Domowe sposoby na szybkie mycie okien

Najłatwiejsza metoda na czyszczenie okien polega na przemywaniu szyby letnią wodą przy użyciu bawełnianej ścierki lub miękkiej gąbki z mikrofibry. Ważne jest, aby regularnie płukać ściereczkę podczas mycia, ponieważ jej zanieczyszczenie może prowadzić do pojawienia się zacieków lub smug. Nadmiar wody na szybie najlepiej zbierać gumową wycieraczką, dbając o to, aby nie pozostawić spływających kropelek. Ze względu na delikatność większości powierzchni okiennych, unikaj szorowania oraz używania ostrych narzędzi lub drapaków, które mogłyby je porysować.

Ocet w połączeniu z wodą rozpuszcza zarówno rdzę i tłuszcz, jak i osad kamienny. Jeżeli zastanawiasz się, jak szybko umyć okna domowym sposobem, to woda z octem jest doskonałym połączeniem zwalczającym każdy brud! Możesz również stworzyć z octu swego rodzaju płyn do mycia okien. Wystarczy, że przygotujesz sobie 2 szklanki spirytusowego octu, 2 szklanki płynnej gliceryny oraz 2 szklanki letniej wody, a następnie wszystko ze sobą zmieszasz i przelejesz do pojemniczka ze spryskiwaczem. Z płynem takiego rodzaju mycie szyb bez smug będzie bardzo efektowne!

Szybkie mycie okien w domu
Jak szybko umyć okna – domowe sposoby na błyskawicznie czyste okna

Odpowiednie akcesoria do czyszczenia szyb to podstawa! Ściereczka z mikrofibry to must have w każdym domu – nie zostawi na szybie nieestetycznych smug oraz błyskawicznie ściągnie z nich zalegający kurz. Mycie okien z jej pomocą jest ważne, jeżeli chcesz zachować blask okien w mieszkaniu.

Sprawdź także: Jak i czym wyczyścić telewizor LED? Polecane produkty i sposoby

Jak i czym czyścić okna w domu?

Papierowa gazeta to doskonały środek do usuwania zabrudzeń na szybie! Papier pozwala bowiem na błyskawiczne wchłonięcie się środka płynu, którym czyścisz okno (np. woda z octem lub woda z płynem). Wystarczy przetrzeć tak przyszykowaną, naturalną miksturą szybę kilka razy – okno niemal od razu rozbłyśnie zniewalającym blaskiem! Jeżeli nie kupujesz gazet, równie dobre będą papierowe ręczniki. Zapewniają one dość dobrą chłonność wody jednak tylko wtedy, kiedy są wysokiej jakości – najlepiej kilkuwarstwowe. W przypadku gorszej jakości ręczniczków mogą pozostać na szybie włókna, które zepsują efekt żmudnej pracy.

Do bardzo brudnych okien (zwłaszcza tych w kuchni) warto jest przygotować roztwór złożony z soli i octu. Potrzebować będziesz do tego tylko 3 łyżki soli, pół szklanki octu oraz 2 szklanki zimnej wody. Wystarczy połączyć te składniki i przelać do butelki z atomizerem. Następnie należy dobrze zamieszać pojemniczkiem tak, aby sól się w nim całkowicie roztopiła. Efekt będzie niesamowity!

Mycie okien solą i octem
Sól i ocet do szybkiego mycia okien oraz porady, jak szybko umyć okna i czym czyścić okna, by szybko były lśniące

Możesz skutecznie pozbyć się uporczywych plam na oknach za pomocą surowego ziemniaka. Jak to zrobić? Najpierw dokładnie oczyść ziemniaka i obierz ze skórki. Następnie przekrój go na pół i użyj do przetarcia plam na szybie. Po tej operacji umyj okno roztworem przygotowanym z soli i octu. To proste i ekologiczne rozwiązanie!

Jak umyć okna bez smug?

Każde mycie powinno zakończyć się lekkim polerowaniem okien. Idealne okazują się damskie pończochy nylonowe! Jak najszybciej umyć okna, nie pozostawiając na nich zacieków? Otóż, wystarczy zastosować jeden z powyżej przedstawionych domowych sposobów i przetrzeć szybę nylonowymi rajstopami – tak doprowadzona do ładu powierzchnia będzie błyszcząca i wizualnie nienaganna.

Musisz pamiętać jednak o bardzo ważnej zasadzie – nigdy nie myj okien w piękną pogodę! Słońce mimo swoich drogocennych właściwości potrafi skutecznie zepsuć efekt czyszczenia szyb – krople szybko bowiem na nich wysychają, a więc tworzą się wówczas nieestetyczne ślady i smugi. Dlatego zdecydowanie lepszym sposobem będzie mycie okien w pochmurny dzień – oczywiście bezdeszczowy!

ikona podziel się Przekaż dalej