Tych preparatów do usuwania kamienia i osadów lepiej unikać

W czyszczeniu armatury najważniejsza jest systematyczność, dzięki której unikniemy intensywnych i trudnych do usunięcia zabrudzeń. W ofertach handlowych znajdziemy wiele preparatów chemicznych, które szybko poradzą sobie z kamieniem. Jednak nie wszystkie z nich będą bezpieczne. Unikajmy preparatów o silnych właściwościach ściernych oraz detergentów na bazie chloru.

Przed zakupem przeczytajmy dokładnie skład preparatu czyszczącego. Jeśli znajduje się w nim kwas lub rozpuszczalnik wówczas lepiej odłożyć go z powrotem na półkę. Powyższe składniki mogą trwale uszkodzić delikatną armaturę łazienkową i kuchenną. Co więcej, mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, a co za tym idzie mogą być stosowane jedynie w bardzo dobrze wentylowanych pomieszczeniach oraz przy zastosowaniu szczególnych środków ostrożności. Zastosowanie zbyt mocnych preparatów czyszczących jest szczególnie groźne dla błyszczących baterii. Przez niewłaściwe czyszczenie na ich powierzchni pojawiają się matowe plamy. Jest to wynik zbyt silnych detergentów, które na stałe uszkadzają połyskliwe powierzchnie i ścierają delikatną warstwę chromu.

Przed czyszczeniem armatury łazienkowej i kuchennej warto zgromadzić niezbędne narzędzia. Podstawą są gumowe rękawice ochronne, które nie dopuszczą do kontaktu skóry z chemikaliami. Do czyszczenia delikatnej armatury warto używać ściereczek bawełnianych bądź irchy. Unikajmy szczoteczek z twardym włosiem, które rysują czyszczone powierzchnie. W przypadku trudno dostępnych miejsc możemy użyć szczoteczki do zębów – pamiętajmy jednak, by posiadała miękkie włosie. Unikajmy wszelkiego typu drapaków oraz twardych gąbek zmywakowych. Otoczmy szczególną opieką nasze połyskliwe baterie, które są wyjątkowo podatne na zarysowania.

Preparaty na kamień w łazience
Najlepsze sposoby na usuwanie kamienia z armatury łazienkowej i zlewozmywaka

Skuteczne preparaty do zwalczania kamienia

W ofertach handlowych znajdziemy wiele delikatnych, skutecznych preparatów czyszczących. Niektóre z nich oparte są na naturalnym kwasie owocowym, który nie odbarwia czyszczonych powierzchni. Popularne są także delikatne detergenty lekko zasadowe, które efektywnie usuwają uporczywy osad z kamienia. Chromowane i satynowe baterie wymagają szczególnej troski. Do ich czyszczenia wystarczy zwykły płyn do mycia naczyń. W przypadku intensywnych zabrudzeń warto nałożyć na baterię ściereczkę nasączoną płynem. Po pół godzinie zdejmujemy ściereczkę i delikatnie usuwamy osad z kamienia. Następnie przecieramy suchym ręcznikiem i polerujemy powierzchnię, dzięki czemu bateria będzie wyglądała jak nowa.

Do czyszczenia zlewozmywaków i umywalek można użyć delikatnego mleczka czyszczącego. Uporczywy osad z kamienia wymaga wstępnego namoczenia – nakładamy mleczko na zabrudzoną powierzchnię, rozcieramy i pozostawiamy na 15 minut. Następnie delikatnie usuwamy wszystkie zabrudzenia.

Warto pamiętać, że uporczywy kamień osadza się nie tylko na zewnętrznych elementach armatury łazienkowej i kuchennej. Regularne czyszczenie wewnętrznych elementów, takich jak periatory, mocowania wylewek i regulatory ceramiczne, jest równie ważne. Powinny być konserwowane co kilka miesięcy poprzez dokładne czyszczenie i użycie smaru silikonowo-teflonowego. Przed zakupem sprawdźmy, czy preparat posiada atest do kontaktu z wodą pitną.

