Jak wyczyścić fugi z brudu i jak pozbyć się pleśni?
Fugi są najbardziej podatne na zabrudzenia i pleśń. Znajdują się we wgłębieniach między kafelkami, przez co najczęściej gromadzi się w nich wilgoć oraz różne zanieczyszczenia. Można je usunąć, korzystając z wysokiej jakości preparatów chemicznych oraz skutecznych domowych metod. Podpowiemy, jak przywrócić fugom między glazurą blask. To łatwe - zrób to sam!
Czyste fugi to nie tylko estetyka
Czyszczenie fug to nie tylko dbałość o walory wizualne. Pamiętajmy, iż w zabrudzonych fugach w kuchni czy w łazience chętnie rozmnażają się groźne dla zdrowia bakterie, a nawet czarna pleśń. Niesie to ze sobą pewne zagrożenie dla naszego zdrowia. Szczególnie istotne jest czyszczenie fug w pobliżu umywalki, wanny, prysznica oraz zlewozmywaków kuchennych. Czyste fugi w domu gwarantują nam lepszą higienę wnętrza, a także ochronę przed bakteriami.
Do czyszczenia fug najlepiej nadają się małe półtwarde lub miękkie szczoteczki. Nie należy natomiast stosować szczoteczek o twardym włosiu, bowiem może to doprowadzić do porysowania płytek i uszkodzenia powierzchni fugi. Alternatywą dla szczoteczek są równie skuteczne gąbki zmywakowe oraz ściereczki bawełniane, które nie rysują czyszczonych powierzchni. Niezbędnym przyborem będą także rękawice ochronne, które należy nakładać podczas każdego czyszczenia fug.
Chemiczne środki do czyszczenia fug dostępne w sprzedaży
W ofertach handlowych dostępnych jest wiele skutecznych preparatów do czyszczenia fug, których ceny wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Najwygodniejsze w użyciu są gotowe produkty, które nie wymagają rozcieńczania.
Wysokiej jakości środek do czyszczenia fug doskonale radzi sobie z rdzą, brudem, kamieniem, pozostałościami po mydle oraz innymi uporczywymi zabrudzeniami. Przed pierwszym użyciem warto przetestować nowy preparat na mało widocznym fragmencie fugi, aby upewnić się, że nie powoduje on odbarwień.
Należy pamiętać, że większość komercyjnych środków czyszczących ma intensywny, drażniący zapach. Przed rozpoczęciem czyszczenia warto założyć rękawice ochronne oraz przewietrzyć pomieszczenie, otwierając okna. To zabezpieczy nas przed nieprzyjemnymi oparami, które mogą wydzielać preparaty do czyszczenia fug.
Sprawdź także: Jak usunąć kamień z armatury łazienkowej i zlewu kuchennego?
Jak wyczyścić fugi przy użyciu chemii?
Wystarczy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi preparatu. Przeważnie nanosimy środek do czyszczenia fug bezpośrednio na powierzchnię fugi, czekamy kilka chwil, a następnie dokładnie przecieramy zabrudzoną powierzchnię. Po oczyszczeniu fugi zmywamy nadmiar preparatu i pozostawiamy powierzchnię do wyschnięcia. Możemy dodatkowo przetrzeć ją suchą szmatką. Dzięki temu zabezpieczymy się przed białym osadem, który jest szczególnie widoczny na ciemnych fugach i płytkach.
