Jak się pozbyć zapachu kociego moczu? Sposoby na usuwanie nieprzyjemnych zapachów
Trening czystości u małych kotów może być czasochłonny. Musisz uzbroić się w cierpliwość i być przygotowany na to, że Twój pupil może wybrać inne miejsce zamiast kuwety. Niestety, oznacza to, że w domu może długo unosić się nieprzyjemny zapach kociego moczu. Dowiedz się, jak skutecznie go usunąć na stałe.
Jak usunąć zapach kociego moczu?
Niestety, usunięcie zapachu kociego moczu jest bardzo trudne. Uważa się, że jest on bardziej nieprzyjemny niż zapach moczu małych psów, co sprawia, że problem staje się poważny i trudny do rozwiązania. Początkowo warto wywabić plamę z dywanu czy kanapy, ale to nie zawsze przynosi oczekiwany efekt. Za nieprzyjemny zapach odpowiadają bakterie gnilne, które mogą namnażać się w zmoczonej tkaninie. Problemem są nie tylko dywany, buty czy kanapy, lecz także podłogi. Mocz może przenikać do fug lub pod panele, co jest jeszcze trudniejsze do usunięcia. Konieczna jest więc skuteczna neutralizacja.
W sklepach zoologicznych dostępne są specjalne środki neutralizujące zapach. Oznacza to, że zabijają jego cząsteczki, a nie je maskują. Wystarczy rozpylić lub rozsypać je w miejscu, gdzie pupilowi przydarzył się wypadek. Dzięki temu na dłuższy czas problem zostanie wyciszony. To bardzo istotne, by zapach nie był wyczuwalny. Jeśli kot sam poczuje w danym miejscu zapach swojego moczu, może uznać, że to właśnie jest jego nowa ubikacja. Neutralizacja zapachu kociego moczu jest więc konieczna, i to jak najszybciej. Jeśli nie masz pod ręką potrzebnych do tego środków chemicznych, od razu zastosuj któryś z domowych sposobów na to, jak się pozbyć zapachu kociego moczu.
Jak usunąć zapach kociego moczu z podłogi?
Jeśli szybko zauważysz, że twój kot zostawił mokrą plamę na podłodze, możesz bez problemu usunąć nieprzyjemny zapach. Dokładnie umyj płytki, drewno czy panele mopem namoczonym w wodzie z dużą ilością standardowego preparatu do mycia podłóg, co pomoże szybko wywabić plamę. Nawet jeśli ty już nie czujesz przykrej woni, dla twojego kota może być ona dalej wyczuwalna, więc koniecznie zneutralizuj zapach. Świetnie sprawdzi się ocet. Domowe sposoby są najskuteczniejsze – dodaj niewielką ilość octu do wody i kilkakrotnie przetrzyj podłogę zwilżoną szmatką.
Jeśli jednak zauważyłeś plamę dość późno i jest podejrzenie, że mocz mógł przeniknąć w fugi, możesz użyć sody oczyszczonej. Nasyp ją wzdłuż fug i zostaw na około 30-40 minut. Soda jest naturalnym pochłaniaczem zapachu. Po tym czasie wystarczy, że wciągniesz proszek odkurzaczem. Prawdopodobnie uda ci się zlikwidować zapach na dobre.
Sprawdź także: Jak pozbyć się zapachu stęchlizny w domu?
Usuwanie zapachu kociego moczu z kanapy
Dorosłe koty lubią zaznaczać swoje ulubione przedmioty i meble swoim zapachem. Dlatego czasami może okazać się, że nieprzyjemny zapach wydobywa się z kanapy lub łóżka. Tego rodzaju meble bardzo trudno wyprać, ale koci zapach można bez problemu wywabić stosując domowe sposoby.
Najskuteczniejszym z nich jest zastosowanie papki z sody oczyszczonej i wody. Należy rozłożyć ją na całą plamę i zostawić na 15-30 minut. Następnie należy ją zmyć ściereczką namoczoną w occie. Później całą wilgoć z gąbki trzeba odcisnąć w ręcznik papierowy i zaprać plamę czystą wodą. Znów odcisnąć, by pozbyć się wilgoci. Co prawda przez kilka dni kanapa czy materac mogą pachnieć octem, ale zapach ten sam się szybko ulatnia. Ocet świetnie neutralizuje zapach moczu, a w połączeniu z sodą oczyszczoną jest po prostu niezawodny.
Możesz także wypróbować działanie wody utlenionej. Ale uwaga – może niszczyć niektóre tkaniny! Dlatego też koniecznie nałóż niewielką ilość wody utlenionej najpierw w niewidocznym miejscu i pozostaw do wyschnięcia. Jeśli nie zauważysz żadnych przebarwień ani plam, nie musisz się obawiać i po prostu zapierz plamę wodą utlenioną. Dzięki temu zabijesz bakterie odpowiedzialne za zapach, który już nie będzie powracał.
Sprawdź także: Skuteczne porady i sposoby: jak wyczyścić rolety materiałowe domowymi sposobami