pozbywania się kurzu świetnie sprawdzi się szczotka do czyszczenia butelek owinięta mokrą szmatką. Jeśli masz czas na czyszczenie tapicerowanych mebli, użyj mieszanki zwykłej wody i płynu do naczyń. Działasz z kimś? Podzielcie się zadaniami: jedna osoba może posprzątać pokój, a druga wynieść dywany na podwórko i je wytrzepać.

2. Sprzątanie domu a mycie okien

Czyste okna to podstawa w domu. Chyba nie chcesz, żeby goście zaglądali przez szybę umorusaną od… zimy? Warto będzie pozdejmować firanki w oknach i wrzucić do pralki. Jak szybko posprzątać pokój? Najlepiej we dwójkę! Kiedy jedna osoba będzie zajmować się wstawianiem firanek do pralki, niech druga zabierze się do szybkiego mycia okien. Zacznij od wyszorowania ram okiennych, a później powoli przejdź do samych szyb. Pod żadnym pozorem nie myj jednak ich, kiedy będzie na nie świeciło słońce! Dlaczego? Otóż, woda na słońcu wyschnie szybciej i pojawić się wówczas mogą na nich niezbyt estetyczne zacieki i ślady.

Warto będzie przy okazji, już po myciu szyb, dokładnie przeczyścić meble, szkło, lampy czy lustra. Dlaczego? Ponieważ do tego typu ozdób możesz z powodzeniem użyć identycznego płynu, jaki stosuje się do mycia okien!

Ekspresowe sprzątanie domu i pokoju
Jak szybko posprzątać dom i pokój? Oto 5 sprawdzonych metod

3. Jak szybko posprzątać podłogi w mieszkaniu?

To, jak posprzątasz i umyjesz podłogę, zależeć będzie od jej materiału. Jeżeli posiadasz lakierowany parkiet to wystarczy, że przetrzesz go lekko namoczoną w wodzie ściereczką. Możesz dodać do niej jednak trochę amoniaku – nie trzeba będzie wówczas płukać i polerować podłogi.

Parkiet jest nielakierowany? Wyczyść go więc na początku za pomocą pasty, a później możesz zastosować bezbarwną pastę. A może masz drewniane panele w domu? Zatem, potraktuj je przeznaczonym do tego celu, nabłyszczającym preparatem!

4. Sprawne sprzątanie łazienki i kuchni

Możecie podzielić się na dwa pomieszczenia, jeżeli sprzątasz jeszcze z kimś. W łazience sprzątanie powinno zacząć się od czyszczenia fug (może być specjalnym preparatem, jak HG do fug, cena ok. 23 z). Później możesz umyć armaturę łazienkową. Aby usunąć osad, jaki osadził się na wannie bądź kabinie prysznicowej, zastosuj w tym celu roztwór składający się w wody wymieszanej z octem.

Szybkie sprzątanie podłogi w domu
Mycie podłogi oraz sprzątanie domu, czyli jak szybko posprzątać dom oraz jak skutecznie posprzątać mieszkanie

Sprzątanie kuchni warto zacząć od rozmrożenia i dokładnego wyczyszczenia lodówki. Aby w niej ładnie pachniało, można włożyć plasterki cytryny. Nie zapomnij również o piekarniku – posyp wilgotną szmatkę sodą i przetrzyj wnętrze, a następnie spłucz. Alternatywnie, wstaw do rozgrzanego piekarnika garnek z wodą i plasterkami cytryny. Para z gotującej się wody i kwas cytrynowy pomogą usunąć tłuste zabrudzenia. Proste, prawda?

5. Sposoby: jak szybko posprzątać pokój?

Zastanawiasz się, jak posprzątać pokój? Przyda się zatem nie tylko wytrzeć sprzęty elektroniczne ścierką. Do ekranów należy zastosować specjalne preparaty i środki, jak np. ściereczki z mikrofazy, nasączone odpowiednim płynem. Jeżeli chodzi o kratki np. komputera, warto będzie omieść je pędzelkiem i odkurzyć szczotką odkurzacza – jednak wyłącznie tą miękką! Nie stosuj płynu do mycia szyb na takie urządzenia!  Nie pryskaj nim na nie ani nie pocieraj papierowymi ręcznikami – możesz bowiem zarysować ich powierzchnię!

Jeżeli chodzi o wywabianie plam, warto będzie sprać czerwone wino winem… białym! Możesz to również zrobić za pomocą wody sodowej. Jeżeli gdzieś przykleiła się guma do żucia, zamróź ją kostkami lodu – jednak nie bezpośrednio, a przez foliową torebkę. Tłuste plamy posyp talkiem i zostaw na jakiś czas. Resztki po talku odkurz. Do drewnianej podłogi najlepsza będzie terpentyna i woda – o ile podłoga jest tłusta.

Nie da się ukryć, że domowe porządki nie należą do czynności, jakie wykonuje się… błyskawicznie. Jeżeli chce się to bowiem zrobić dobrze, to potrzeba poświęcić na to chociaż dłuższą chwilę. Jeśli będziesz przestrzegać wszystkich powyższych zasad, z całą pewnością uda się sprzątnąć dom szybciej niż nie znając się na sprzątaniu… w ogóle!

Sprawdź także: Cennik sprzątania domów i mieszkań w całej Polsce

ikona podziel się Przekaż dalej