Jak wyczyścić żaluzje drewniane?

Zasada numer jeden – drewna nie powinno się myć dużą ilością wody. Taka czynność może doprowadzić do deformacji żaluzji. Zbyt długie moczenie sprawi, że żaluzje spęcznieją i ulegną odbarwieniu. Wówczas będą się nadawały jedynie do wyrzucenia. Ich wygląd będzie wręcz odstraszający. Jak wygląda czyszczenie drewnianych żaluzji?

Dzięki regularnemu myciu żaluzji zredukujemy kurz i inne zabrudzenia. Do usuwania kurzu należy użyć suchej ściereczki (lub lekko wilgotnej). Można też użyć odkurzacza. W ten sposób zrobimy to znacznie szybciej. W celu zabezpieczenia drewna przed wszędobylskim kurzem warto skorzystać ze specjalnego preparatu ochronnego, który zaimpregnuje drewniane żaluzje.

Odwieczne pytanie, jak czyścić żaluzje drewniane, zadaje sobie wiele osób. Nie chodzi bowiem o samą technikę czyszczenia, lecz o środki, których można użyć w tym celu. Drewniane żaluzje są bardzo delikatne, dlatego czyszczenie na mokro nie wchodzi tutaj w grę.

Sprawdź także: Domowe sposoby prania i czyszczenia tapicerki meblowej

Czyszczenie żaluzji aluminiowych

Zastanawiacie się, jak umyć żaluzje aluminiowe, na których brud często się rozmazuje? Do ich wyczyszczenia potrzebny będzie odkurzacz oraz flanelowa szmatka. Przyda się też ocet, który je zdezynfekuje i oczyści. Na początek należy rozwinąć żaluzje i dokładnie je odkurzyć.

Czyszczenie różnych typów żaluzji.
Jak czyścić żaluzje - drewniane, aluminiowe i inne - sprawdzone metody

Gdy usuniemy kurz, wystarczy wypolerować żaluzje flanelową szmatką lekko nasączoną octem. Aluminium, podobnie jak drewno, nie toleruje wody, więc mokre czyszczenie może sprawić, że aluminium straci blask. Wówczas żaluzje nie będą wyglądały estetycznie.

Czyszczenie żaluzji aluminiowych jest pracochłonne, ale efekty wynagradzają wysiłek. Żaluzje szybko się kurzą, dlatego wymagają regularnego czyszczenia. Gromadzący się kurz, brud i roztocza mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Dlatego, gdy wiemy już, jak czyścić żaluzje aluminiowe, róbmy to systematycznie.

Czy żaluzje można prać w pralce?

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku prania żaluzji materiałowych pionowych i poziomych. Tego typu osłony zostały wykonane z tkaniny, w związku z tym pranie żaluzji pionowych w pralce jest dozwolone. Żaluzje poziome również można prać w pralce. Pamiętajmy jednak o ustawieniu programu delikatnego prania bez wirowania.

Do prania w pralce nie nadają się niektóre rolety. Wypranie ich mogłoby spowodować wyblaknięcie materiału. W tym przypadku zalecane jest czyszczenie na mokro. Dobrze sprawdzą się tu domowe sposoby. Jednym z nich jest np. gumka do ścierania, którą bez problemu zetrzemy brud. Innym sposobem jest delikatnie zwilżona szmatka z mikrofibry.

Czyszczenie żaluzji okiennych w domu
Najlepsze i sprawdzone sposoby na mycie żaluzji z różnych materiałów w domu

Jak zwykle okazuje się, że domowe sposoby są nieocenioną pomocą podczas porządków w domu. Wiedząc, jak umyć żaluzje, będziemy mogły utrzymać je w dobrej kondycji przez długi czas. Najłatwiejsze w utrzymaniu są żaluzje materiałowe, lecz te drewniane znacznie lepiej zdobią wnętrze.

ikona podziel się Przekaż dalej