Jak usunąć nieprzyjemny zapach w lodówce? Polecane pochłaniacze zapachów
Nieprzyjemny zapach w lodówce może trwać przez długi czas. Powodem są zazwyczaj zepsute resztki jedzenia, a nawet po ich wyrzuceniu zapach się utrzymuje. Sprawdź, co skutecznie pochłania zapachy w lodówce i odkryj domowe metody ich usuwania.
Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki?
Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki, najpierw dokładnie sprawdź jej zawartość. Nawet mała plamka pleśni na warzywach może być źródłem problemu. Wyrzuć wszystkie spleśniałe i zepsute produkty, a także zwróć uwagę na zapomniane słoiczki z musztardą, chrzanem czy dżemami, w których również może rozwijać się pleśń.
Sam zapach może wnikać w elementy lodówki, dlatego usunięcie zepsutych produktów nie zawsze wystarcza. Kolejnym krokiem jest dokładne umycie półek, pojemników i ścianek lodówki. Nie musisz jej rozmrażać – wystarczy, że wyciągniesz półki, umyjesz je pod bieżącą wodą i dokładnie osuszysz przed ponownym włożeniem.
Sprawdź także: Jak ustawić lodówkę? Wyjaśniamy, jaka powinna być temperatura w lodówce
Jak zapobiegać przykrym zapachom w lodówce?
Niezbyt przyjemny zapach w lodówce to czasami także wypadkowa mieszaniny różnych produktów. Dlatego odpowiednie zagospodarowanie przestrzenią w lodówce i resztkami powinno uchronić cię przed jego powstawaniem. Przede wszystkim od czasu do czasu dokładnie sprawdzaj zapasy. Pamiętaj, by do lodówki wkładać tylko suche warzywa i owoce – dzięki temu nie będą pleśnieć.
Wszystkie produkty, które wydzielają intensywniejszy zapach koniecznie zapakuj do osobnych, hermetycznie zamykanych pojemników. Przechowuj w nich także resztki z obiadu – dzięki temu nie stracą na świeżości i nie będą ściągać zapachów innych produktów. Aby na dobre pozbyć się tego problemu, koniecznie sięgnij po coś, co pochłania nieprzyjemne zapachy w lodówce. Możesz zdecydować się na zastosowanie domowych sposobów lub kupić pochłaniacz w sklepie.
Jak wybrać pochłaniacz zapachów do lodówki?
Niektóre substancje nie tylko maskują zapach, lecz po prostu go neutralizują – sprawiają, że jest po prostu niewyczuwalny. Pochłaniacz zapachów do lodówki wykorzystuje właśnie tego typu substancje. Z reguły jest to węgiel aktywny. Pochłaniacze mają postać niewielkich, plastikowych pojemniczków. Wystarczy je wstawić na półkę w lodówce, by chłonęły wszelkie zapachy.
Ich czas działania jest ograniczony. Każdy producent określa sam, jak długo można stosować pochłaniacz zanim przestanie odpowiednio działać. W niektórych wystarczy wymienić wkład z węglem aktywnym, inne trzeba po prostu regularnie zmieniać.
Sprawdź także: Porady i domowe sposoby: jak szybko rozmrozić lodówkę i zamrażarkę?
Brzydki zapach w lodówce - domowe sposoby
Domowe sposoby na to, jak zlikwidować smród w lodówce, także wykorzystują produkty neutralizujące i pochłaniające zapach, z tym, że te naturalne, które każdy z nas ma w domu. Stworzenie takiego domowego pochłaniacza jest bardzo proste – najłatwiej zrobić go z cytryny. Wystarczy pokroić ją w ćwiartki, ułożyć na talerzyku i wstawić do lodówki. Pochłaniacz z cytryny nie tylko wchłonie nieprzyjemny zapach, lecz także odświeży powietrze. Na podobnej zasadzie działa jabłko. Trzeba pokroić je na plasterki i także włożyć na talerzyku do lodówki. Domowe pochłaniacze trzeba wymieniać co 4-5 dni.
Możesz także wypróbować sposób z zastosowaniem sody oczyszczonej. To najsilniejszy naturalny neutralizator przykrych zapachów. Wystarczy rozsypać niewielką ilość sody oczyszczonej w lodówce. Aby ułatwić sobie potem sprzątanie, można ją także porozkładać na talerzykach. Podobnie zadziała także proszek do pieczenia. Te produkty także należy wymieniać co 4-5 dni.
Świetnym sposobem jest umieszczenie w lodówce liści z zaparzonej wcześniej herbaty. Olejek herbaciany jest wykorzystywany do odświeżania i ma działanie antybakteryjne, więc liście herbaty także świetnie się sprawdzają. Muszą być dobrze wysuszone, zanim je włożysz do lodówki, żeby nie zaczęły zamarzać. Ten sposób jest świetny, jeśli w lodówce unosi się ciągle zapach świeżej ryby.
Sprawdź także: Co zrobić, gdy w lodówce zbiera się woda? Podpowiadamy!