Kiedy warto przeprowadzić ozonowanie mieszkania?

Ozon to specyficzna forma tlenu składająca się z trójatomowych cząsteczek, oznaczana symbolem O3 w chemii. Jako gaz ma charakterystyczny bladoniebieski kolor. Związki tlenu w ozonie są niestabilne i szybko reagują z innymi pierwiastkami w otoczeniu. Dzięki temu procesowi niszczone są drobne organizmy, takie jak bakterie. W dużych ilościach ozon może być szkodliwy dla ludzi, ponieważ zakłóca oddychanie komórkowe. Jednak ozonowanie przeprowadzone w domu lub samochodzie jest bezpieczne, wystarczy poczekać, aż ozon rozpadnie się do związków tlenu.

Ozonowanie mieszkań jest jedną z opcji, kiedy w mieszkaniu pojawią się pchły, mrówki lub pluskwy. Często jest przeprowadzane obok dezynsekcji, ale nie zamiast niej. Jest to też doskonały sposób na pozbycie się pleśni i bakterii z pomieszczeń. Początkowo używano go głównie w szpitalach oraz do uzdatniania wody. Dziś coraz częściej możemy sobie pozwolić na zamówienie ekipy ozonującej do domu.

W pewnych przypadkach przeprowadza się też ozonowanie ubrań. Szczególnie jeżeli jest to odzież przeznaczona do sprzedaży w second handach.

Sprawdź także: Jak przeprowadzić generalne porządki w domu krok po kroku – praktyczny poradnik

Czy ozonowanie to oczyszczanie powietrza?

Oprócz wyplenienia drobnych pasożytów jak pluskwy czy karaluchy dobrym skutkiem ozonowania mieszkań jest zniszczenie bakterii, wirusów i zahamowanie rozwoju pleśni. W skrócie można to nazwać czyszczeniem powietrza, ponieważ znikają z niego zarazki. Ozon jest około 50 razy bardziej skuteczny w zwalczaniu bakterii niż chlor. W domu i szpitalu pełni rolę pomocniczą obok innych środków dezynfekujących.

Po oczyszczeniu powietrza w pomieszczeniu warto odczekać pewien czas, a następnie przewietrzyć wnętrze. Ozonowanie należy do bezpiecznych form dezynfekcji, ale trzeba wiedzieć jak się obchodzić z generatorem ozonu. Pamiętajmy, że jest to jednak gaz niszczący funkcje biologiczne organizmów.

Skoro już mowa o ozonie i powietrzu, to warto wspomnieć, że niewielkie ilości tego gazu tworzą się po burzy. Można wtedy wyczuć charakterystyczny świeży zapach.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego ozon oczyszcza powietrze. Bakterie rozwijające się na zepsutej żywności lub w zawilgoconych zakamarkach łazienki mogą wydzielać nieprzyjemny zapach. Dzięki likwidacji żyjątek, ozon przywraca świeży zapach do pomieszczeń.

Nowoczesne mieszkanie podczas ozonowania
Ozonowanie mieszkania krok po kroku, czyli na czym polega i czy warto

Ozonowanie mieszkania krok po kroku

Zanim pozwolimy działać generatorowi ozonu trzeba przygotować mieszkanie do ozonowania. Chodzi przede wszystkim o zabezpieczenie roślin i zwierząt (ludzi oczywiście też) oraz sprzętu elektronicznego. Wszystko co żyje nie może zostać w domu podczas ozonowania mieszkania.

Przed procesem ozonowania warto przeprowadzić usunięcie grzyba oraz zabiegi remontowe. Ozonowanie będzie wówczas ostatnim etapem odświeżenia pomieszczeń.

