1. Jak robić pranie? Sortowanie ubrań krok po kroku

Zanim ciuchy trafią do bębna pralki, warto je wcześniej dobrze posortować. Dzielenie ich niekiedy bywa uciążliwe, jednak dzięki sortowaniu ubrań można uniknąć wielu kłopotów związanych z ich praniem (takich jak zafarbowane koszulki, zniszczony materiał lub zgubione pary skarpetek). Warto kupić specjalny pojemnik z szufladami, który posłuży do rozdzielania ciuchów. Możesz również zdecydować się na wiklinowe kosze albo worki do sortowania ubrań. Dzięki tym sprytnym rozwiązaniom łatwiej będzie dojść do ładu z rzeczami. Zasady sortowania ciuchów warto ustalić z pozostałymi domownikami. Tylko w ten sposób segregowanie garderoby będzie skuteczną metodą na efektywne pranie. Jak sortować rzeczy? Warto zwrócić uwagę na kilka charakterystycznych cech ubrań, według których można będzie oddzielać je od siebie. Do pojedynczych koszy, worków lub pojemników z tworzywa sztucznego odkładać możesz ciuchy posortowane ze względu na ich kolor, rodzaj zabrudzeń, temperaturę (w której trzeba je prać) lub wymagany rodzaj prania (zgodny z materiałem).

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Jak wspomina Onet, pieluchy dziecięce wymagają specjalnego traktowania i należy je prać osobno, podobnie jak ubranka niemowlaków. Można jednak prać je razem z podkoszulkami z naturalnych materiałów, takich jak jedwab, wełna, len, bawełna i kokos. Pamiętaj, że delikatne tkaniny potrzebują odpowiedniej temperatury i specjalnego środka do prania przeznaczonego właśnie dla nich. Ta sama zasada dotyczy włókien mieszanych – więcej informacji na ten temat można znaleźć na metkach wszytych w ubrania. Aby nie niszczyć lekkich i delikatnych ubrań przez tarcie, ciężkie materiały należy zawsze prać oddzielnie.

2. Jak czytać symbole na metce?

Zawsze zwracaj uwagę na to, z czego wyprodukowane są ubrania. Nie zapomnij również, aby dokładnie przeczytać, z jakiego kraju pochodzi dana tkanina. Metki wszyte w ciuchy zawierają cenne informacje o tym, w jaki sposób zapewnić im bezpieczeństwo i dobrze zadbać o wybrany element garderoby. Na większości ubrań znajdziesz symbole uniwersalne, ale i dopasowane do konkretnych rzeczy – w zależności od materiału, cyklu i temperatury prania. Maksymalną temperaturę prania oznacza się zwykle symbolem małych kuleczek, ewentualnie opisuje się ją konkretnymi liczbami i komunikatami (takimi jak informacja typu „prać w 40 st. C”). Zwróć też uwagę na kreski pod piktogramem. Właśnie one sugerują, w jakim cyklu prać np. bardzo delikatne tkaniny.

Na metkach pojawiają się również symbole prania - miski – są przekreślone lub nie. Zwykle sugerują o konieczności wyprania czegoś ręcznie. Jeśli masz w swojej szafie oznaczone tak ubrania, należy je traktować ze szczególną troską. Jak nie zapomnieć o zwracaniu uwagi na tak ważne szczegóły, jak metka w ubraniu? W pobliżu pralki umieścić możesz specjalną tabliczkę z oznaczeniami i symbolami prania, które będą dokładnie rozpisane. Wówczas nie zapomnisz, jak traktować swoją garderobę przed wrzuceniem jej do pralki. Możesz też oczywiście samodzielnie oznaczyć ubrania, np. poprzez zrobienie czarnych kropek na metkach. Najlepiej narysować je niezmywalnym markerem, dzięki czemu zawsze będziesz pamiętać, aby z oznaczonymi ciuchami obchodzić się ostrożnie i delikatnie.

