Porady, jak umyć lekko brudny piekarnik

Jeśli w piekarniku nie zdążył się nagromadzić tłuszcz i brud, sprawa jest uproszczona. Tak naprawdę ścianki i ruszt możesz umyć płynem do mycia naczyń. Świetnie sprawdza się w walce z tłuszczem. Dobrze wyczyści przednią szybkę – będzie lśniła i wszystko będzie przez nią widoczne. Można także wykorzystać parę wodną. Wystarczy wstawić na ruszt naczynie żaroodporne wypełnione wodą i podgrzać ją do wrzenia. Para wodna osadzi się na ściankach i „rozmiękczy” tłuszcz, będzie go łatwiej usunąć.

Możesz również sięgnąć po domowe sposoby. Świetnie sprawdzi się mieszanka wody i octu w proporcji 1:1. Jeśli chcesz umyć ruszt, zanurz go na kilkanaście minut w tej miksturze. Zaschnięty tłuszcz łatwiej zejdzie podczas mycia szorstką stroną gąbki.

Jak wyczyścić bardzo brudny piekarnik

Lekkie odświeżenie piekarnika z małych zabrudzeń nie jest trudne, gorzej, jeśli tłuszcz nawarstwia się od kilku tygodni. Wtedy trzeba użyć silniejszych środków. Środki czyszczące, dostępne w sklepach najczęściej dobrze się sprawdzają. Są jednak bardzo mocne – mają intensywny zapach i z reguły nie obchodzą się z dłońmi zbyt delikatnie. Trudno także nazwać je ekologicznymi. Pamiętaj, by po ich zastosowaniu bardzo dokładnie umyć cały piekarnik czystą wodą. W końcu sprzęt ma ciągły kontakt z jedzeniem.

Czyszczenie piekarnika sodą domowe sposoby
Jak i czym umyć piekarnik? Polecane środki czyszczące, domowe sposoby krok po kroku

Najlepszym sposobem jest zrobienie domowych środków czystości. Czyszczenie piekarnika za pomocą domowych preparatów może być naprawdę bardzo skuteczne, a przy tym znacznie delikatniejsze i o wiele bardziej bezpieczne. Dowiedz się, czym czyścić piekarnik krok po kroku.

Sprawdź także: Czyszczenie szyby kominkowej - sprawdzone domowe sposoby

Jak umyć piekarnik sodą?

Jak można przeczytać między innymi na Onecie, najbardziej popularne domowe sposoby czyszczenia piekarnika opierają swoje receptury na sodzie oczyszczonej. Każda pani domu znajdzie ją w swojej kuchni, a jej właściwości wybielające i oczyszczające nie mają sobie równych. Działa na przypalony tłuszcz i brud, jest bezpieczna dla ścianek i szyby.

Jak wyczyścić piekarnik przy pomocy sody oczyszczonej? Pierwszym krokiem jest papka do czyszczenia. Kilka łyżeczek sody oczyszczonej miesza się z wodą tak, by powstała gęsta, miękka papka. Jest to najlepszy sposób na aktywne usuwanie tłuszczu. Taką papkę oczyszczającą należy nałożyć na zabrudzenia i odczekać kilka do kilkunastu minut. Później zmyj preparat miękką, wilgotną szmatką. Jak widać, odpowiedź na pytanie, jak wyczyścić piekarnik przy pomocy sody oczyszczonej, jest banalnie prosta.

Czyszczenie brudnego piekarnika domowymi sposobami
Porady i wskazówki, czym i jak myć piekarnik, by przywrócić mu blask

Czym czyścić przypalony piekarnik?

Czyszczenie piekarnika samą sodą jest skuteczne, ale przy zeschniętych resztkach jedzenia potrzebujesz czegoś silniejszego. Możesz zrobić preparat czyszczący, mieszając sodę oczyszczoną, trochę wody, ocet i gruboziarnistą sól.

Taki preparat działa jak peeling na ściany i ruszty piekarnika. Sól usunie zaschnięte resztki, a ocet i soda rozpuszczą stężały tłuszcz. Nałóż papkę szczoteczką lub szmatką i szoruj, aż powierzchnie będą czyste. Czyszczenie będzie bardziej efektywne, jeśli do domowego preparatu dodasz płyn do mycia naczyń. Powstała piana jeszcze lepiej usunie tłuszcz.

Jak uniknąć ponownych zabrudzeń?

Trudno oczekiwać, by po każdym użyciu piekarnika mieć czas na czyszczenie rusztów i ścianek. Nie zawsze o tym pamiętamy i fakt, że nie zawsze jest to potrzebne. Warto jednak od czasu do czasu umyć wnętrze piekarnika, by zabrudzenia się nie nagromadzały. Szybkie odświeżenie wnętrza jest o wiele łatwiejsze niż wyczyszczenie starego, przypalonego tłuszczu.

Raz w tygodniu nasącz miękką szmatkę niewielką ilością octu i przejedź po wszystkich rusztach, ściankach i szybie. Nie przejmuj się nieprzyjemnym zapachem octu, bardzo szybko wywietrzeje.

Sprawdź także: Jak wyczyścić fugi z brudu i jak pozbyć się pleśni?

ikona podziel się Przekaż dalej