Jak i czym czyścić ekoskórę?

Pielęgnacja ekoskóry nie jest trudna ani skomplikowana. Ten materiał cechuje się wysoką wytrzymałością, elastycznością oraz wodoodpornością. Dodatkowo nie chłonie zapachów ani nie gromadzi kurzu. Jeśli zastanawiasz się, jak usuwać przebarwienia czy zabrudzenia na ekoskórze, warto wiedzieć, że świetnie reaguje ona na domowe metody czyszczenia.

Najczęściej wystarczy przetrzeć ekoskórę delikatną ściereczką zamoczoną w ciepłej wodzie. Po umyciu materiał należy osuszyć i wytrzeć do sucha papierowym ręczniczkiem. To proste i skuteczne rozwiązanie pozwala utrzymać ekoskórę w doskonałym stanie.

Prosty sposób - woda z mydłem

Wszystkie niezbyt uporczywe plamy usuniesz za pomocą ciepłej wody i szarego mydła. Trzeba pamiętać jedynie o tym, by mocno wyciskać bawełnianą ściereczkę przed czyszczeniem, a po ukończeniu pracy wycierać powierzchnię do sucha. Czyszczenie eko skóry musisz rozpocząć jednak od naniesienia odrobiny takiej mieszanki w słabo widoczne miejsce – nabierzesz pewności, że skóra się nie przesuszy.

Czyszczenie ekoskóry ściereczką domowe sposoby
Czyszczenie kanapy z ecoskóry domowymi sposobami

Czym konserwować skórę po takim „zabiegu”? Otóż najlepiej zrobić to za pomocą wtarcia w nią odrobiny kremu typu Nivea i wypolerować na koniec np. nylonową rajstopą.

Sprawdź także: Jak i czym wyczyścić ekran lub monitor? Sprawdzone i skuteczne sposoby

Jak usunąć pleśń z ekoskóry?

Czyszczenie eko skóry w przypadku wtargnięcia pleśni jest już nieco trudniejsze – choć nadal nieskomplikowane. Wystarczy usunąć ją szmatką zamoczoną w terpentynie. Jeżeli pleśń „siedzi” jednak nieco głębiej, przetrzyj daną powierzchnię papierem szklistym, a następnie przemyj wodą z dodatkiem amoniaku – musi być to proporcja 1 łyżeczka od herbaty na 1 szklankę wody. Dlaczego? Zbyt duża dawka amoniaku może spowodować niechciane przebarwienia! Po wykonaniu tych czynności wysusz dane miejsce, natrzyj pastą i wypoleruj.

Na eko-skórze pojawiły się głębokie zadrapania? Możesz zakamuflować je pisakiem w odpowiednio dobranym kolorze!

Sprawdź także: Domowe sposoby prania i czyszczenia tapicerki meblowej

Jak wykonać konserwację skóry ekologicznej?

Jak pielęgnować produkty z ekoskóry? Skoro wiesz już, jak czyścić ją domowymi sposobami, przejdźmy do konserwacji. Pielęgnacja eko skóry jest bardzo ważna, jeżeli chcesz zachować jej właściwości i blask. Nie powinieneś jednak przeprowadzać jej częściej, jak co dwa tygodnie. Ważna jest zatem systematyczność – zaniedbanie ekoskóry może przeszkodzić w późniejszej regeneracji. Żeby poprawnie konserwować materiał, należy również uważać na to, czym wcześniej go wyczyściliśmy. Unikaj więc kontaktu eko skóry z kolorowymi tkaninami – może to zwiększyć ryzyko zabarwienia się jej na stałe!

Czyszczenie ekoskóry z pleśni
Ekoskóra z pleśnią - czyszczenie ekoskóry domowymi sposobami

Najprostszy sposób to wcieranie niewielkiej ilości kremu natłuszczającego w powierzchnię wyczyszczonej eko-skóry, jak wspomniany krem Nivea (lub np. Dove) i polerowanie jej aż do momentu uzyskania pożądanego blasku. Jest to najprostszy domowy sposób pielęgnacji ekoskóry. Konserwacja skóry ekologicznej z użyciem kremu to strzał w dziesiątkę!

Czym konserwować ekoskórę poza tą metodą? Oczywiście, możesz zainwestować w jakiś specjalistyczny środek (np. Leather, ok. 30 zł), jeżeli czyszczenie eko skóry nie wychodzi Tobie domowymi sposobami. Musisz jednak pamiętać o tym, by środek taki był atestowany. Nie używaj do czyszczenia szczotek bądź gąbek twardych, a także szorstkich w dotyku ściereczek! Najważniejsza rzecz przy konserwacji to jednak usuwanie zabrudzeń na bieżąco.

Unikaj używania detergentów zawierających naftę, alkohol lub inne środki żrące do czyszczenia ekoskóry! Nie stosuj wybielaczy, zmywaczy do paznokci ani rozpuszczalników (np. do usuwania naklejek). Preparaty woskujące również nie nadają się do konserwacji ekoskóry. Użycie któregokolwiek z tych produktów może spowodować nieestetyczne przebarwienia, trudne do usunięcia przetarcia oraz pęknięcia na powierzchni skóry.

Sprawdź także: Jaki wpływ na zdrowie mają grzyb i pleśń w domu? Lepiej się ich pozbyć

ikona podziel się Przekaż dalej