Pranie wykładzin - metody

Czyszczenie wykładzin dywanowych odbywa się na dwa sposoby. Pierwszy z nich to tradycyjne pranie na mokro. Drugi z kolei dotyczy prania na sucho. W każdym z tych przypadków niezbędne będzie skorzystanie ze specjalnych środków chemicznych oraz z profesjonalnego sprzętu, który niekoniecznie trzeba kupować. Tego typu sprzęt można także wypożyczyć.

Pranie wykładzin na mokro rozpoczyna się od dokładnego odkurzenia ich powierzchni. Należy zwrócić uwagę na ewentualne uszkodzenia, których czyszczenie będzie nieco inne niż na całej powierzchni. Kolejny krok to sprawdzenie próby preparatu. Jeśli wynik testu będzie pozytywny, należy przygotować roztwór czyszczący i wlać do urządzenia. Podczas pracy odkurzacz czyści i płucze powierzchnię wykładziny. Na koniec wykorzystujemy sprzęt suszący.

Pranie dywanów i wykładzin dywanowych na sucho wygląda nieco inaczej. Rozpoczyna się również od odkurzenia powierzchni. Następnie runo należy ręcznie, bardzo starannie wyczesać. Po wykonaniu tej czynności na wykładzinę nakładany jest aktywizator, który krystalizuje brud. Następnie nakładany jest suchy środek czyszczący (w formie specjalnych wiórek). Na przygotowaną w ten sposób wykładzinę wprowadza się sprzęt, który szoruje tkaninę. Po tej czynności należy odczekać ok. 40 min i odkurzyć wykładzinę silnie ssącym odkurzaczem.

Sprawdź także: Jak wyczyścić dywan sodą oczyszczoną? Poradnik krok po kroku

Pranie wykładziny domowymi sposobami
Pranie wykładziny to zadanie, które można przeprowadzić domowymi sposobami

Środki piorące do wykładzin - rodzaje i ceny

Wybór środków czyszczących do wykładzin jest szeroki, ale nie wszystkie nadają się do ręcznego czyszczenia dywanowych powierzchni. Etykiety zawierają ważne informacje od producenta dotyczące sposobu użycia preparatu. Koszt zależy zazwyczaj od pojemności produktu. Stężenie roztworu jest dostosowywane do stopnia zabrudzenia wykładziny. Na przykład, cena za 1 litr koncentratu REMIX PRESPRAY wynosi około 15 zł.

Za 3 litry tego samego koncentratu zapłacimy około 45 zł. Podobne ceny mają odplamiacze i specjalistyczne środki do czyszczenia ekstrakcyjnego. Firma Karcher oferuje wysokiej jakości środki czyszczące, które są używane nawet przez profesjonalne firmy sprzątające. Na przykład, w sieci Media Expert znajdziemy proszek Karcher za około 60 zł za 0,8 kg.

Środki Karcher można stosować do czyszczenia dywanów, wykładzin i tapicerek. Na potrzeby domowe można zainwestować w tańsze produkty, takie jak Vanish (650 g za około 30 zł) lub Dr Beckmann (650 ml za około 25 zł). Pamiętajmy, że wykładziny powinno się prać co 3-4 miesiące.

Sprawdź także: Czyszczenie dywanów różnymi sposobami - pranie chemiczne i skuteczne domowe patenty

Pranie wykładziny odkurzaczem piorącym
Pranie wykładziny profesjonalnym odkurzaczem piorącym to wygoda i skuteczność

Jak i czym prać tapicerkę?

Tapicerka meblowa, podobnie jak dywan czy wykładzina, z czasem ulega pobrudzeniu. W związku z tym wymaga całościowego czyszczenia. Niektórzy wybierają domowe sposoby na wyczyszczenie tapicerki, inni próbują samodzielnie wykonać tę czynność, korzystając z chemicznych środków czyszczących, a jeszcze inni wybierają fachową usługę.

Wybór jest dowolny. Decydując się jednak na samodzielne pranie tapicerki, warto najpierw dostosować środek, który będzie odpowiedni dla rodzaju tkaniny obicia meblowego. To konieczne, ponieważ w przeciwnym razie możemy jedynie doprowadzić do zniszczenia tapicerki, która zeszpeciłaby nasz ulubiony mebel.

Sprawdź także: Jak wyczyścić fugi z brudu i jak pozbyć się pleśni?

Każda wykładzina, dywan czy nawet obicie meblowe, po jakimś czasie zostanie pobrudzone. Nie stałoby się tak, gdyby przedmiot nie był użytkowany. Dlatego w takiej sytuacji to naturalna sprawa. Ważne jest, aby nie eksperymentować z czyszczeniem tego typu powierzchni. Zamiast narażać dywan lub wykładziną na szkodę, lepiej oddać je w ręce profesjonalistów.

ikona podziel się Przekaż dalej