Czyszczenie fug domowymi sposobami
Wiele osób rezygnuje z chemicznych preparatów czyszczących fugi. Okazuje się, iż niektóre domowe sposoby są równie skuteczne, a jednocześnie nie pozostawiają tak uporczywego zapachu. Do najczęściej używanych domowych preparatów czyszczących zaliczamy:
- Sok z cytryny – świetnie sprawdza się do białych oraz jasnych fug. Sok z cytryny efektywnie usuwa kamienny nalot, ślady rdzy oraz różnego typu suche zabrudzenia. Nie sprawdzi się w przypadku bardzo tłustego nalotu. Czyszczenie sokiem z cytryny jest bardzo proste. Wystarczy nanieść go na powierzchnię fug, a następnie odczekać do 15 minut. Po tym czasie oczyszczamy fugi wilgotną ściereczką. Brud powinien być łatwy do usunięcia. Po uzyskaniu pożądanego efektu wystarczy przemyć powierzchnie czystą wodą, a następnie przetrzeć suchą szmatką.
- Proszek do pieczenia – jest kolejnym, popularnym sposobem na oczyszczenie spoin między płytkami. Proszek świetnie radzi sobie z osadem rdzy, tłustym nalotem, kamieniem oraz uporczywymi plamami. Wystarczy nanieść cienką warstwę proszku na wilgotną spoinę, tak, aby ten się rozpuścił. Następnie odczekać pół godziny i przemyć powierzchnie czystą wodą. Proszek do pieczenia sam usuwa lekkie zabrudzenia oraz odbarwienia. W przypadku uciążliwych plam możemy dodatkowo przetrzeć powierzchnie małą szczoteczką. Efekt czyszczenia tą metodą powinien być bardzo zadowalający, a jednocześnie ekonomiczny.
- Roztwór sody oczyszczonej oraz octu – to jeden z najsilniejszych, domowych preparatów czyszczących. Mieszaninę tworzy się z 100 ml wody, 100 ml octu i jednego opakowania sody oczyszczonej. Roztwór soda oczyszczona + ocet nadaje się do najbardziej uciążliwych zabrudzeń, świetnie usuwa kamień, ślady rdzy, tłusty nalot oraz uporczywe suche zabrudzenia. Jest też najbardziej skuteczny w usuwaniu osadu pleśniowego oraz groźnych bakterii. Warto zastosować go najpierw na niewielkim fragmencie fugi, by sprawdzić, czy środek nie odbarwi jej powierzchni.
Sposób użycia wygląda następująco – mieszaninę nakładamy na fugi i czekamy 15 minut, aż soda i ocet przereagują z zabrudzeniami. Następnie czyścimy fugi niewielką szczoteczką z miękkim włosiem. Po uzyskaniu pożądanego efektu dokładnie oczyszczamy powierzchnie czystą wodą. Tego typu rozwiązanie ma w zasadzie tylko jedną wadę. Jest nią nieprzyjemny zapach octu, który unosi się w całym pomieszczeniu. Zatem roztwór sody oczyszczonej i octu zaleca się do stosowania jedynie w pomieszczeniach wentylowanych, do których wpada większa ilość świeżego powietrza.
Sprawdź także: Sposoby czyszczenia kabiny prysznicowej.
Który sposób czyszczenia fug wybrać?
Najlepszą metodę czyszczenia fug warto wybrać metodą prób i błędów. Jeśli zależy nam na szybkim rezultacie, można stosować skuteczne preparaty komercyjne, unikając tych, które wymagają rozcieńczania, ponieważ są zazwyczaj mniej efektywne i mniej wygodne w użyciu.
Jeśli chcemy uniknąć uciążliwych oparów, lepiej zastosować metody domowe. Do najprzyjemniejszych i najzdrowszych sposobów należy czyszczenie fug sokiem z cytryny i proszkiem do pieczenia. Cytryna szybko usuwa lekkie zabrudzenia i pozostawia przyjemny zapach, natomiast proszek do pieczenia nie pozostawia zapachu, co sprawia, że jest idealny do niewentylowanych pomieszczeń.
Wśród domowych metod najskuteczniejsza jest mieszanka sody i octu. Jest ona szczególnie efektywna przy uporczywych zabrudzeniach. Choć opary mogą być nieprzyjemne, nie mają negatywnego wpływu na zdrowie, w przeciwieństwie do wielu środków chemicznych.