Domowe sposoby czyszczenia dywanów

Jak wyczyścić plamy na dywanie? Domowe sposoby na pranie dywanów chętnie wykorzystywane są przez większość gospodyń. Nic dziwnego, ponieważ nie wymagają dużych nakładów pieniężnych, a na dodatek są bezpieczniejsze dla zdrowia. Preparaty chemiczne posiadają silne działanie, dlatego zdarza się, że wywołują podrażnienia skóry czy też błon śluzowych. Nie warto więc ryzykować.

Posługując się domowymi metodami, możemy wyprać dywan na przykład octem kuchennym, sodą oczyszczoną, amoniakiem, solą kuchenną oraz skrobią kukurydzianą. Wykorzystanie poszczególnych produktów uzależnione jest od tego, jaką czynność zaplanowaliśmy. Czyszczenie dywanu to czynność, którą należy regularnie powtarzać.

Jeśli chcemy wyprać zabrudzony dywan, należy użyć mikstury, która skutecznie zadziała na plamy. W tym wypadku proporcje powinny być dostosowane do poziomu zabrudzenia. Natomiast samo odświeżenie dywanu nie wymaga sporządzania żadnych płynów (jak odświeżyć dywan podpowiemy w dalszej części artykułu).

Sprawdź także: Jak wyczyścić fugi z brudu i jak pozbyć się pleśni?

Jak wyczyścić dywan? Porady krok po kroku

Przed rozpoczęciem czyszczenia dywanu, należy go dokładnie odkurzyć. Na zabrudzenia doskonale sprawdzi się roztwór z 1 szklanki amoniaku i 2 litrów ciepłej wody. W tej mieszaninie zanurzamy gąbkę, a następnie pocieramy nią zabrudzoną powierzchnię dywanu.

Dywan można także skutecznie wyczyścić roztworem z 2 łyżek soli kuchennej i 0,5 szklanki octu. Sól należy rozpuścić w occie. Sposób aplikacji roztworu jest taki sam jak w pierwszym przypadku. Te metody są świetne na drobne zabrudzenia, ale co zrobić, gdy mamy do czynienia z uporczywym brudem?

Jest na to sposób – pasta sodowa, która działa rewelacyjnie. Proporcje mogą być dowolne, mieszanka wody i sody powinna mieć konsystencję pasty. Na stare zabrudzenia można użyć pasty z 1 łyżki octu i 1 łyżki skrobi kukurydzianej. Wystarczy nałożyć pastę na zabrudzone miejsce i zostawić na 24 godziny. Po tym czasie odkurzyć i gotowe. Proporcje zależą od wielkości zabrudzenia.

Czyszczenie dywanu domowymi sposobami
Jak wyczyścić dywan? Domowe sposoby na pranie dywanów

Czyszczenie dywanu na sucho

Pranie bądź odświeżanie dywanów na sucho nie jest wskazane do wykonywania na każdym dywanie. Jak przy każdej regule, tak i tutaj są wyjątki. Zwykle tego rodzaju pranie wykonuje się na dywanie, który nie nadaje się do prania na mokro. Są to np. dywany z wiskozy lub shaggy z wysokim runem.

Czyszczenie na sucho sodą to najprostszy sposób na czyszczenie dywanu. Wystarczy rozsypać proszek na powierzchni i pozostawić na około 5 godzin. Po upływie tego czasu pozostaje już tylko odkurzyć dywan i gotowe. Soda zneutralizuje wszystkie zapachy oraz odświeży dywan.

Powyższe wskazówki dotyczące czyszczenia dywanu z pewnością będą bardzo pomocne dla wielu gospodyń domowych. Pozostaje jednak pytanie, jak dokładnie wyczyścić dywan. Wybór metody zależy od rodzaju dywanu. Domowe sposoby prania dywanów są niezawodne i dodatkowo niedrogie.

ikona podziel się Przekaż dalej