Jak szybko umyć mikrofalówkę - najlepsze sposoby na mycie mikrofali
Sprzęty gospodarstwa domowego wymagają regularnego czyszczenia i pielęgnacji, aby działały sprawnie i służyły nam długo. Czasami jednak nie jest to tak proste, jak się wydaje. Dziś zajmiemy się czyszczeniem zaniedbanej mikrofalówki. Korzystając z domowych metod, możemy osiągnąć znakomite rezultaty. Sprawdźmy, jak umyć mikrofalówkę i skutecznie pozbyć się zapachu spalenizny.
Domowe sposoby na czyszczenie mikrofalówki
Najczęstszym zabrudzeniem, z jakim mamy do czynienia w trakcie czyszczenia mikrofali, jest tłuszcz i nieprzyjemny zapach. Bardzo często codzienny pośpiech sprawia, że starcza nam czasu jedynie na podgrzanie posiłku. Natomiast czyszczenie mikrofali świadomie lub nie, zwykle pomijamy. W wyniku takiego „zaniedbania” resztki jedzenia, tłuszcz oraz nieprzyjemne zapachy osadzają się na dobre we wnętrzu naszej kuchenki mikrofalowej.
Wtedy, gdy sytuacja wymaga interwencji, bardzo pomocne okazują się sprawdzone domowe sposoby. W czyszczeniu bardzo przydatna będzie cytryna. Dzięki niej rozpuścimy i zetrzemy ściereczką zalegający w mikrofali tłuszcz i brud. Jak wyczyścić mikrofalówkę cytryną? To dziecinnie proste. Wystarczy, że podzielimy cytrynę na kilka części i włożymy do niewielkiej miseczki z wodą, którą ustawimy we wnętrzu mikrofali. Urządzenie ustawiamy na ok. 5 minut. Dzięki tej metodzie o wiele łatwiej usuniemy tłuszcz, a na dodatek w środku pozostanie przyjemny zapach.
Znacznie mniej problemów sprawia mycie talerza obrotowego. Prawdę mówiąc, to przysłowiowa „bułka z masłem”. Wystarczy tylko wyjąć talerz z mikrofali i umyć go za pomocą płynu do naczyń dokładnie w taki sam sposób jak inne naczynia. Niektórzy producenci kuchenek mikrofalowych dopuszczają także opcję mycia talerza w zmywarce, jednak jeśli nie ma w instrukcji takiej informacji, to nie warto ryzykować. W czyszczeniu mikrofali świetnie sprawdzi się również ocet i soda.
Sprawdź także: Czym i jak umyć piekarnik? Najlepsze sprawdzone sposoby
Ocet i soda najlepsze do mycia mikrofali
Każda gospodyni doskonale wie, że ocet ma znakomite właściwości odkażające. W związku z tym bardzo często i chętnie wykorzystywany jest do czyszczenia różnych powierzchni (np. przemywa się nim wnętrze lodówki). Produkt ten wspaniale czyści, a także ma zdolność do pochłaniania nieprzyjemnych zapachów. Dlatego dzięki niemu możemy wyeliminować np. zapach spalenizny z wnętrza mikrofali.
Kuchenkę mikrofalową można wyczyścić przy użyciu roztworu szklanki wody i szklanki octu (proporcje 1:1, czyli równie dobrze mogą to być 2 szklanki wody na 2 szklanki octu). Wystarczy wstawić miskę z mieszanką do mikrofalówki na kilka minut. Po upływie tego czasu otwieramy mikrofalę i wycieramy jej wnętrze szmatką.
Bardzo trudne i tłuste zabrudzenia można skutecznie usunąć przy pomocy sody oczyszczonej. Do szklanki wody wsypujemy 2–3 łyżki sody i mieszamy do rozpuszczenia. Następnie wstawiamy szklankę z roztworem do mikrofalówki i włączamy ją na około 5 minut. Po tym czasie otwieramy urządzenie i wycieramy wnętrze czystą szmatką.
Jak czyścić mikrofalówkę? O tym pamiętaj
Pamiętajmy, że samo oczyszczenie mikrofalówki octem, sodą czy cytryną nie wystarczy. Musimy zadbać także o czystość talerza obrotowego, obudowy oraz wentylatorów. Te ostatnie skutecznie wyczyścimy np. odkurzaczem. Natomiast obudowę z łatwością wyczyścimy niemal każdym sposobem. Sprawdzi się zarówno przyrządzona do czyszczenia wnętrza mikstura, jak i odrobina zwykłego płynu do mycia naczyń. Wystrzegajmy się tylko korzystania z druciaków!
W sytuacji, gdy chcemy wymienić starą kuchenkę mikrofalową na nową, warto porównać funkcje wybranych modeli. W codziennym użytkowaniu o wiele praktyczniejsza będzie taka mikrofala, która ma zdolność automatycznego usuwania nieprzyjemnych zapachów.
Po przeczytaniu powyższego artykułu chyba nikt nie będzie miał już żadnych wątpliwości co do tego, jak wyczyścić mikrofalówkę. Kuchenka mikrofalowa to przecież urządzenie, w którym niemal codziennie podgrzewamy posiłki. Dlatego używanie jakichkolwiek środków chemicznych mogłoby okazać się niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Sprawdź także: Czyszczenie szyby kominkowej - sprawdzone domowe sposoby