Czym i jak czyścić wannę akrylową?

Wanna akrylowa nie jest trudnym sprzętem sanitarnym do wyczyszczenia – oczywiście pod warunkiem, że nie porysowałeś wcześniej powierzchni wanny! Kiedy powstały bowiem na niej chociażby drobne rysy, wanna będzie miała tzw. mikrouszkodzenia – a to właśnie w nie brud dostaje się najszybciej. Jak wyczyścić wannę, żeby warstwa ochronna nie została naruszona?

 1. Dokładnie spłucz wannę w celu usunięcia zabrudzeń (włosów, piasku, resztek kosmetyków).
 2. Spryskaj wannę sprawdzonym środkiem do czyszczenia akrylu (np. Starwax, dostępny w Leroy Merlin za ok. 30 zł).
 3. Rozprowadź preparat za pomocą miękkiej gąbki bądź ścierki z mikrofibry. Wyczyść wannę i dokładnie spłucz bieżącą wodą.

Jeżeli masz zamiar użyć jakiegoś środka czyszczącego pierwszy raz, koniecznie przeprowadź jego test w mało widocznym miejscu wanny. Zawsze zakładaj rękawiczki ochronne i dbaj o dobrą wentylację pomieszczenia w trakcie porządków!

Sprawdź także: Czym i jak umyć ścianę, by wyglądała jak nowa - najlepsze sposoby i sprawdzone środki

Wybialanie wanny akrylowej - sposoby

Czasami na wannie pojawiają się brązowo-żółte plamy – to efekt wody przepełnionej żelazem. Czym czyścić wannę akrylową, gdy się przebarwiła? Z pomocą nadchodzi kwasek cytrynowy!

 1. Rozpuść kwasek cytrynowy w wodzie – dostaniesz go w każdym sklepie spożywczym.
 2. Nałóż preparat na brudną plamę przy użyciu ścierki z mikrofibry, delikatnie wcierając.
 3. Zostaw pastę na ok. 15 minut, następnie spłucz wannę. Brudna wanna szybko odzyska dawny blask!
Czyszczenie wanny akrylowej
Jak i czym czyścić wannę akrylową? Najlepsze metody i domowe sposoby

Jak uzupełnić ubytki w wannie akrylowej?

Ubytki na wannie powstają poprzez zbyt abrazyjne czyszczenie – tworzą się one wówczas swego rodzaju zarysowania, w których gromadzi się brud powodujący przebarwienia. Uszkodzenia akrylu powstają jednak nie tylko przez nieprawidłowe jego czyszczenie, ale też działanie gorącej temperatury. Czy ubytki można jakiś zamaskować? Cóż, na to również istnieje skuteczna rada! Możesz naprawić powierzchnię dzięki płynnemu akrylowi!

 1. Zakup sprawdzony zestaw do naprawy powierzchni akrylowej (np. Quixx, ok. 30 zł).
 2. Dokładnie wysusz oraz przeczyść zanieczyszczoną powłokę.
 3. Przejedź płynnym akrylem po powierzchni wanny – oczywiście według instrukcji na opakowaniu.
 4. Po wyschnięciu akrylu ostrożnie przetrzyj owe miejsce papierem ściernym, aby wyrównać powierzchnię.
 5. Wypoleruj powłokę pastą polerską dołączoną do zestawu.

Mycie wanny akrylowej – porady

Wiesz już, jak wybielić wannę. Jednak czym czyścić wannę akrylową, kiedy powyższe sposoby nie skutkują? Cóż, najlepiej będzie to zrobić możliwie delikatnymi środkami – mogą być to alkaliczne środki czyszczące, jak zwykły… płyn do płukania. Pamiętaj, że usuwanie kamienia z akrylu również nie jest trudne – zwalczą go środki czyszczące z octem bądź specjalne odkamieniacze. Nie używaj w tym celu preparatów ściernych, proszków do szorowania bądź mleczek do czyszczenia! Większość zawiera bowiem rysującą powierzchnię kredę – a ona matowi i rysuje powierzchnię, przez co z czasem w zarysowaniach pojawi się brud.

Czyszczenie wanny akrylowej ręcznie
Jak i czym czyścić wannę akrylową? Najlepsze metody i domowe sposoby

Unikaj używania ostrych gąbek, które mogą zmatowić akrylową powierzchnię. Zawsze sprawdzaj skład preparatów czyszczących i unikaj tych z amoniakiem, alkoholem lub acetonem!

Czym czyścić wannę akrylową – polecane środki

 1. Po każdej kąpieli przecieraj wannę szmatką nasączoną mydłem w płynie lub płynem do mycia naczyń, a następnie ją spłucz. Możesz również użyć w tym celu chusteczek nawilżanych do mycia łazienek.
 2. Zaopatrz się w specjalne środki do mycia akrylu zwłaszcza, jeżeli nie chcesz codziennie czyścić wanny. Może być to żel, którym polejesz akrylową powierzchnię i spłuczesz po paru minutach. Taki środek nie dość, że usunie zabrudzenia, to pozbędzie się również kamienia!
 3. Skutecznym i tanim sposobem będzie mycie wanny z użyciem ciepłej wody wymieszanej z octem bądź sokiem z cytryny. Plamy i zabrudzenia usuniesz również dzięki zwykłej… paście do zębów! Nie może mieć ona jednak żadnych granulek. Pamiętaj, aby podczas zabiegów zakładać ochronne rękawiczki i korzystać z miękkich ścierek!
 4. Akryl jest tworzywem sztucznym, a więc nie wykazuje odporności na wysoką temperaturę. Unikaj zatem palenia papierosów w łazience i uważaj na rozgrzane przedmioty (prostownica do włosów, lokówka). Kiedy zostawisz je na akrylowej powłoce mogą bowiem trwale ją zdeformować!
 5. Nie wlewaj do akrylowej wanny różnych odczynników chemicznych, szczególnie w trakcie przeprowadzania remontu! Takie preparaty mogą zniszczyć, zmatowić i odkształcić wannę. Jeżeli wpadną do niej ostre bądź twarde przedmioty, to akryl może się porysować! Również zwierzęce pazury mogą zostawić na powłoce trwałe zarysowania – kąpiąc zwierzęta koniecznie używaj więc specjalnych mat gumowych, które zapobiegną powstawaniu rys.

Sprawdź także: Czym i jak umyć ścianę, by wyglądała jak nowa - najlepsze sposoby i sprawdzone środki

ikona podziel się Przekaż dalej