Sprawdź także: Sposoby czyszczenia kabiny prysznicowej.

Domowe środki do usuwania kamienia
Domowe sposoby na mycie armatury łazienkowej i zlewozmywaka są bardzo skuteczne. Wykorzystuje się do nich cytrynę, sodę oczyszczoną i ocet.

Domowe sposoby usuwania osadów z kamienia w łazience i kuchni

W ostatnich latach rośnie popularność sprawdzonych ekologicznych metod usuwania kamienia. Są one bezpieczne dla zdrowia, nie podrażniają skóry, a co najważniejsze, są bardzo skuteczne i nie niszczą armatury.

Najbardziej znanym domowym sposobem na usuwanie kamienia jest ocet. Można go stosować na każdej części armatury. Ocet należy rozcieńczyć wodą w proporcji 1:1, a następnie nasączyć nim delikatną ściereczkę. Po namoczeniu kładziemy ściereczkę na zabrudzoną powierzchnię i zostawiamy na 15 minut. Ocet rozpuszcza większość kamienia samoczynnie, więc nie trzeba szorować czyszczonych powierzchni. W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń można wydłużyć czas działania do pół godziny lub podgrzać mieszankę. Podgrzany ocet ma silniejsze właściwości czyszczące i szybciej usuwa uporczywy kamień. Po czyszczeniu armatury wystarczy spłukać ją czystą wodą i wytrzeć do sucha. W przypadku baterii łazienkowych i kuchennych można dodatkowo użyć odrobiny oliwy do wypolerowania całej powierzchni. Dzięki temu bateria będzie bardziej lśniąca, a kamień nie będzie się tak szybko osadzał.

Roztwór wody i octu możemy też z powodzeniem stosować do oczyszczenia zatkanych rączek prysznicowych. Wystarczy zanurzyć je w ciepłej mieszaninie i odczekać 3 do 5 godzin. Po tym czasie wyjmujemy rączkę i włączamy silny strumień wody. Rozpuszczony kamień powinien wydostać się z rączki umożliwiając jej sprawne działanie.

Kolejnym bardzo skutecznym domowym sposobem jest użycie spirytusu salicylowego. Płyn nadaje się do wszystkich chromowanych powierzchni, nie powoduje odbarwień, nie pozostawia smug i efektywnie usuwa kamień. Wystarczy nalać spirytus na zabrudzoną powierzchnię, a następnie przetrzeć ją bawełnianą ściereczką lub ręcznikiem. Spirytus salicylowy nie nadaje się jednak do powierzchni z patyny oraz mosiądzu – może powodować ich miejscowe przebarwienie.

Złoty środek na usuwanie kamienia w łazience

Najlepszym sposobem na utrzymanie naszej armatury w idealnym stanie jest regularne czyszczenie jej powierzchni. Dzięki temu unikniemy silnego nalotu z kamienia, który będzie trudny do usunięcia. Regularne czyszczenie armatury sprawi, że będziemy mogli z powodzeniem korzystać wyłącznie z delikatnych, domowych preparatów.

Domowe sposoby są najbezpieczniejsze dla całej armatury, skutecznie czyszczą delikatne zabrudzenia i nie mają negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Specjalistyczne środki chemiczne powinny być zatem używane jedynie sporadycznie. Możemy stosować je w momencie, gdy nasza armatura posiada uporczywe zabrudzenia z kamienia. Pamiętajmy wtedy, aby użyć delikatnych detergentów (najlepiej zasadowych). Dobierzmy je do specyfiki naszej armatury oraz upewnijmy się, że czyszczenie nie spowoduje odbarwień, ani nie uszkodzi delikatnych, chromowanych powierzchni.

Po dokładnym wyczyszczeniu środkiem chemicznym możemy ponownie wrócić do regularnego czyszczenia bezpiecznymi, domowymi preparatami.

ikona podziel się Przekaż dalej