Domowe sposoby na okna bez smug - letnia woda

To jedna z najprostszych metod mycia okien. Letnia woda wysycha wolniej niż ciepła, dzięki czemu nie zostawia smug. Wystarczy przetrzeć okno wodą, używając bawełnianej ściereczki lub miękkiej gąbki z mikrofibry, bez dodatku środków chemicznych. Ważne jest, aby przepłukiwać ściereczkę za każdym razem, gdy zbiera kurz i brud, inaczej na szybach mogą pozostać smugi i plamy, a kurz wróci. Czystą wodę spływającą po szybie zbierz gumową wycieraczką, pamiętając również o usuwaniu kropelek wody, które spływają w dół.

Dobrym i sprytnym sposobem na zauważenie każdej niechcianej smugi jest wycieranie zewnętrznej szyby do sucha, jednak w odwrotnym kierunku niż szyba wewnętrzna. Podczas szukania niedociągnięć nie będziesz mieć wówczas wątpliwości, z której strony jest smuga!

Roztwór z letniej wody pomoże również na lekkie zabrudzenia szyby mlecznej. Oczywiście, przy użyciu bawełnianej ściereczki. Ze względu na delikatną powierzchnię takiego szkła, nie wolno stosować do nich kompletnie żadnych środków chemicznych lub szorujących. Niewskazane są również ostre narzędzia i drapaki. Pamiętaj o stałym przemywaniu okna czystą wodą i wycieraniu go do sucha!

Sprawdź także: Skuteczne usuwanie kamienia z kabiny prysznicowej - sposoby na kamień i zacieki

Mycie okien wodą z octem

Mycie okien wodą z octem to podstawa! Oczywiście, głównym składnikiem będzie tu… ocet. Szczególne właściwości tej substancji, jakimi są kwas octowy, niskie pH oraz biodegradowalność wpływają na to, iż ocet jest świetnym narzędziem do czyszczenia! W połączeniu z wodą będzie on w stanie rozpuścić zarówno rdzę i tłuszcz, jak i osad kamienny.

Istnieją również skuteczne metody na to, aby stworzyć z octu… płyn do mycia okien! Krok po kroku opiszemy Ci, jak to zrobić. Przygotuj sobie:

  • 2 szklanki spirytusowego octu,
  • 2 szklanki płynnej gliceryny,
  • 2 szklanki letniej wody.
Kobieta myjąca okno w domu
Mycie okien w domu – najlepsze metody i domowe sposoby na czyste szyby

Zmieszaj ze sobą wszystkie składniki i przelej do pojemniczka ze spryskiwaczem. Gliceryna, która zostanie dodana do tego roztworu, stworzy na oknie barierę ochronną. Będzie ona jednak zupełnie niewidzialna! Gliceryna w znacznym stopniu odpowiada bowiem za zapobieganie osadzania się na oknie... kurzu. Jeżeli zastanawiasz się, czym myć okna, woda z octem i gliceryną przyniesie ogromne rezultaty!

Nie lubisz zapachu octu? Spróbuj zalać nim obierki z cytryny, płatki pachnących kwiatów, takich jak róże, lub zioła czy igły sosny. Pozostaw tę mieszankę na dwa tygodnie. Po tym czasie charakterystyczny zapach octu zniknie, a ocet nabierze aromatu użytych składników!

Sprawdź także: Czym i jak umyć ścianę, by wyglądała jak nowa - najlepsze sposoby i sprawdzone środki

Środki i akcesoria do mycia szyb - ściereczka i gazeta

Domowe sposoby na mycie okien osiągną maksymalne rezultaty, kiedy użyjesz w tym celu odpowiednio dobranych akcesoriów do czyszczenia szyb! Jednym z podstawowych „pomocników” jest ściereczka z mikrofibry, która nie zostawia na szybie nieestetycznych smug i błyskawicznie ściąga z nich zalegający kurz.

Może to wydawać się nieco komiczne, ale taką gazetą wyczyścisz szyby bez pozostawienia na nich nieprzyjemnych dla oka niedociągnięć! Idealna będzie gazeta z papieru, np. wykorzystywanego w dziennikach czy lokalnych gazetach. Papier pozwoli na szybkie wchłonięcie środka, którym potraktujesz szybę (np. wodą z octem). Co ciekawe, wcale nie trzeba się mocno namęczyć, żeby domyć gazetą okno! Wystarczy przetrzeć nią szybę bowiem tylko kilka razy, poprzez mocne dociskanie do niej gazety. Spróbuj zastosować tę metodę i zobacz, jak okno zacznie się świecić!

Kobieta myjąca okna w domu
Mycie okien w domu krok po kroku - środki i porady

Jeżeli nie kupujesz gazet bądź akurat nie masz papierowej wersji pod ręką, skuteczne mogą okazać się także papierowe ręczniki. To produkt, który posiada w kuchni chyba każdy z nas. Papierowe ręczniki zapewniają dobrą chłonność wody jednak tylko wtedy, kiedy są produktem wysokojakościowym. A więc, ręczniczek taki powinien być kilkuwarstwowy. Jeżeli użyjemy taniego produktu, na szybie mogą pozostać wówczas włókna! To z kolei zniszczy efekt całej pracy, roznosząc brud po oknie. A chyba nie na tym Ci zależy, prawda?

Mycie okien... pończochami

Nylonowe rajstopy są nie tylko doskonałą wygodą dla kobiecych nóg. Mycie okien za ich pomocą to kolejna rola pończoch, którą odgrywają zresztą naprawdę perfekcyjnie! Przecierając wyczyszczoną szybę taką nylonową rajstopą usuniesz z niej dosłownie każdą smugę!

Żadne, nawet najbardziej skuteczne metody nie pomogą, kiedy będziesz myć okna w piękną pogodę. Zajmij się więc nimi w pochmurny dzień! Kiedy zabierzesz się za czyszczenie szyb w pełnym słońcu, każda kropla będzie szybko wysychać – co za tym idzie, na szybie pozostaną smugi i nieestetyczne ślady!

Sprawdź także: Czyszczenie ekoskóry krok po kroku - domowe sposoby na plamy i konserwację

ikona podziel się Przekaż dalej