Gniazdka i sprzęt elektroniczny zabezpieczamy grubą folią. Rośliny wynosimy z pomieszczeń. Jeżeli istnieje taka możliwość, to wyprowadzamy się z mieszkania na kilka godzin do kilku dni. Warto spytać ekipy przeprowadzającej ozonowanie, ile czasu mamy zostać poza domem. Nie przy każdym ozonowaniu mieszkań jest to taki sam czas. Dużo zależy od długości zabiegu, wielkości pomieszczenia, możliwości wietrzenia itp. Przeprowadzając tylko ozonowanie ubrań czy żywności możemy skrócić czas oczekiwania do kilkudziesięciu minut.

Zwykle dokonuje się stałego monitorowania poziomu ozonu w pomieszczeniach. Dzięki temu można stwierdzić czy jakość powietrza pozwala na powrót mieszkańców.

Sprawdź także: Sprzątanie domu krok po kroku. Praktyczny poradnik, jak sprawnie posprzątać dom

Ile kosztuje ozonowanie mieszkania?

Czy opłaca się zamówienie tego bezpiecznego oczyszczania mieszkania? Ile kosztuje ozonowanie mieszkania? To zależy. Nie jest łatwo podać konkretne kwoty. Cena ozonowania mieszkania zależy od stopnia skażenia, kubatury, ilości zaangażowanego sprzętu i firmy wykonawczej. W poniższej tabeli dajemy przykładowe wyceny dla różnych pomieszczeń:

Cena ozonowania w zależności od pomieszczenia

Wielkość pomieszczenia

Czas ozonowania

Cena

Samochód osobowy

30-50 minut

50-100 zł

Kawalerka 32m2

2-5 godzin

200-1000 zł

Duże mieszkanie m-4

6-10 godzin

1200-2000 zł

Warto pamiętać, że ceny nie da się dokładnie określić bez konsultacji z konkretną firmą. Dlatego na pytanie, ile kosztuje ozonowanie mieszkania specjaliści zawsze odpowiadają indywidualnie. Cenę może podwyższyć również stopień i rodzaj skażenia. Jeden dom może zostać wyczyszczony przez kilka godzin, drugi potrzebuje kilku dni.

Kilka słów podsumowania

Zanim wydamy równowartość miesięcznego czynszu może warto poznać opinie o samym procesie ozonowania mieszkania. Ozonowanie powietrza nie jest jego czyszczeniem. Doskonale sprawdza się w konkretnych sytuacjach. Zasięgając opinii warto już wiedzieć czego na pewno nie załatwimy za pomocą generatora ozonu. Z całą pewnością ozon nie wypleni grzyba, niekoniecznie pozbędziecie się też karaluchów czy pluskiew, jeżeli zalęgły się u sąsiada.

Pytając więc czy warto i czy to jest skuteczne mamy na myśli likwidację gniazda szkodników, bakterii, wirusów, odpchlanie ubrań. W niektórych przypadkach chodzi też o ozonowanie prewencyjne lub po chorobie, która przeszła przez dom.

Zwykle spotkamy się z pozytywnymi opiniami. Jeżeli wiesz po co ozonujesz, to prawdopodobnie dostaniesz to o co ci chodzi. Trzeba tylko zadbać o to, żeby usługę wykonywała ekipa fachowców. Sąsiad amator, który kupił generator ozonu i chce sobie dorobić nie jest najlepszym wyborem. O ile nie ma odpowiedniej wiedzy i doświadczenia może wyrządzić więcej szkód sobie i domownikom.

Czy taki sposób dezynfekcji jest wart swojej ceny? Nie odbiega ona znacząco od cen innych zabiegów dezynfekcyjnych i dezynsekcyjnych o podobnym zasięgu. Dlatego warto spróbować.

Ozonowanie mieszkań jest usługą dostępną bez problemu w wielu miastach. Jeżeli chcesz się pozbyć bakterii, przygotować mieszkanie dla nowych lokatorów czy przeczyścić pomieszczenie po dezynsekcji, to warto skorzystać z usługi.

Sprawdź także: Czyszczenie okapu kuchennego domowymi sposobami - szybko i skutecznie!

ikona podziel się Przekaż dalej