Pranie firanek ręczne i sposoby na wybielanie

Firany narażone są na wiele zanieczyszczeń. Stanowią powierzchnię, na której osiada się m.in. kurz oraz dym papierosowy. Przez to stają się szare i brzydkie. O ile dymu pozbędziemy się nie paląc w domu, o tyle z kurzem nie będziemy w stanie sobie poradzić. To odwieczny wróg białych firanek. Co więcej, nawet nadmierne nasłonecznienie przyczynia się do żółknięcia tkanin. Prędzej czy później konieczne jest więc nie tylko pranie, lecz także wybielanie firanek.

Jak prać firanki? Przed przystąpieniem do prania, zarówno ręcznego, jak i w pralce, należy najpierw wytrzepać firany. Te z długimi frędzlami oraz te haftowane, z uwagi na delikatny materiał, wymagają, by prać je ręcznie. Pranie w pralce może jedynie je zniszczyć. Pranie polega na ugniataniu materiału w roztworze np. wody z mydłem. Zamiast mydła możne też zastosować delikatny detergent.

Jak prać białe firanki? Popularne są także domowe sposoby na wybielanie firanek. W tym celu posłużyć może np. proszek do pieczenia (1 op./5l), amoniak (1 łyżka/2l) oraz sól kuchenna (4 łyżki/3l). Przy każdym produkcie należy zastosować odpowiednie proporcje, a potem namoczyć firany w roztworze. Po upływie kilkunastu minut wystarczy prać ręcznie jak zazwyczaj.

Środki do prania firanek w pralce

Pranie firanek w pralce wymaga ostrożności, aby uniknąć uszkodzeń. Kluczowy jest wybór odpowiedniego programu prania, najlepiej specjalnego programu dla firanek, jeśli pralka taki posiada. Ważne jest również, aby firanki były złożone w kostkę przed umieszczeniem ich w bębnie.

Pranie firanek - sposoby i temperatury
Pranie firanek - ręczne czy w pralce? W ilu stopniach? Radzimy

A w czym prać firanki? Istnieje wiele dedykowanych środków piorących, ale można też użyć domowych produktów. Soda oczyszczona działa jak wybielacz, a płyn do mycia naczyń skutecznie usuwa tłuste plamy, na przykład z kuchennych firanek. Przed praniem warto namoczyć firanki w wybielającym roztworze, co zapewni im wyjątkową biel po wyjęciu z pralki. Dodatek krochmalu sprawi, że firanki będą bardziej odporne na zabrudzenia.

Sztuczne tkaniny można zawiesić zaraz po praniu, natomiast bawełniane firanki wymagają suszenia w rozłożonej pozycji. Unikaj wirowania, aby nie uszkodzić delikatnych materiałów.

Temperatura i program, czyli w ilu stopniach prać firanki?

Temperatura prania firanek w pralce jest bardzo ważna, ponieważ jest to delikatny materiał podatny na uszkodzenia. Z tego względu w przypadku pralki zalecany jest program prania delikatnego. Maksymalna temperatura prania powinna wynosić nie więcej niż 30 stopni. Podczas prania ręcznego temperatura wody może mieć 40 stopni. Nie zaleca się stosowania wyższych temperatur.

Trzeba pamiętać, że pranie firanek powinno odbywać się zawsze w niskich temperaturach. Dzięki temu ich struktura nie zostanie w żaden sposób naruszona. Na rynku dostępne są też specjalne woreczki, w które można włożyć firankę na czas prania w pralce. Ten sposób z pewnością ograniczy nieco ryzyko zniszczenia.

Jak się okazuje, firanki możemy prać ręcznie oraz w pralce. Jeden i drugi sposób jest praktykowany. Jednak pod względem bezpieczeństwa materiału, zalecane jest pranie ręczne. Każda pani domu powinna wiedzieć, w ilu stopniach prać firanki. To najważniejsza zasada, z której wynika prawidłowe pranie dekoracji okiennych. Dzięki zastosowaniu się do powyższych zasad, pranie firanek czy też pranie zasłon nie będzie sprawiało już kłopotu.

ikona podziel się Przekaż dalej