Czym i jak umyć ścianę, by wyglądała jak nowa - najlepsze sposoby i sprawdzone środki
Plamy po palcach czy rozchlapanym tłuszczu, a może przygotowujesz mieszkanie do malowania? W obu przypadkach pojawia się jedno kluczowe pytanie: jak umyć ścianę? To nie zawsze jest łatwe, ale czasem nie ma innego wyjścia. Poznaj najskuteczniejsze metody usuwania brudu ze ścian i dowiedz się, czym je umyć, gdy pojawiają się drobne zabrudzenia lub planujesz malowanie.
Sposoby na niewielkie zabrudzenia na ścianie
O poplamienie ściany nietrudno, zwłaszcza dla dzieci nie jest to żadne wyzwanie. Kredki i czekoladowe rączki wystarczą, by na farbie pojawiły się trwałe ślady. Dorośli nie są lepsi – niestety często na ścianę coś się wychlapie, w kuchni łatwo ją zalać na przykład pryskającym z patelni tłuszczem, problemem może być także rower, buty lub zwierzęta.
Na szczęście takie plamy można łatwo zmyć. Jak wyczyścić ścianę? Kluczowe jest działanie delikatne. Nawet jeśli masz najlepszej jakości, wodoodporne i plamoodporne farby, musisz być ostrożny. Plamy zmywaj subtelnymi ruchami, przesuwając się z góry na dół. Przyda się gąbka do kąpieli lub do naczyń, ale używaj tylko jej gładszej strony. Nie szoruj - zamiast tego, obficie używaj wody. Nadmiar wody zetrzesz, a reszta wyschnie bez śladu.
Sprawdź także: Porady i sposoby, jak usunąć farbę olejną ze ściany
Polecane produkty, czyli czym umyć ściany
Jak czyścić zabrudzenia ze ścian? Do mycia ścian możesz użyć zwykłego płynu do mycia naczyń. Taki detergent ma bardzo wiele zalet – przede wszystkim jest delikatny i nie przyczyni się do odbarwienia farby. To sposób na mycie farb akrylowych, olejnych czy kauczukowych, ale pod warunkiem, że zabrudzenia nie są duże. Woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń sprawdza się zwłaszcza na tłuste plamy, czyli w kuchni, może także usunąć kredki świecowe i tym podobne zabrudzenia. Płyn do mycia naczyń absorbuje tłuszcz – w końcu do tego został stworzony.
Na mocniejsze zabrudzenia lub takie, które się rozmazują, jak sadza, smary czy osad z dymu tytoniowego, potrzebne jest specjalne mydło do mycia ścian. Kupisz je w sklepie pod nazwą „mydło malarskie”. To preparat najczęściej w formie żelu, który należy rozpuścić w letniej wodzie. Można nanieść go gąbką na ścianę i zrobić dużo piany, a następnie przetrzeć wszystko ciepłą wodą.
Raczej staraj się umyć całą ścianę na raz – może okazać się, że miejsce po myciu będzie widoczne. Ten środek także jest bardzo uniwersalny, mycie ścian akrylowych jak najbardziej także wchodzi w grę. Jeśli ten sposób nie zadziała, niestety trzeba będzie pomyśleć o odnowieniu farby. Jak umyć ścianę przed malowaniem?
Sprawdź także: Jak usunąć pleśń na ścianie i suficie w domu lub mieszkaniu - porady i sposoby
Czym umyć ściany przed malowaniem?
Na wstępie trzeba zaznaczyć, że brud na ścianach przed malowaniem to największy błąd. Chociaż farba ma duże właściwości kryjące, a często także antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, musi być położona na czystą ścianę. Możesz pozostawić tylko niewielkie zabrudzenia, które po prostu nie chcą zejść. To, jak dokładnie uda ci się wyczyścić ściany przed gruntowanie, będzie miało wpływ na trwałość powłoki malarskiej.
Jak wyczyścić ścianę? Przede wszystkim zacznij od jej dokładnego odkurzenia. Możesz zebrać niewidoczny kurz miotełką, możesz także zastosować odkurzacz, dojeżdżając szczotką bardzo blisko powierzchni ściany (uważając, by jej nie porysować). Dopiero wtedy możesz zabrać się za mycie. Przyda ci się także mydło do mycia ścian. Rozpuszczony preparat nałóż na całą powierzchnię. Gąbka może okazać się nieszczególnie komfortowa, możesz za to użyć szczotki na większym kiju albo specjalnego mopa (takiego jak do mycia szyb). Później dobrze umyj ścianę wodą i poczekaj, aż przeschnie.
Przed gruntowaniem upewnij się, że na ścianie nie ma śladów pleśni lub grzybów, które są szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Jeśli zauważysz coś niepokojącego, użyj preparatu pleśniobójczego. Jest on łatwy w użyciu i skutecznie eliminuje drobnoustroje. Na rynku jest wiele takich środków, więc nie musisz się martwić, czym umyć ściany w takiej sytuacji. Mydło malarskie również działa skutecznie na mniejsze plamy. Po takiej dezynfekcji ściany będą gotowe do malowania.
Sprawdź także: Skąd się bierze grzyb na ścianie i jak skutecznie pozbyć się pleśni ze ścian?