Jak prać rzeczy z symbolem "NIE WIROWAĆ"? Odpowiadamy
Oznaczenia na metkach są niezwykle istotne, ponieważ pomagają chronić nasze ubrania przed zniszczeniem podczas prania. Szczególnie ważny jest symbol dotyczący wirowania. Niestety, nie zawsze przestrzegamy tych znaków, często z powodu braku wiedzy na ich temat. Przyjrzyjmy się więc popularnym symbolom i dowiedzmy się, czy można zlekceważyć zakaz wirowania.
Podstawowe symbole i oznaczenia na metkach
Symbole na metkach nie są zamieszczane bez przyczyny. W ten sposób producenci pouczają nas, jak należy postępować z daną tkaniną, praną m.in. w pralkach automatycznych. Dzięki zastosowaniu tych wskazówek możemy mieć pewność, że nasze ubranie nie ulegnie zniszczeniu.
Najpopularniejszy znak to miska z wodą, która oznacza możliwość prania w pralce. Zanurzona w wodzie ręka wskazuje na pranie ręczne. Natomiast liczba kropek na misce mówi nam, w temperaturze ilu stopni powinno odbywać się pranie.
Z kolei znak w formie kwadratu, w który wpisane jest koło, zezwala na suszenie mechaniczne. Pusty kwadrat oznacza tradycyjne suszenie. Poziome lub pionowe kreski w środku wskazują nam, w jakiej pozycji należy rozwiesić tkaninę po praniu. Delikatne mokre rzeczy powinno się rozwiesić po praniu pionowo.
Co w praktyce oznacza symbol „NIE WIROWAĆ”?
Tryb wirowania jest dodatkową opcją w cyklu prania, która przyspiesza suszenie ubrań. Na metkach jest oznaczony kwadratem z wpisanym kołem, a czasem przekreślony, co oznacza zakaz wirowania. Czy jednak zawsze wirowanie jest bezpieczne?
Wirowanie i suszenie mechaniczne są bezpieczne, jeśli producent zaleca je na metce. Jeśli jednak widnieje znak "nie wirować", powinniśmy zrezygnować z tej opcji, aby nie uszkodzić ubrania.
Ignorowanie zakazu producenta może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak zniszczenie ulubionej bluzki czy spodni. Chociaż istnieją wyjątki, gdzie dopuszczalne jest delikatne wirowanie na niskich obrotach, zawsze warto przestrzegać oznaczeń na metkach, aby chronić swoje ubrania.
Czy zakazu wirowania trzeba przestrzegać?
Niezastosowanie się do zaleceń producenta może spowodować zniszczenie tkaniny. Ponadto odzież może ulec zdeformowaniu, przez co nie będzie nadawała się do użytku. Wirowanie delikatnych rzeczy może także spowodować rozerwanie tkaniny. Dlatego zawsze przed rozpoczęciem prania, należy zwrócić uwagę na oznaczenia na metce. Z instrukcji dowiemy się m.in., w temperaturze ilu stopni należy wyprać daną tkaninę, czy można ją prać w pralce oraz, czy może ona być poddana wirowaniu.
Pranie w pralkach automatycznych stanowi ogromną wygodę oraz dużą oszczędność czasu. Jednak okazuje się, że nie zawsze jest bezpieczne dla odzieży. Dlatego zawsze należy zachowywać ostrożność oraz uważnie czytać oznaczenia na metkach.
Sprawdź także: Kiedy używać programu "pranie syntetyczne" w pralce?