Domowe sposoby na wyczyszczenie przypalonego żelazka

Regularne czyszczenie żelazka jest konieczne, aby uniknąć powstawania plam na ubraniach czy ryzyka ich przypalenia. Nawet niewielkie zabrudzenia mogą prowadzić do uszkodzenia prasowanej tkaniny, a w najgorszym przypadku spowodować trwałe uszkodzenie żelazka, przez co przestanie ono spełniać swoją funkcję. Jeśli zauważymy zabrudzenia lub przypalenia na stopie żelazka, warto jak najszybciej je usunąć.

Jak skutecznie wyczyścić przypalone żelazko w domowych warunkach? Istnieje kilka sprawdzonych metod, które zależą od rodzaju i stopnia przypalenia oraz materiału, z jakiego wykonana jest stopa żelazka. Na rynku dostępne są żelazka z różnymi stopami: ceramicznymi, teflonowymi czy stalowymi, a nie wszystkie domowe metody czyszczenia są równie skuteczne dla każdego rodzaju. Mimo to, istnieją uniwersalne sposoby, które warto wypróbować w domu, choć ich skuteczność może się różnić w zależności od sytuacji.

Jak wyczyścić żelazko za pomocą świecy lub ręcznika?

Jak usunąć brud i skutecznie wyczyścić stopę żelazka? Dość żmudną lecz dość skuteczną metodą na to jak pozbyć się uporczywej spalenizny z żelazka jest zastosowanie świecy. Świecę należy owinąć w cienki materiał. Podczas pocierania świecą, żelazko powinno być lekko rozgrzane. Po tym zabiegu na żelazku pozostają tłuste ślady świecy - należy je usunąć poprzez prasowanie kuchennego ręcznika papierowego.

Jeśli żelazko zostało przypalone włóknami, można spróbować je usunąć, prasując ręcznik typu frotte. Jest to dość mozolna czynność, ręcznik należy prasować długo do czasu zupełnego oczyszczenia żelazka. Nie zawsze metoda ta da stuprocentowo dobre rezultaty.

Czyszczenie żelazka przy pomocy soli.
Czym i jak wyczyścić przypalone żelazko? Najskuteczniejsze sposoby

Przypalone żelazko ceramiczne - jak je wyczyścić?

Jak czyścić spód żelazka? Istnieją sposoby na czyszczenie żelazka charakterystyczne dla danego rodzaju stopy. Jak wyczyścić przypalone żelazko z powłoką ceramiczną? Jeśli żelazko ceramiczne jest tylko trochę przypalone wystarczy zastosować ocet lub cytrynę. Sokiem z cytryny bądź octem nasączamy ściereczkę (najlepiej w tej roli sprawdzi się kawałek starego ręcznika frotte) i delikatnie czyścimy. Jeżeli żelazko jest mocno przypalone należy je rozgrzać i pocierać o deskę (koniecznie nieheblowaną). Oczywiście należy to robić z wyczuciem i niezbyt mocno tak aby nie uszkodzić powierzchni żelazka. Kiedy większość spalenizny zejdzie wystarczy przemyć żelazko octem lub zwykłym płynem do mycia naczyń.

Sprawdź także: Jak i czym wyczyścić przypalony garnek, czyli sposoby na usunięcie spalenizny

Jak wyczyścić przypalone żelazko ze stalową stopą?

Czym wyczyścić żelazko ze stalową stopą? Na przypalone żelazko tego typu najskuteczniej działa sól kuchenna. Domowe sposoby na czyszczenie żelazka solą to między innymi:

  • rozsypać równomiernie sól na kartce papieru i prasować przypalonym żelazkiem w różnych kierunkach,
  • rozsypać sól na lekko wilgotnej ścierce i prasować ciepłym żelazkiem w różnych kierunkach.

Do przypalonych żelazek ze stopą teflonową zaleca się stosowanie octu. Nie należy stosować soli i sody oczyszczonej.

Usuwanie kamienia z żelazka teflonowego

Spalenizna to nie jedyny problem. Czym wyczyścić żelazko z innego typu zabrudzeń? Jak wyczyścić żelazko z kamienia i osadów wapnia? Można to zrobić za pomocą mieszanki, którą można przygotować w domu przy użyciu dostępnych środków i płynów. Jednym ze sposobów jest wlanie do zbiornika żelazka ciepłej wody z dodatkiem kilku łyżek kwasku cytrynowego (wodę z kwaskiem należy uprzednio porządnie wymieszać). Z funkcją parowania ciepłym żelazkiem wyprasować kilka starych szmatek.

Po wylaniu brudnej wody, odkamienianie można przeprowadzić powtórnie jeśli pierwszy zabieg nie przyniósł wystarczająco zadowalających efektów. Jeśli kamień lub osad zalega w otworach na parę warto rozgrzać żelazko, odłączyć od prądu a następnie w otworach umieścić waciki nasączone octem.

Czym wyczyścić żelazko teflonowe w domu?

Jak wyczyścić żelazko za pomocą innych środków? Domowe sposoby na czyszczenie żelazka to również stosowanie pasty do zębów, która jest szczególnie skuteczna w przypadku żelazek aluminiowych. Zabrudzenia z żelazka można usunąć również przy pomocy środków do czyszczenia kominków lub piekarników, jak również  popiołem z papierosów.

Z kolei w odpowiedzi na pytanie jak pozbyć się zabrudzeń z żelazka teflonowego wielu internautów poleca prasowanie pogniecionej folii aluminiowej.

