Czyszczenie szyby kominkowej - sposoby

Szyby kominkowe możemy czyścić na dwa sposoby – poprzez użycie specjalistycznych preparatów oraz przy pomocy domowych sposobów. Wiele osób sięga po specjalistyczne preparaty czyszczące uważając je za jedyny sposób usunięcia osadu. Najskuteczniejsze są produkty oparte na bazie roztworu kwasu, który błyskawicznie usuwa wszystkie naloty sadzy. Musimy jednak pamiętać, że w ich składzie znajdują się silne związki chemiczne. Możemy je stosować w sytuacji, gdy mamy możliwość wywietrzenia całego pomieszczenia. Lotne związki chemiczne mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Jeżeli nie mamy możliwości wywietrzenia pomieszczenia, wówczas lepiej będzie zastosować tradycyjne domowe sposoby. Takie rozwiązanie będzie też bardziej ekonomiczne. Tradycyjne preparaty czyszczące (na przykład amoniak) są wydatkiem rzędu kilku złotych. Tymczasem specjalistyczne, dobre jakościowo preparaty czyszczące kosztują od 20 do 40 zł. Co ciekawe, skuteczność obu tych metod jest podobna.

Przed czyszczeniem szyby kominkowej...

Przed pierwszym czyszczeniem warto dokładnie sprawdzić zasady gwarancji i wskazówki dotyczące czyszczenia szyb kominkowych. Producenci często mają różne zalecenia, które warto uwzględnić, ponieważ niewłaściwe czyszczenie może prowadzić do zarysowań lub nawet utraty gwarancji.

Po zapoznaniu się z instrukcjami, przygotujmy wszystkie niezbędne narzędzia. Wodne płyny czyszczące mogą spływać na podłogę, powodując trwałe odbarwienia paneli, płytek czy parkietów. Aby tego uniknąć, warto zabezpieczyć podłogę szeroką ścierką lub podstawić miskę. Możemy również używać preparatów w piance, które nie spływają tak szybko z czyszczonej powierzchni.

Pamiętajmy, aby czyszczenie rozpocząć dopiero wtedy, gdy szyba kominkowa jest całkowicie zimna. Jest to kluczowe dla naszego bezpieczeństwa oraz skuteczności używanych preparatów czyszczących.

Jak wyczyścić szybę w kominku - krok po kroku

  1. Nakładamy rękawice ochronne i obficie spryskujemy szybę preparatem czyszczącym.
  2. Czekamy aż preparat przereaguje z sadzą (w zależności od specyfiki preparatu czas oczekiwania może trwać od 30 sekund do 2 minut).
  3. Zbieramy osad papierowym ręczniczkiem.
  4. W razie silnych zabrudzeń ponownie nanosimy preparat czyszczący, czekamy kilka chwil i usuwamy nalot.
  5. Po oczyszczeniu szyby przemywamy ją jeszcze raz zwykłą czystą wodą. Następnie wycieramy całość do sucha. Dzięki temu na szybie nie pojawi się białawy osad z kamienia.
Domowe sposoby na czystą szybę
Najlepszy sposób na czyszczenie szyby kominkowej - sprawdzone sposoby

Inny sposób na czysyą szybę w kominku

  1. Na wstępie przygotowujemy roztwór z pół litra wody, łyżki amoniaku oraz łyżeczki octu. Dokładnie mieszamy, a następnie wlewamy do spryskiwacza.
  2. Zabezpieczamy podłogę i dokładnie spryskujemy całą szybę. Roztwór amoniaku wody i octu nie spowoduje odbarwień, dlatego nie ma obaw jeśli jakaś kropla dostanie się na podłogę.
  3. Czekamy minutę, aż płyn przereaguje z sadzą.
  4. Dokładnie wycieramy szybę wilgotną szmatką.
  5. Powtarzamy czynność 3 i 4, aż do osiągnięcia pożądanego efektu. Ilość powtórzeń zależy od stopnia zabrudzenia szyby. W przypadku lekkich zabrudzeń będzie to 1 powtórzenie. Z kolei w przypadku uciążliwego osadu 3-4.
  6. Jeśli na szybie nadal pozostają ciemne plamki, powinniśmy zastosować popiół pozostały po paleniu. Nanosimy niewielką ilość popiołu na wilgotną ściereczkę, a następnie wycieramy nią uporczywe zabrudzenia. Po kilku chwilach osad powinien ustąpić. Co ciekawe, jest to sprawdzona metoda, którą często znajdziemy w instrukcji obsługi kominków.
  7. Oczyszczoną szybę przemywamy czystą wodą, a następnie przecieramy suchą szmatką.
Czyszczenie szyby kominkowej domowo
Czyszczenie szyby kominkowej można zrobić domowymi sposobami albo przy użyciu specjalistycznych preparatów do sadzy i dymu

Zabezpiecz szybę przed zabrudzeniami

Większość zabrudzeń na szybie to efekt spalania zbyt wilgotnego bądź niesezonowanego drewna. Warto o tym pamiętać, bowiem wilgotne drewno brudzi nie tylko szybę, ale także przewód kominkowy. Zadbajmy też o wyższą temperaturę w komorze spalania oraz odpowiednią wentylację. Nie przymykajmy zbyt mocno szybra, bowiem będzie to zmniejszało dopływ powietrza.

Jeśli chcemy, by nasza szyba wyglądała efektownie przez dłuższy czas, pomyślmy o tym już na etapie zakupu kominka. W ofertach handlowych znajduje się szereg produktów z szybami pirolitycznymi (samoczyszczącymi). Owe szyby pokrywa się napylonymi tlenkami chromu, dzięki którym następuje zjawisko dopalania osadzonej sadzy (tzw. zjawisko pirolizy). Szyby pirolityczne nie wymagają tak częstego czyszczenia, a osad smolny jest z reguły bardzo łatwy do usunięcia.

Sprawdź także: Jak i czym prać wykładziny, czyli sprawdzone sposoby i polecane środki

Jaką metodę wybrać?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, która metoda czyszczenia będzie lepsza. Z pewnością tradycyjne metody są tańsze, bardziej naturalne i korzystniejsze dla naszego zdrowia oraz dla środowiska. Będzie to idealne rozwiązanie dla osób, które mogą poświęcić szybom więcej czasu oraz energii. Roztwór amoniaku czy soda oczyszczona są bardzo skuteczne, jednak czyszczenie jest dość czasochłonne.

Specjalistyczne preparaty czyszczące szybko usuwają nawet najtrudniejsze smoliste zabrudzenia, co czyni je idealnym wyborem dla osób, które mogą dobrze przewietrzyć pomieszczenie i chcą osiągnąć szybki efekt. Należy jednak pamiętać, że intensywny zapach tych środków może podrażniać błony śluzowe i nie jest zalecany dla alergików.

Optymalnym rozwiązaniem jest połączenie obu metod czyszczenia. Delikatne zabrudzenia można szybko usunąć roztworem amoniaku. W przypadku silniejszych zabrudzeń warto okazjonalnie sięgnąć po specjalistyczne preparaty, najlepiej w okresie wiosennym lub jesiennym, gdy otwarcie okien i przewietrzenie pomieszczenia jest łatwiejsze.

ikona podziel się Przekaż dalej