Pranie dywanu sodą oczyszczoną

Pranie dywanu sodą jest bardzo łatwe. Produkt ten skutecznie usuwa plamy z dywanu (i nie tylko). Najlepiej stosować sodę oczyszczoną natychmiast po powstaniu plamy, ponieważ na stare i zaschnięte plamy może być mniej skuteczna.

Aby wyczyścić dywan sodą oczyszczoną, najpierw polej plamę octem. Po około 30 minutach obficie posyp zabrudzone miejsce sodą, a następnie ponownie polej octem. Najlepiej pozostawić plamę na całą noc, ale jeśli nie ma takiej możliwości, wystarczy pół godziny.

Po upływie tego czasu przetrzyj plamę szmatką i dokładnie odkurz dywan. Plama powinna zniknąć bez śladu. Soda oczyszczona ma także inne zastosowania przy czyszczeniu dywanu.

Sprawdź także: Czyszczenie dywanów różnymi sposobami - pranie chemiczne i skuteczne domowe patenty

Odświeżanie dywanu na sucho

Ten popularny produkt kuchenny może posłużyć także do tzw. czyszczenia dywanu na sucho. Co to oznacza? Mianem tym określa się skuteczne odświeżenie oraz zdezynfekowanie powierzchni dywanowej. Zastanawiacie się pewnie, jak wyprać dywan na sucho? Jak to możliwe?

Otóż to proste. Wystarczy tylko rozsypać kilka torebek sody na dywanie i za pomocą szmatki, rozprowadzić proszek w miarę równomiernie. Po tej czynności najlepiej zostawić dywan w tym stanie na całą noc lub przynajmniej na kilka godzin.

Następnego dnia wystarczy tylko dokładnie odkurzyć dywan i gotowe! Proste, prawda? Domowe sposoby z reguły są bardzo proste, dlatego gospodynie tak chętnie po nie sięgają. Dzięki sodzie pozbędziemy się przykrego zapachu na dywanie oraz skutecznie go odświeżmy i ożywimy jego kolor.

Sprawdź także: Jak i czym wyprać dywan? Najlepsze domowe sposoby

Czyszczenie dywanu sodą oczyszczoną
Czyszczenie dywanu sodą oczyszczoną krok po kroku

Jak wyczyścić dywan? Polecane domowe sposoby

Nie tylko soda potrafi zdziałać cuda, gdy w grę wchodzi czyszczenie dywanu. Zastanawialiście się, czym czyścić dywany prócz sody? Babcine sposoby na czysty dywan wykorzystują także sól kuchenną, ocet, alkohol, lód, mąkę ziemniaczaną, mleko, amoniak, wodę utlenioną, kwasek cytrynowy, żółtko itd.

Metod jest co niemiara. Jednak ocenę skuteczności pozostawiamy do indywidualnego rozstrzygnięcia. Najlepiej każdą z nich zweryfikuje samodzielny test. Pamiętajmy jednak, żeby wziąć pod uwagę rodzaj tkaniny dywanowej. Niektóre z nich są bardzo specyficzne, przez co nie da się ich wyczyścić domowym sposobem (np. dywany wełniane).

Sprawdź także: Czyszczenie dywanu domowymi sposobami, czyli jak wyprać dywan

Zamieszczone powyżej rady mówiące o tym, jak odświeżyć dywan, z pewnością pomogą w codziennej pielęgnacji. Dzięki zastosowaniu się do tych wskazówek dywan nie będzie tak często wymagał specjalistycznego prania. Doraźne czyszczenie dywanu sodą oczyszczoną pomoże m.in. sporo zaoszczędzić.

ikona podziel się Przekaż dalej