Jak i czym wyczyścić telewizor LED? Polecane produkty i sposoby
Częste używanie telewizora LED wymaga regularnej pielęgnacji, ponieważ oglądanie filmów na zabrudzonym ekranie nie jest przyjemne. Nowoczesne ekrany LED nie są przystosowane do czyszczenia zwykłą, szorstką ścierką. Jak zatem bezpiecznie czyścić telewizor LED?
Jak wyczyścić ekran telewizora LED?
Nowoczesne ekrany ledowe są zdecydowanie trudniejsze do wyczyszczenia niż standardowe ekrany kineskopowe. Ledowe ekrany to delikatne sprzęty, mocno podatne na kurz. Oczywiście nie jest tak, że przez to w ogóle ich nie wyczyścisz – zrobisz to jednak za pomocą odpowiednich produktów do pielęgnacji. I tak, może do tego posłużyć dołączona do telewizora ściereczka – producent zazwyczaj zostawia taką w opakowaniu razem ze sprzętem.
Nie dostałeś takiej w zestawie? Równie dobrze zastąpi ją ściereczka z mikrofibry. Kupisz ją w niemal każdym sklepie z urządzeniami RTV bądź w salonie optycznym. Ścierka ta jest na tyle miękka, że możesz nią wycierać zarówno ledowy ekran, jak i okulary do czytania! Jedyne na co musisz uważać to unikanie mycia telewizora szorstkimi gąbkami lub ręcznikami papierowymi – no chyba, że chcesz mieć porysowany ekran.
Zanim zaczniesz wycierać ekran, koniecznie odłącz urządzenie od prądu – no chyba, że to będzie wymagało odsuwania mebli. Zawsze staraj się przetrzeć ekran suchą szmatką – dzięki temu pozbędziesz się wierzchniej warstwy brudu. Staraj się jednak, by robić to delikatnie. Niewskazane jest mocne tarcie bądź dociskanie ścierki. Jeżeli będziesz tak robił, prędzej czy później zarysujesz telewizor.
Czym wyczyścić telewizor LED?
Bez wyczyścisz ramy przy pomocy zwilżonej letnią wodą ściereczki bądź z użyciem jak najmniej chemicznego środka do czyszczenia monitorów ledowych. Czyść delikatnie i staraj się nie dotykać roztworem ekranu. Ramy telewizora wykonane są z innego tworzywa, jak sam monitor – zatem wymagają nieco innych środków do pielęgnacji. Staraj się unikać środków zawierających amoniak, aceton, alkohol etylowy, kwas etylu, chlorek metylu bądź toluen – mogą źle zareagować zarówno z ramą, jak i z samym telewizorem.
Uwaga! Przed ponownym podłączeniem telewizora lub komputera do prądu sprawdź, czy sprzęt całkowicie wyschnął.
Polecane produkty do mycia telewizorów
Do czyszczenia telewizora LED wystarczy lekko zwilżyć miękką szmatkę niewielką ilością specjalistycznego środka, najlepiej używając ściereczki z mikrofibry. Preparat, jak np. Sidolux za około 12 zł, powinien być przeznaczony wyłącznie do ekranów LED. Aby ułatwić aplikację, można przelać płyn do plastikowego pojemnika z drobnym spryskiwaczem. Następnie spryskaj ściereczkę i delikatnie przetrzyj nią ekran, wykonując miękkie ruchy. Po wyschnięciu ekranu użyj suchej szmatki, aby go dokładnie wytrzeć do sucha.
Sprawdź także: Jak czyścić granit? Najlepsze porady dotyczące mycia i konserwacji
Czyszczenie telewizora LED – porady
Zawsze możesz zwilżyć szmatkę z mikrofibry destylowaną wodą lub takim roztworem, który zawiera destylowaną wodę z dodatkiem białego octu – w proporcji 1:1. Taka substancja na pewno usunie plamy po tłuszczu oraz kurz. Pamiętaj również, że mocne szorowanie może spowodować… wypalenie się pikseli na ledowym monitorze! Przez to na pewno pogorszy się jakość wyświetlanych obrazów. Pod żadnym pozorem nie można także rozpylać bezpośrednio na ekran substancji czyszczących! Ciecz zazwyczaj wnika wówczas w głąb urządzenia, uszkadzając je bezpowrotnie.
Unikaj stosowania środków czyszczących, które zawierają aceton, gdyż mogą one spowodować żółknięcie ekranu LED. Pamiętaj także, by nigdy nie naciskać mocno ściereczki na czyszczoną powierzchnię ekranu ani nie wycierać go zbyt silnie. Takie działania mogą uszkodzić ekran, co zazwyczaj kończy się koniecznością zakupu nowego telewizora.
Sprawdź także: Cennik mycia okien w Polsce - ile kosztuje mycie okien?