Łatwe triki na szybkie pranie
Sposoby, by codzienne pranie ciuchów było łatwiejsze, szybsze i bardziej efektywne

3. Uważaj na zbyt duże obciążenie pralki

Sortowanie ubrań według kolorów czy materiałów i oznaczanie delikatnych tkanin na metkach to tylko kilka ważnych zasad, o których należy pamiętać. Bardzo ważne jest również, aby nigdy nie wypełniać całości bębna pralki. Dzięki zastosowaniu tej zasady dopranie ciuchów może okazać się znacznie prostsze. Gdy ściśniesz całość zbyt mocno w pralce, ciężko będzie pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń z ubrań, zatem mogą się one nie doprać. Trudniej będzie również wypłukać znajdujący się na nich środek czyszczący.

Aby wszystkie ciuchy na pewno porządnie się doprały, zaleca się wypełnić bęben pralki do ok. 3/4 pojemności. Tylko w ten sposób woda i piana z detergentu będą mogły efektywnie zadziałać! Rzeczywiście, czasami może się wydawać, że załadowanie bębna to oszczędność energii pralki i jednocześnie prądu. W praktyce w momencie, gdy bęben pralki jest przeładowany, ubrania mogą się zniszczyć, a także nie doczyścić. Jeśli już się wypiorą, czasami ciężko jest je dopłukać. Detergent może przez to pozostać na ciuchach i, po nałożeniu ich na siebie, podrażnić ciało. Pranie trzeba będzie przez to powtórzyć – a to już na pewno nie jest oszczędne używanie pralki.

Sprawdź także: Podłączenie silnika do pralki - podpowiadamy, jak to zrobić

4. Materiały i kolory - segregacja

Jeśli podczas każdego prania będziesz mieszać delikatne materiały z grubymi i ciężkimi, twoje ubrania mogą ucierpieć. Gruby sweter z drewnianymi guzikami może zahaczyć o delikatną jedwabną koszulę i trwale ją uszkodzić. W najlepszym przypadku delikatna odzież się pogniecie, ale czasami może dojść do trwałego odkształcenia. Dlatego mieszanie ubrań o różnych fakturach nigdy nie jest dobrym pomysłem.

Pranie ubrań nie jest trudnym procesem, ale aby zachować ich trwałość i świeżość, trzeba przestrzegać kilku zasad. Jeśli chcesz mieć lśniąco białe ubrania, pierz je zawsze osobno. Pamiętaj, że różne białe tkaniny wymagają różnych temperatur prania. Aby uniknąć farbowania, czarne rzeczy również należy prać osobno, w zależności od rodzaju tkaniny. Kolorowe ubrania trzeba oddzielić – jasne powinny być prane osobno od ciemnych, aby uzyskać najlepsze efekty.

5. Jak rozwieszać wyprane ubrania?

Wiedząc, jak rozwiesić ciuchy po praniu, zawsze będą one dobrze wyglądać. Dobre rozwieszenie to również większa szansa na zminimalizowanie konieczności dokładnego i czasochłonnego prasowania. Pamiętaj wobec tego o strzepywaniu ciuchów za każdym razem po wyjęciu ich z pralki, zanim wylądują na suszarce. Dzięki takiemu ich potraktowaniu materiał się naciągnie i delikatnie wyprostuje, a ty nie będziesz mieć kłopotów z ich późniejszym wyprasowaniem. Doskonałym pomysłem jest też rozwieszanie rzeczy na wieszakach, dzięki czemu mogą one błyskawicznie wyschnąć, co oszczędza późniejszy czas spędzany z żelazkiem do prasowania.

Często bywa tak, że odpowiednie rozwieszanie ułatwia prasowanie, a niekiedy sprawia, że staje się one zupełnie niepotrzebne. Aby dobrze strzepać pranie przed wywieszeniem na suszarce, należy chwycić je wzdłuż szwów i dopiero wtedy potrząsnąć. Ubrania łatwo się gniotące warto powiesić na wieszakach, jednak nie takich zwykłych. Postaw na wieszaki ze specjalnie wyprofilowanymi krawędziami do zawieszania, aby ciuchy mogły się dobrze wyprostować. Susząc pranie na zewnątrz, warto przy okazji zapamiętać ważną rzecz. Kolorowe materiały zawsze powinno się ukrywać w cieniu, natomiast białe wyeksponować na słońcu. Właśnie w ten sposób uda się zachować i jednocześnie zabezpieczyć oryginalną barwę każdego ubrania.

Sprawdź także: Porady i skuteczne sposoby: jak usunąć nadruk z koszulki

ikona podziel się Przekaż dalej