Jak i czym wyczyścić okap kuchenny?

Nie zawsze potrzeba bardzo drogich środków czystości, aby doprowadzić do ładu swój okap wyspowy. W większości przypadków wystarczy jedynie dobrze rozejrzeć się po… własnym domu. Oto lista rzeczy, jakie na pewno przydadzą się w czyszczeniu okapu:

 • dowolny olej (np. oliwa z oliwek),
 • woda,
 • ocet,
 • ściereczka z mikrofibry,
 • gąbka do mycia,
 • spryskiwacz,
 • ręcznik papierowy (uważaj z nim jednak przy okapie typu inox, aby go… nie zarysować!).
 1. Zmieszaj wodę z octem (proporcje 50:50), a później wlej roztwór do spryskiwacza.
 2. Zdejmij kratkę z filtrem z okapu. Zazwyczaj jest ona zamocowana na 2 klipsy, więc demontaż powinien zająć chwilkę.
 3. Zostaw samą kratkę, gdzie kumulują się opary podczas gotowania.
 4. Skorzystaj ze spryskiwacza z roztworem – ocet to doskonały pochłaniacz tłuszczu i brudu! Popryskaj nim całą kratkę, zostawiają roztwór na ok. 15 minut.
 5. Po upływie tego czasu wyszoruj kratkę ściereczką bądź gąbką, zbierając pozostałości papierowym ręcznikiem. Od czasu do czasu możesz popryskać na kratkę roztworem.

Sprawdź także: Harmonogram sprzątania domu krok po kroku - jak go stworzyć?

Jak wykonać czyszczenie okapu kuchennego?

Jak widzisz, wcale nie jest tak trudno wyczyścić okap wyspowy – i to nawet, gdy jest… czarny! Ważne jednak, aby robić to przynajmniej jeden raz na 2 tygodnie. Wówczas z całą pewnością unikniesz dłuższego szorowania, co mogłoby niekorzystnie wpłynąć na powierzchnię urządzenia.

Mycie okapu kuchennego ręcznie
Czym i jak wyczyścić okap kuchenny? Poradnik praktyczny

Użyj oliwy z oliwek lub innego oleju – podobnie jak ocet, doskonale pochłania tłuszcz i inne zanieczyszczenia! Nałóż olej gąbką i przykryj na chwilę mikrofibrową ściereczką nasączoną gorącą wodą. Po zdjęciu ściereczki, przetrzyj okap ostrą stroną gąbki, a następnie usuń resztki oleju papierowym ręcznikiem i wypoleruj kratkę.

Podobnie sprawa ma się do czyszczenia okapu z zewnątrz. Nie jest to trudny proces, gdy zastosujesz wodę z octem lub olej. Pamiętaj, że ocet może dodatkowo nabłyszczyć powierzchnię, zwłaszcza gdy okap jest ze stali nierdzewnej i już nieco… zmatowiał.

Sprawdź także: Usuwanie kamienia w toalecie - sprawdzone i skuteczne sposoby

Czyszczenie okapu krok po kroku

Chcesz wiedzieć, jak doczyścić drewniany albo stalowy okap? Nic prostszego! Wystarczy, że będziesz postępować według poniższej instrukcji:

 1. Odłącz okap od źródła zasilania.
 2. Zbierz wszystkie naczynia z płyty grzewczej, żeby mieć jak najłatwiejszy dostęp do okapu.
 3. Jeżeli nad okapem znajduje się szafka, postaraj się zabezpieczyć ją przed rozpoczęciem czyszczenia okapu.
 4. Aby wyczyścić okap, wykorzystaj w tym celu środki, jakie rozpuszczają tłuszcz – takie, które w kontakcie z ciepłą wodą będą mogły uporać się nawet z ciężkimi do usunięcia zanieczyszczeniami. Często wystarczy do tego zupełnie… płyn do naczyń! To tani, bezpieczny i skuteczny produkt, który posiada każdy z nas. Dodatkowo, nie będzie rysował on powierzchni okapu.
 5. Ściągnij z urządzenia zarówno siatki, jak i filtry.
 6. Możesz przemyć filtr z okapu w zmywarce – wystarczy umieścić go na najniższej półce. No chyba, że wolisz przemyć okap ręcznie – wówczas trzeba zanurzyć go w wodzie odpowiednio wcześniej, razem z płynem do naczyń. Pozwól poleżeć filtrowi w roztworze przez co najmniej 20 minut.
 7. Jeżeli użyjesz miękkiej szczoteczki, to łatwiej uda się pozbyć namoczonego brudu. Możesz w tym celu skorzystać także z miękkiej gąbki. Nie zapominaj, że szczególnej uwagi wymagają rowki w okapie – właśnie tu z pomocą przyjść mogą… skuteczne preparaty!
 8. Dokładnie spłucz i wytrzyj filtr do sucha.
 9. Następnie wyczyść okap od zewnątrz – zależnie od tego, z jakiego tworzywa został on wykonany. Warto dobrać wówczas odpowiednie pod dany materiał preparaty do czyszczenia stali nierdzewnej, szkła, drewna czy plastiku. Jeżeli chodzi o drewniane elementy, warto jest je czyścić miękką ścierką, zaraz po spryskaniu odpowiednim preparatem do drewna. Tego typu środku często radzą sobie doskonale również z powierzchniami lakierowanymi, z aluminium, chromu, ale też ze stali.
Czyszczenie okapu kuchennego instrukcja
Mycie okapu krok po kroku, czyli jak wyczyścić okap i czym wyczyścić okap ze stali nierdzewnej - przegląd preparatów

Regularne wymienianie filtrów węglowych w okapie jest kluczowe. Filtry te tracą skuteczność, jeśli nie są wymieniane co najmniej raz na trzy miesiące, w zależności od intensywności użytkowania. Codzienna pielęgnacja okapu, zwłaszcza po gotowaniu, pozwala mu efektywnie przechwytywać opary, tłuszcz i niepożądane zapachy. Możesz użyć sprawdzonych domowych metod lub chemicznych środków z sklepu. Regularne czyszczenie nie tylko zapewnia poprawne działanie okapu, ale także dba o jego konserwację!

Sprawdź także: Jak umyć mikrofalówkę? Sprawdzone sposoby i techniki

ikona podziel się Przekaż dalej