Jak usunąć plamy ze skóry, czyli domowe sposoby na czyszczenie skóry
Zastanawiasz się, jak usunąć plamy ze skóry, nie narażając jej na uszkodzenia? Nie wiesz, czym czyścić skórę, aby to robić prawidłowo? Oto sprawdzone domowe metody, które pomogą Ci pozbyć się niechcianych plam z twojej skórzanej torebki czy kurtki.
Jak czyścić skórę? Domowe sposoby na usuwanie plam
Skutecznym środkiem na usunięcie tłustych zabrudzeń ze skóry jest ubite na sztywno białko jaja kurzego, do którego dodamy kilka kropli terpentyny. Jeżeli szukasz sposobu, jak odnowić kurtkę skórzaną, kurze białko będzie doskonałym rozwiązaniem problemu. Jeżeli kurtka lub torebka jest dodatkowo pokryta warstwą lakieru, możesz zastąpić terpentynę… sokiem z cebuli!
Brzmi to dość nietypowo, ale zabrudzenia z jasnych wyrobów skórzanych (np. portfela) usuniesz właśnie za pomocą ołówkowej gumki! Wystarczy, że przetrzesz nią kilka razy zabrudzone miejsce – osad powinien zniknąć niemal błyskawicznie.
Świeże, zimne mleko to idealny ratunek na zabrudzenia powstałe na skórach lakierowanych. Wystarczy, że nawilżysz delikatną szmatkę w mleku wyciągniętym z lodówki i odciśniesz jego nadmiar. Następnie przetrzesz nią całą zanieczyszczoną powierzchnię skórzanej powierzchni i… zobaczysz niesamowity efekt!
Czym czyścić skórę? Polecane produkty
Jeżeli szkoda nam pieniędzy na kupowanie gotowych środków do czyszczenia skórzanych elementów, domowe sposoby okażą się najrozsądniejszym rozwiązaniem. Żeby przemyć zabrudzenia z kurtki skórzanej lub portfela, można w tym celu użyć zwykłej wody z mydłem, nawilżanych chusteczek dla dzieci, a nawet… mleczka do demakijażu! Oczywiście należy pamiętać o tym, żeby po każdym przeprowadzonym zabiegu domowym wytrzeć skórzaną powierzchnię do sucha.
Jeśli na skórze znajdują się trudne plamy, jak te z długopisu czy lakieru do paznokci, może być potrzebne użycie bardziej skoncentrowanych środków. Zmywacz do paznokci okaże się skuteczny, ale pamiętaj, by przed jego zastosowaniem dobrze natłuścić skórę. To zapobiegnie ryzyku powstania trwałych przebarwień.
Dziecko wykonało rysunek na skórzanej kanapie? Pomoże wyłącznie alkohol metylowy! Z kolei plamę po rozlanym piwie błyskawicznie usuniesz octem. A może na skórzany fotel spadła kropla żywicy? Jedynym wyjściem z sytuacji będzie wspomniana już terpentyna!
Sprawdź także: Czyszczenie ekoskóry krok po kroku - domowe sposoby na plamy i konserwację
Jak usuwać plamy i czyścić skórę w samochodzie?
Żeby pozbyć się tłustych plam ze skóry, doskonałe będzie połączenie mąki ziemniaczanej z… benzyną. Taką papkę należy lekko wetrzeć w zabrudzoną powierzchnię, a następnie z niej spłukać. Oczywiście warto pamiętać o tym, żeby później zaimpregnować dany element. Żeby to zrobić, rozgrzej pudełko pasty do skórzanego obuwia (np. stawiając ją na palniku kuchenki gazowej). Kiedy pasta będzie już w formie płynnej, dolej do niej sporą ilość olejku rycynowego i zmieszaj przygotowane tak składniki. Mieszanką tą posmaruj skórę i zostaw do wchłonięcia nawet na kilka dni. Na koniec pozostanie wypolerowanie jej filcową bądź wełnianą ściereczką.
Staraj się używać w tym przypadku środków przeznaczonych specjalnie do skóry lub sposobów takich samych, jak w przypadku skórzanej kanapy. Oczywiście, w pierwszej kolejności usuń pozostałości tłuszczu, brudu i kurzu. Zapomnij o używaniu mydła w samochodzie! Ma ono odczyn zasadowy, więc z całą pewnością zostawi w aucie trwałe ślady, ciężkie do usunięcia w przyszłości. Czyszczenie skóry samochodowej przeprowadzaj etapami – to pozwoli na dokładne wyczyszczenie jej. Z kolei do zakamarków tapicerki używaj szczotki z miękkim włosiem.
Sprawdź także: Pranie kanapy w domu krok po kroku, czyli skuteczne sposoby i środki czyszczące
Czyszczenie i pranie skóry naturalnej – porady
Przygotuj ½ szklanki oliwy z oliwek i ¾ szklanki octu. Roztwór przelej do butelki ze spryskiwaczem i… wyczyść zabrudzoną powierzchnię ze skóry! Zapach octu przeszkadza domownikom? Dodaj do mieszanki kilka kropelek olejku eterycznego. Przed rozpoczęciem spryskiwania skóry koniecznie psiknij najpierw na mały jej kawałek – sprawdzisz tym sposobem, czy środek odpowiednio reaguje na skórzany materiał. Ocet oczyści i zdezynfekuje skórę, z kolei oliwa natłuści ją i przywróci naturalny blask!
Jeśli zastanawiasz się, czy można prać skóry naturalne, odpowiedź brzmi: tak, ale wymaga to ostrożności. Aby nie uszkodzić materiału, musisz przestrzegać określonych procedur. Skórę można bezpiecznie prać ręcznie lub w pralce, zachowując odpowiednią temperaturę wody. Taki sposób prania może nie tylko odświeżyć skórę, ale również sprawić, że elementy takie jak kurtka czy rękawiczki staną się miękkie i zachowają swój kształt na przyszłość.
Czyszczenie skóry należy poprzedzić namoczeniem i oczyszczeniem w wodzie miękką szczotką. Jeśli zaś skóra posiada inny niż czarny kolor (jest wielobarwna lub bardzo jasna) należy obchodzić się z nią wyjątkowo delikatnie – uważając, by nie powstały na niej przebarwienia.
Sprawdź także: Usuwanie zapachu stęchlizny z kanapy i innych mebli - domowe sposoby