Czym myć podłogę? Środki czystości

W utrzymaniu czystości podłogi bardzo pomocne są specjalne płyny, które można kupić w niemal każdym sklepie. Dostępne są w dużych marketach, hurtowniach chemicznych, a także w niektórych drogeriach. Środki te różnią się przeznaczeniem, co oznacza, że inne płyny stosuje się do paneli, inne do drewnianych podłóg, a jeszcze inne do terakoty.

Wśród popularnych płynów do mycia paneli znajdziemy m.in. Sidolux (również do drewna), Pronto i Ajax. Pronto jest najdroższy (ok. 22 zł/1L), Ajax kosztuje ok. 6 zł/1L, a Sidolux – ok. 10 zł/750 ml. Płyny do podłóg drewnianych są nieco droższe, a wśród nich wyróżniają się Cif, Sidolux, Pronto, Ludwik, Frosch, Terra i Bref. Wybór jest szeroki, zarówno pod względem ceny, jak i jakości. Środki do mycia terakoty również pochodzą od tych producentów, w tym Sidolux, Ludwik, Tytan oraz Ajax.

Prócz popularnych środków dostępne są również profesjonalne środki czyszczące, które wykorzystywane są przez firmy sprzątające. A co z domowymi sposobami? Zapewne zastanawiacie się, czy można umyć podłogę bez użycia środków chemicznych? Zdradzimy Wam sekret, czym myć panele, by pięknie błyszczały. Wystarczy przygotować wodę z dodatkiem octu (1/3 szklanki na 5L wody) i umyć podłogę roztworem. Panele z pewnością będą wyglądały bardzo efektownie.

Sprawdź także: Pranie kanapy w domu krok po kroku, czyli skuteczne sposoby i środki czyszczące

Czym i jak myć panele podłogowe?

Panele to bardzo popularne materiały podłogowe. Są obecne niemal w każdym domu. Jednak mankamentem tego typu podłóg są smugi pozostające po myciu. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyną są zwykle nieodpowiednie środki, zły sprzęt oraz nieumiejętne wykonywanie tej czynności. Sprawdźmy więc, jak powinno wyglądać mycie podłogi z paneli.

Najpierw należy zacząć od wyboru odpowiedniego środka, czyli płynu do paneli. Nie powinien się pienić, ponieważ im więcej piany, tym więcej smug. Z tego względu warto przetestować kilka różnych preparatów. Oczywiście można też wiernie pozostać przy babcinym sposobie mycia wodą z dodatkiem octu. To najbezpieczniejsza metoda.

Kolejny krok to dobór odpowiedniego przyrządu do sprzątania. Jakim mopem myć panele podłogowe? Najlepszy okazuje się być model płaskiego mopa z obrotową głowicą. Warto też zainwestować w wiadro z systemem wyciskającym, ponieważ podłogi z paneli wymagają lekko wilgotnego zmywania. Nadmiar wody szkodzi. Ostatnia wskazówka dotyczy sposobu sprzątania. Mycie podłóg z paneli powinno odbywać się wzdłuż ułożenia podłogi. Dzięki temu z pewnością unikniemy smug.

Mycie podłogi różnego rodzaju
Mycie podłogi - jak myć panele podłogowe, parkiet lub płytki? Porady praktyczne

Jak myć podłogę drewnianą?

Podłogi drewniane różnią się znacznie od paneli. Zwykle są pokryte specjalnym lakierem ochronnym, który zabezpiecza drewno. Drewniane podłogi wymagają intensywniejszej pielęgnacji, a ich największym wrogiem jest piasek, który działa jak papier ścierny. Dlatego ważne jest regularne zmiatanie luźnych zanieczyszczeń. Warto też przecierać drewno wilgotną szmatką i odkurzać gromadzący się kurz, unikając używania mopa i wody.

Jak myć podłogę drewnianą? Najlepiej używać specjalnych preparatów do pielęgnacji drewna, niektóre z nich zawierają żywicę akrylową, co pozwala skutecznie usuwać trudniejsze zabrudzenia. Mycie podłogi drewnianej wymaga minimalnej ilości wody oraz codziennej troski. Co jakiś czas należy również pastować i cyklinować powierzchnię.

Sprawdź także: Jak wyczyścić fugi z brudu i jak pozbyć się pleśni?

Mycie podłogi z płytek

Nieco inaczej wygląda mycie terakoty. W tym przypadku dopuszczalne jest mycie kafelków z zastosowaniem większej ilości wody. Stosując środki chemiczne do czyszczenia, należy używać ich zgodnie z zaleceniami producenta. W przeciwnym razie możemy trwale uszkodzić płytki.

Jakim płynem myć kafelki? Odpowiedni będzie każdy ogólnodostępny płyn, przeznaczony do mycia tego typu powierzchni. Terakotę można także umyć, stosując niezawodną domową metodę roztworu wody z octem (proporcja 1:3). Rodzaj przyrządu do sprzątania jest tutaj dowolny.

Okazuje się, że mycie podłóg nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Dzięki powyższym wskazówkom wiemy m.in., jakim mopem myć panele podłogowe, jak postępować w przypadku podłóg z drewna oraz czym umyć terakotę. Przyswojenie tych informacji z pewnością pomoże nam przedłużyć żywotność naszej podłogi.

ikona podziel się Przekaż dalej