Czyszczenie i pranie dywanów w domu

Pobrudzony dywan często stanowi utrapienie, szpecąc wnętrze naszego pomieszczenia. Czyszczenie dywanu zwykle nas przerasta. Możemy jednak zrobić to na kilka sposobów. Wybór metody zależny jest od rodzaju zabrudzenia oraz naszych oczekiwań. W tym celu można wykorzystać nieinwazyjne domowe sposoby typu soda oczyszczona czy amoniak lub postawić na czyszczenie chemiczne.

Zastanawiacie się pewnie, czy pranie chemiczne można wykonać samodzielnie w domu? Owszem, można. I na dodatek nie ma konieczności inwestowania w gotowe środki chemiczne. Bez problemu możemy samodzielnie wykonać płyn czyszczący. Potrzebne będą: plastikowy pojemnik z przykrywką 0,5 l, 1/8 szkl. płynu do naczyń, 1 szkl. wody utlenionej, 0,5 szkl. płynu do płukania tkanin oraz lejek.

Jak wyczyścić dywan i usunąć plamy? Przed rozpoczęciem czyszczenia warto najpierw przetestować środek na małym, niewidocznym fragmencie dywanu. Jeśli po około 30 minutach dywan nie zmieni koloru, można przystąpić do prania. Wlej wszystkie składniki oprócz wody do pojemnika za pomocą lejka, a następnie dopełnij wodą. Tak przygotowany domowy środek czyszczący można również użyć w urządzeniu piorącym, jeśli je posiadamy.

Sprawdź także: Czyszczenie dywanu domowymi sposobami, czyli jak wyprać dywan

Domowe sposoby czyszczenia dywanów
Wśród sposobów na czyszczenie dywanów nie brakuje metod domowych, które są skuteczne

Pranie chemiczne dywanów w pralni - czy warto?

Innym sposobem, zdecydowanie bardziej bezpiecznym, jest oddanie dywanu do pralni chemicznej. W tym miejscu czyszczenie dywanów (zwłaszcza dywanów wełnianych) odbywa się w profesjonalny sposób. Specjaliści posiadają niemałe doświadczenie w tej kwestii, a przed przystąpieniem do czyszczenia dobierają odpowiednią metodę prania, technologię oraz środki chemiczne. W ofertach pralni dostępne jest także czyszczenie wykładzin. Jednym z podstawowych sprzętów pralni powinna być wirówka do dywanów, która skraca czas suszenia dywanu.

W telegraficznym skrócie czyszczenie dywanów w pralni odbywa się w następujących etapach. Najpierw dywan jest wytrzepywany mechaniczne za pomocą specjalnego urządzenia, które działa z częstotliwością ok. 30 tys. uderzeń na 1 minutę. Kolejny krok to odkurzanie. Podczas tej czynności podnoszone jest runo dywanu. Tak przygotowany dywan poddawany jest odplamianiu ze stałych zabrudzeń.

Na czysty dywan rozpyla się specjalny środek zmiękczający, który posiada właściwości rozpuszczające brud. Etap następny polega na użyciu urządzenia o nazwie szczotkarka walcowa oraz środka piorącego. Po wyczyszczeniu, z powierzchni dywanu odsysa się powstałe zawiesiny brudu, przeprowadzając jednocześnie płukanie impregnujące. Na koniec dywan zostaje wysuszony (w urządzeniu typu wirówka do dywanów) i oczekuje na właściciela.

Pies na brudnym dywanie
Czyszczenie dywanów chemiczne oraz domowe sposoby prania dywanów

Środki do prania dywanów w domu - co wybrać?

W dzisiejszych czasach rynek oferuje szeroki wybór środków chemicznych do czyszczenia dywanów. Szczególnie polecane są odplamiające produkty marki Vanish, których proszek jest idealny do prania na sucho, a żele sprawdzają się w praniu na mokro. Vanish nadaje się także do czyszczenia wykładzin.

Bardzo popularne są również produkty marki Karcher, przeznaczone do czyszczenia dywanów i podobnych powierzchni. Można też spotkać szampon piorący Wezyr, chociaż wielu konsumentów uważa go za opcję dla cierpliwych.

Większość specjalistycznych środków przeznaczona jest do stosowania w odkurzaczach piorących. Dlatego warto sprawdzić ich zastosowanie przed zakupem, chyba że planujemy inwestycję w takie urządzenie lub jego wypożyczenie.

Sprawdź także: Jak i czym wyprać dywan? Najlepsze domowe sposoby

Pranie w domu i w pralni – ceny preparatów i usług

Od zawsze wiadomo, że czyszczenie dywanów w domu jest znacznie tańszą opcją, niż np. zaniesienie go do pralni chemicznej. Chyba że wynajmiemy firmę czyszczącą z dojazdem do domu. Ale po kolei. Oszacujmy, ile orientacyjnie wyniosłoby nas pranie dywanu samodzielnie w domu. Biorąc pod uwagę domowe sposoby (soda, amoniak czy kwasek cytrynowy), raczej nie przekroczylibyśmy wydatku rzędu 10 zł. Za gotowy środek zapłacilibyśmy ok. 15 zł – 30 zł. Wypożyczenie odkurzacza piorącego to koszt ok. 51 zł (sklepy Komfort).

Ile kosztuje pranie dywanu w pralni? Ceny podawane są zwykle w m2. Wynoszą około 12 zł – 25 zł. W niektórych pralniach impregnacja dywanu jest dodatkowo płatna. Za 1m2 należy zapłacić wówczas około 10 zł. A co z firmą czyszczącą? Ile wynosi koszt usługi? Za 1m2 trzeba zapłacić 10 zł – 12 zł. Natomiast czyszczenie wykładziny kosztuje ok. 5 zł/m2.

Chemiczne metody czyszczenia dywanów stanowią najlepsze rozwiązanie w związku z efektywnym czyszczeniem powierzchni dywanowej. Odpowiednio dobrana metoda, technika oraz środki sprawią, że dywan odzyska dawną świetność. Dlatego, zamiast męczyć się i trudzić, warto pomyśleć o usługach profesjonalistów. Nie zaleca się samodzielnego czyszczenia, zwłaszcza dywanów wełnianych. Czyszczenie dywanów czy też pranie dywanów to niezbędna czynność w domu.

ikona podziel się Przekaż dalej