Żeby nie trzeba było się zastanawiać  czym wyczyścić przypalone żelazko, nie należy dopuścić do mocnych i trudnych do usunięcia zabrudzeń. Świeże zabrudzenie należy spryskać alkoholem i wytrzeć kawałkiem starego ręcznika, ściereczką z mikrofibry lub ścierką kuchenną. Zamiast alkoholu można również potraktować żelazko sokiem z cytryny, po czym dokładnie wytrzeć.

Polecane środki do czyszczenia żelazka

Na pytanie, czym umyć żelazko domowymi sposobami, odpowiedzieliśmy powyżej. Jednak w polskich sklepach jest dostępnych wiele środków wyspecjalizowanych i opracowanych właśnie w tym celu. Można skorzystać z oferty producentów środków do czyszczenia żelazek. Szukając odpowiedzi na pytanie, czym wyczyścić żelazko, zapoznaliśmy się dla Was z ofertą producentów środków czyszczących. Niektóre spośród nich mogą być bardzo pomocne i skuteczne.

Jednym z produktów chemii czyszczącej do żelazek jest zestaw UC2 do czyszczenia żelazek, marki Menalux. Środek skutecznie usuwa zabrudzenia, kamień i przebarwienia z żelazek z aluminium, ceramiki i ze stali. Jest więc środkiem dość uniwersalnym. Ponadto środek czyszczący UC2 uszczelnia mikropęknięcia, co sprawia że do żelazka przez dłuższy czas nie przylegają nowe zabrudzenia. W zestawie znajduje się ściereczka z mikrowłókna. Cena tego produktu to około 60 złotych.

Natomiast czym wyczyścić żelazko, które zostało przypalone? W sklepach są oferowane do sprzedaży również takie środki. Jednym z nich jest, polecany przez internautów środek do konserwacji METROX Sztyft do żelazek, o pojemności 30 g. Jest to produkt bardzo łatwy w aplikacji, skutecznie usuwa spaleniznę i zwęglone zabrudzenia. Nie powoduje korozji czyszczonych powierzchni. Działa szybko, a konsumenci którzy zakupili ten produkt chwalą, że jest skuteczniejszy niż większość domowych sposobów i jest doskonałą odpowiedzią na to jak pozbyć się trudnej spalenizny z żelazka. Cena sztyftu to 12 złotych.

Czyszczenie przypalonego żelazka krok po kroku.
Czym i jak wyczyścić przypalone żelazko? Najskuteczniejsze sposoby

Sztyft do żelazka - jaki wybrać?

Innym polecanym produktem jest Sztyft do czyszczenia żelazka, marki Wenko w cenie 20 złotych za 50 g. W zestawie wraz z sztyftem znajduje się specjalna gumka oraz szczoteczka. Sztyft Wenko czyści oraz usuwa osady wapienne. Gumka służy do usuwania spalenizny, a szczoteczka do czyszczenia dysz parowych. Jak wyczyścić żelazko za pomocą Wenko? Wystarczy energicznie pocierać powierzchnię żelazka aż stanie się całkiem czysta. Atutem tego produktu jest, że może być stosowany do każdego typu żelazek.

Ze skutecznych i szybko działających preparatów na polskim rynku polecany jest ponadto sztyft czyszczący Philips GC012 (110 złotych), sztyft Vigor (6 złotych) oraz Wpro, który służy głównie do usuwania zabrudzeń z dysz parowych (22 złotych). Oprócz sztyftów w sklepach są dostępne również preparaty w sprayu, w płynie oraz specjalne ściereczki do czyszczenia żelazek.

Sprawdź także: Jak wyczyścić przypaloną patelnię - najlepsze sposoby na usunięcie spalenizny

Czyszczenie żelazka - podsumowanie

 Wiemy już, jak skutecznie wyczyścić zabrudzone lub przypalone żelazko, ale równie ważne jest zrozumienie, czego unikać, aby nie uszkodzić sprzętu podczas czyszczenia.

Przede wszystkim nigdy nie czyść żelazka, gdy jest mocno rozgrzane. Należy unikać używania druciaków, noży czy szczotek z metalowym włosiem, ponieważ mogą one zniszczyć powłokę stopy żelazka.

Niektóre osoby, szukając sposobu na wyczyszczenie żelazka, sięgają po mleczka z wybielaczem lub preparaty do czyszczenia metalu, co może prowadzić do uszkodzenia powłoki żelazka. Ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo czyścić żelazko, aby go nie uszkodzić, a także nigdy nie robić tego, gdy jest podłączone do prądu.

Każdy rodzaj powłoki – stalowej, aluminiowej czy teflonowej – wymaga odpowiednich metod czyszczenia. Niewłaściwy dobór środków może doprowadzić do trwałego uszkodzenia urządzenia.

Zamiast zastanawiać się nad tym, czym wyczyścić uporczywe zabrudzenia, warto rozważyć zakup żelazka z funkcją samooczyszczania. Takie żelazka eliminują problem osadzania się zanieczyszczeń, dzięki specjalnym funkcjom zaprojektowanym przez różnych producentów. Na przykład, niektóre żelazka mają system samoczynnego udrażniania kanalików parowych, co zapobiega osadzaniu się wapnia i nalotów z twardej wody. Inne, jak modele od Tefala, wyposażone są w samoczyszczącą powłokę z palladu, która utlenia zanieczyszczenia, zamieniając je w parę wodną.

Zakup żelazka z funkcją samooczyszczania może być dobrym rozwiązaniem, aby raz na zawsze pozbyć się problemu związanego z czyszczeniem żelazka.

Sprawdź także: Prasowanie koszuli krok po kroku - praktyczne porady i sposoby

ikona podziel się Przekaż dalej