Jak wyprać dywan samodzielnie w domu?

W sytuacji, gdy nasz dywan wymaga czyszczenia, możemy pójść do sklepu po gotowy środek chemiczny. Jednak to rozwiązanie nie do końca jest dobre. Chemia może bowiem wywołać podrażnienia lub uczulenie, a zbyt mocna dawka może spowodować nawet zniszczenie dywanu. Z tych właśnie powodów wiele gospodyń decyduje się na wykorzystanie domowych sposobów na czyszczenie dywanu.

Na świeże plamy dobrze zadziała woda mineralna lub pianka do golenia. Nieco bardziej przyschnięte zabrudzenia usuniemy z kolei proszkiem do pieczenia i octem kuchennym. Jeśli natomiast na powierzchni dywanu pojawią się tłuste plamy, warto skorzystać wówczas z talku bądź sproszkowanej kredy, które doskonale absorbują tłuszcz.

Odświeżenie dywanu przeprowadza się w nieco inny sposób. W tym celu wykorzystuje się na przykład popularną sodę oczyszczoną. Z kolei, aby przywrócić mu żywe kolory, zalecane jest zastosowanie kapusty kiszonej, gęstego roztworu soli albo świeżo skoszonej trawy (rozsypać gęsto na ok. 15 min i zmieść). Usuwanie plam domowym sposobem jest z pewnością najbezpieczniejszym rozwiązaniem.

Sprawdź także: Czyszczenie dywanu domowymi sposobami, czyli jak wyprać dywan

Ręczne pranie dywanu w domu
Czym i jak wyprać dywan? Sprawdzone, domowe sposoby

Pranie dywanu na sucho i na mokro

Jak wyprać dywan w domu i usunąć plamy? Najpierw należy dokładnie odkurzyć dywan przed rozpoczęciem ręcznego czyszczenia. Przy mokrym praniu dywanu, na przykład za pomocą wody mineralnej, pianki do golenia lub roztworu proszku do pieczenia i octu, należy pocierać gąbką zabrudzoną powierzchnię.

W przypadku użycia talku lub kredy, trzeba pozostawić proszek na dywanie przez około 24 godziny, a następnie odkurzyć. Gęsty roztwór soli, który ma doskonałe właściwości czyszczące, pomoże również przywrócić intensywność kolorów dywanu. Usuwanie plam z dywanu za pomocą tego roztworu jest bardzo proste.

Teraz, gdy wiemy, jak i czym wyprać dywan, czas dowiedzieć się, jak go odświeżyć. Zaleca się tutaj tzw. pranie na sucho. Wśród produktów używanych w domowych metodach prym wiedzie soda oczyszczona. Aby odświeżyć dywan, należy posypać go dużą ilością proszku, pozostawić na około 5 godzin, a następnie odkurzyć. Dywan będzie zdezynfekowany, a nieprzyjemne zapachy znikną.

Domowe sposoby na czyszczenie dywanu
Porady, jak i czym wybrać dywan i pozbyć się plam domowymi sposobami

Czym prać dywan? Środki do prania dywanów dostępne w sprzedaży

Środki chemiczne przeznaczone do czyszczenia dywanu zwykle dostępne są w postaci płynu lub suchej piany. Ich wybór powinien zależeć m.in. od rodzaju dywanu, który zamierzamy wyczyścić. Do czyszczenia syntetycznych dywanów zaleca się środki do prania dywanów w formie suchej piany. Warto jednak przed praniem wykonać niewielki test preparatu.

To ważna czynność, ponieważ może uratować dywan przed odbarwieniem. W niewielkim, mało widocznym miejscu nakładamy odrobinę preparatu i zostawiamy na ok. godzinę. W najgorszym przypadku, gdy w miejscu testu powstanie plama, do preparatu warto dodać 1 łyżkę octu albo kwasu cytrynowego. Produkty skutecznie zneutralizują chlor obecny w składzie środka czyszczącego.

Dywany były, są i pewnie długo będą gościły na salonach. Nic w tym dziwnego, ponieważ ich zdobnicza funkcja jest niezastąpiona. Z tego względu warto wiedzieć, w jaki sposób pielęgnować tego typu dekorację. Powyższe wskazówki, jak wyprać dywan, z pewnością będą pomocne dla wielu gospodyń. Znając kilka podstawowych zasad, związanych z czyszczeniem dywanu, łatwiej będzie nam samodzielnie się za to zabrać. W dodatku domowe sposoby pozwolą zaoszczędzić przynajmniej kilkanaście złotych. Domowe sposoby na pranie dywanów oraz na samo czyszczenie dywanów są zatem najlepsze.

ikona podziel się Przekaż dalej