Co ile zmieniać pościel?

Zalegające w pościeli resztki jedzenia i brud to świetne miejsce do rozwijania się bakterii – te wywołują zaś różne schorzenia i źle wpływają na organizm człowieka. Najgorzej jednak mają alergicy – muszą oni zatem zmieniać pościel zdecydowanie najczęściej! Nie zapominaj, że w łóżku spędzasz 1/3 swojego życia – a więc to takie miejsce, gdzie szybko rozwijają się grzyby oraz bakterie (weź chociażby pod uwagę pot, jaki wydziela się w trakcie snu). Zbyt długie spanie w towarzystwie bakterii prowadzi do wielu nieprzyjemnych dolegliwości – jak kichanie, krztuszenie się czy nawet trudności w… oddychaniu.

Brud gromadzi się nie tylko z potu, ale także z komórek skóry, wydzielin z miejsc intymnych, sierści zwierząt (jeśli wskakują na łóżko), kurzu i zanieczyszczeń z pokoju. Brudna pościel może prowadzić do reakcji alergicznych i innych problemów zdrowotnych. Choć nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak często zmieniać pościel, kluczowe jest, aby robić to regularnie. Zdecydowanie nie rzadziej niż raz w miesiącu, a najlepiej raz w tygodniu, zwłaszcza przy ostrej alergii czy astmie. Nie bagatelizuj tego i regularnie pierz oraz zmieniaj pościel!

Jak i w jakiej temperaturze prać pościel?

Brudną pościel trzeba prać w temperaturze co najmniej 40 st. C, a już najlepiej w 60 st. C – oczywiście, ostateczną temperaturę trzeba ustalić zgodnie z zaleceniami producenta pościeli. Pamiętaj, że pranie w wyższej temperaturze zwalcza bakterie i drobnoustroje, które zaległy w pościeli! Musisz również stosować się do poniższych zasad:

  1. Nigdy nie przeładowuj pralki!
  2. Dobierz odpowiedni program prania – jeżeli pościel będzie wyjątkowo zabrudzona, możesz skorzystać z programu do mocno zabrudzonych ciuchów lub prania ciężkiego. Jeżeli pościel wymaga jedynie odświeżenia, zwykły program będzie wystarczający. Pamiętaj jednak, że zbyt długi czas prania może też pościel… skurczyć!
  3. Chcesz zmieszać pranie? Możesz połączyć pościel z lekką odzieżą, jednak nigdy nie z ręcznikami!
  4. Nie zapomnij o wysuszeniu pościeli po praniu!
  5. Odpowiednia temperatura to podstawa. W jakiej temperaturze prać pościel niezależnie od materiału? Najlepiej, jak już wspominaliśmy, między 40 a 60 st. C – to temperatura doskonała do zabicia roztoczy.
Kobieta zmieniająca pościel na łóżku
Co ile zmieniać pościel? Zobacz, jak najczęściej robią Polacy

Co warto wiedzieć o zmianie pościeli

Pamiętaj, aby codziennie starać się przewietrzyć swoją pościel – materac również. Możesz również zaopatrzyć się w specjalny wkład pod prześcieradło, który ochroni powłokę materaca. Wietrzyć musisz również pokój, w którym śpisz. Staraj się, by świeże powietrze wietrzyło pomieszczenie przez co najmniej 10 minut dziennie lub dłużej (o ile masz taką możliwość). Równie ważne jest codzienne sprzątanie i odkurzanie tych powierzchni, na których gromadzi się największa ilość kurzu. Dokładnie sprzątaj też pod łóżkiem, a także regularnie pierz zasłony i firany – wbrew pozorom, osiada na nich bardzo dużo kurzu.

W najprostszy sposób zmienisz swoją pościel, kiedy włożysz kołdrę do rozpiętej poszwy – poprzez zamieszczenie w niej obu rogów. Wystarczy chwycić kołdrę oburącz oraz… strzepnąć ją w dół. Mimo wszystko, lepszym rozwiązaniem będzie ubieranie pościeli we dwójkę – „kompan do ścielenia” może bowiem opuścić w dół poszewkę, gdy będziesz trzymał jej rogi w górze. Można też spróbować wejścia w poszewkę wraz z trzymaną dłoniach kołdrą. W ten sposób również można wymienić pościel, choć taka zmiana pościeli jest wśród Polaków na razie dość… mało popularna.

Zmiana pościeli przez Polaków
Zmiana pościeli oraz porady, co ile zmieniać pościel oraz w jakiej temperaturze prać pościel, by było higienicznie i bezpiecznie

Czysta pościel to nie wszystko

Jeśli zadbasz o zmianę pościeli co najmniej raz w miesiącu, to będziesz mógł odpoczywać oraz spać warunkach sprzyjających zdrowiu i bez narażania się na zainfekowanie organizmu bakteriami. Jednak czasami zapominamy o sytuacjach, które wręcz sprzyjają rozsiedlaniu się roztoczy. Mowa o… spaniu z mokrą głową! Cóż, wilgoć jest doskonałą pożywką dla grzybów. Również podczas pocenia się wytwarzana jest wilgoć. Roztocza w pościeli żywią się także naszym martwym naskórkiem, a ten gubiony jest w trakcie snu.

Nie zapomnij, że bakterie wywołują astmę, dolegliwości skórne i wiele problemów zdrowotnych – zwłaszcza, że na pościeli pozostają resztki płynów ustrojowych, ślina czy sebum. Uważaj więc, bo na pościeli możesz znaleźć wszystko! Nawet śladową ilość moczu lub… kału. Walczysz z grzybicą stóp i co wieczór kładziesz się do tej samej pościeli? Nic więc dziwnego, że chorujesz – takie miejsce to raj dla bakterii! Nie kładź się więc spać z mokrą głową, a także dbaj o odpowiednie nakrycie ciała w trakcie snu. No i, przede wszystkim… jak najczęściej zmieniaj swoją pościel! Co ile zmieniać pościel? Idealnie, jeżeli znajdziesz na to czas przynajmniej raz lub dwa razy w miesiącu.

Sprawdź także: Czy warto wykonać ozonowanie mieszkania? Doradzamy i sprawdzamy ceny

ikona podziel się Przekaż dalej