Czyszczenie mikrofalówki domowymi sposobami

Najważniejszą zasadą ułatwiającą czyszczenie mikrofali jest oczywiście regularne dbanie o urządzenie. Właśnie dlatego zaleca się za każdym razem po skorzystaniu z niej przecierać wnętrze mikrofalówki mokrą ścierką, aby pozbyć się zabrudzeń powstałych w trakcie odgrzewania posiłku. Regularność pozwala uniknąć zastygnięcia plam oraz powstawania zabrudzeń w trakcie kolejnych użyć sprzętu AGD.

Pamiętaj, że jednym z największych wyzwań jest usunięcie zapieczonych resztek jedzenia czy zastygłego tłuszczu z obudowy mikrofalówki. Takie zanieczyszczenia mogą również powodować trudny do usunięcia zapach spalenizny. Regularne nieczyszczenie mikrofalówki nie tylko obniża komfort jej użytkowania, ale również może prowadzić do uszkodzeń, które utrudniają prawidłowe działanie urządzenia.

Czym czyścić mikrofalę? Sodą oczyszczoną

Jeżeli jednak zabrudzenia już się pojawią, wyszoruj wybrany fragment kuchenki sodą oczyszczoną. Ta metoda sprawdzi się szczególnie w przypadku uciążliwych i tłustych plam lub zaschniętego jedzenia. Rozpuść 2 lub 3 łyżki sody w szklance wody, a następnie podgrzewaj ją przez ok. 5 minut (w pojemniku w środku urządzenia). Wystarczy zanurzyć w niej gąbkę do naczyń i przetrzeć wnętrze mikrofalówki do sucha – możesz to zrobić również za pomocą czystej szmatki. Ważne, żeby pojemnik został w mikrofalówce jeszcze przez ok. 15 minut po wyłączeniu urządzenia – wówczas plamy przemoczą się i łatwo „ściągniesz” je przy użyciu gąbki.

Czyszczenie wnętrza mikrofalówki łatwo
Czyszczenie mikrofalówki oraz domowe sposoby na to, jak umyć mikrofalówkę i jak wyczyścić mikrofalówkę

Pamiętaj, że czyszczenie mikrofalówki sodą jest niezwykle skuteczne – zwłaszcza, że mycie urządzenia sodą pozwala na dosłowne ścieranie z niej zaschniętych plam. Nie zapomnij też o wyciągnięciu i przemyciu talerza obrotowego, który znajduje się w mikrofalówce – możesz wyczyścić go chociażby delikatnym płynem do mycia naczyń. To dobry i sprawdzony sposób na czystą mikrofalę!

Sprawdź także: Porady i sposoby: jak wyczyścić toster, opiekacz czy gofrownicę

Czym umyć mikrofalówkę? Cytryna i ocet

Pamiętaj, że zbierające się zanieczyszczenia będą negatywnie wpływały na funkcjonowanie mikrofalówki. Właśnie dlatego tak bardzo ceni się domowe sposoby jej oczyszczania – nie są bowiem toksyczne dla ludzi i nie zniszczą powłoki kuchenki mikrofalowej. Co jeszcze oprócz sody można użyć do wyczyszczenia urządzenia? Otóż, możesz wykorzystać chociażby wodę z… cytryną! Wrzuć do miski z wodą kilka plastrów cytryny i podgrzewaj całość przez ok. 5 minut. Ustaw kuchenkę mikrofalową na maksymalną moc. Para wodna szybko rozpuści resztki jedzenia, brud i tłuszcz, który później bez problemu usuniesz mokrą gąbką z płynem do mycia naczyń. Co ważne, cytryna pozostawi kuchenkę mikrofalową… pachnącą. Ewentualny zapach spalenizny na pewno odejdzie więc w zapomnienie! Jeśli nie masz cytryny akurat „pod ręką”, możesz zastąpić ją kwaskiem cytrynowym bądź pomarańczą.

Czyszczenie wnętrza mikrofalówki domowymi sposobami
Jak umyć mikrofalówkę? Proste, domowe sposoby

Aby umyć mikrofalówkę, warto spróbować metody z użyciem octu, który jest doskonałym środkiem czyszczącym, nie tylko w kuchni. Wymieszaj ocet z wodą w proporcji 1:1, wlej do szklanki i podgrzej w mikrofalówce, podobnie jak robiłbyś to z cytryną. Ta metoda skutecznie usunie zabrudzenia, choć może pozostawić specyficzny zapach octu. W takim przypadku otwórz mikrofalówkę i pozwól jej przewietrzyć się przynajmniej przez godzinę. Oczyszczanie mikrofalówki octem nie tylko dezynfekuje jej wnętrze, ale umożliwia także czyszczenie zewnętrznej obudowy urządzenia.

Mycie mikrofalówki krok po kroku

  1. Najlepszy sposób na umycie talerza kuchenki mikrofalowej to wspomniany już płyn do naczyń – gdy brud jest silniejszy, zostaw talerz w wodzie z płynem nawet na całą noc!
  2. Jeżeli posiadasz urządzenie z wbudowanym systemem eliminowania brzydkich zapachów, koniecznie skorzystaj z tej funkcji – pozbędziesz się zapachu spalenizny!
  3. Ważne jest regularne czyszczenie wentylatora – najlepiej przecierać go miękką szczotką (np. do zębów) bądź końcówką od odkurzacza z jak najbardziej miękkim włosiem.
  4. Pod żadnym pozorem nie używaj ostrych myjek, druciaków i innych podobnych sprzętów do czyszczenia kuchenki mikrofalowej! Korzystając z nich możesz zarysować bowiem delikatną powierzchnię urządzenia, a nawet całkowicie ją… zniszczyć.
  5. Wystrzegaj się wszelakich mleczek czy środków czyszczących – oprócz silnych właściwości ścierających zostawiają bowiem toksyny oraz chemiczny zapach wewnątrz urządzenia. Niestety, ale to na pewno nie przełoży się na późniejsze korzystanie z mikrofalówki. Właśnie dlatego w przypadku środków czyszczących dopuszcza się jedynie delikatne płyny do mycia naczyń, np. Ludwik.

Sprawdź także: Domowe sposoby i triki na szybkie umycie okien

ikona podziel się Przekaż dalej