Czyszczenie pralki octem - domowe sposoby

Zapewne każda gospodyni słyszała o tym, że czyszczenie pralki automatycznej za pomocą octu jest zadziwiająco skuteczne. Tak, jest to prawdą. Ocet jest świetnym odkamieniaczem oraz doskonale niweluje nieprzyjemny smród z pralki. A przy tym jest całkowicie naturalny. Jedyna wada to charakterystyczny, ostry zapach.

Co więcej, ocet nazywany jest często pogromcą brudu. Dlaczego? Otóż bardzo dobrze usuwa wszelkie zabrudzenia, bakterie i zarazki. Czyszczenie pralki octem eliminuje powstawanie w późniejszym czasie grzyba. Ocet można dodać również do prania, w celu rozjaśnienia pożółkłych plam na naszych ulubionych ubraniach.

Jedynym minusem takiego zabiegu jest, wspomniany już wcześniej, nieprzyjemny zapach octu, unoszący się w okolicy pralki. Pomimo tego, warto jednak z niego skorzystać, ponieważ produkt ten świetnie chroni urządzenie przed osadzaniem się kamienia. Czyszczenie pralki octem jest więc nie tylko polecane, ale wręcz wskazane. Pozostaje jednak pytanie: Jak wyczyścić pralkę domowymi sposobami?

Jak wyczyścić pralkę octem?

Zabierając się za podstawowe czyszczenie urządzenia, wystarczy tylko wlać ocet do pralki (szklankę) w komorę na proszek i włączyć tzw. puste pranie. Wyżej wspomniane dodawanie octu do prania także jest wskazane. Zapewne nie raz zdarzyło się, że gospodyni nie potrafiła uporać się z żółtymi plamami na ubraniach. Ocet pomoże skutecznie je rozjaśnić, zmiękczyć oraz zapobiec elektryzowaniu się. Wystarczy dolać go w miejsce płynu do płukania.

Ocet świetnie nadaje się do przecierania gumowych elementów pralki, eliminując brud i bakterie. Oprócz octu warto wspomnieć o niezwykłych właściwościach sody oczyszczonej. Soda jest skuteczna i nieszkodliwa dla organizmu, co sprawia, że można ją bez obaw stosować nawet w domach z dziećmi. Krótko mówiąc, to ekologiczny produkt. Czyszczenie pralki octem i sodą jest jedną z najpopularniejszych metod.

Pralka czyszczona octem i kwaskiem.
Czyszczenie pralki octem - poradnik praktyczny krok po kroku

Czyszczenie pralki sodą przynosi podobny efekt jak w przypadku octu. Odświeża ona wnętrze i niweluje smród z pralki. Mycie pralki polega na wsypaniu ¾ szklanki sody oczyszczonej do pojemnika na proszek i puszczenie prania z pustym bębnem. Oczyszczenie pralki sodą jest więc doskonałym sposobem dezynfekcji.

Jak usunąć kamień z pralki automatycznej?

Osadzający się kamień w pralce jest utrapieniem wielu gospodyń domowych. Skąd więc się bierze i jak można temu zapobiec? Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna. Główną przyczyną jest twarda woda oraz pranie w wysokich temperaturach.

No dobrze, ale skąd kamień? Otóż, to nic innego, jak związki magnezu i wapnia, które w trakcie podgrzewania tworzą osad wapienny. Nalot zalega na grzałce, filtrze oraz bębnie pralki – skracając jej żywotność. Naprawa tak zaniedbanego sprzętu może słono kosztować.

Nalot jest niebezpieczny dla każdej pralki. Nie dość, że nasze ubrania są poszarzałe, to jeszcze elementy pralki narażone są na uszkodzenie. Aby temu zapobiec oraz przedłużyć żywotność naszej pralki, ważne jest regularne usuwanie kamienia. Z powodzeniem i w tym wypadku pomogą sprawdzone domowe sposoby.

Sprawdź także: Jak i czym usunąć kamień z toalety? Skuteczne sposoby na odkamienienie WC

Usuwanie kamienia z pralki kwaskiem cytrynowym

Na szczęście, prócz octu i sody, jest jeszcze kwasek cytrynowy. Niezwykle skuteczny pogromca kamienia. Stosuje się go dokładnie w taki sam sposób jak ocet i sodę. Ważne są proporcje. Do jednego prania wykorzystuje się ok. 6 opakowań, czyli jakieś 120 gram produktu. Następnie należy uruchomić puste pranie.

Żaden więc osad z kamienia nie ma najmniejszych szans na przetrwanie, jeśli użyjemy w tym celu kwasku cytrynowego. Metoda ta sprawdza się nie tylko w przypadku pralki, ale we wszystkich urządzeniach, gdzie zbiera się osad z kamienia, np. w czajniku. Warto przeprowadzać ten „zabieg” co około 2-3 miesiące.

Czyszczenie pralki octem.
Czyszczenie pralki octem - proporcje i stosowanie

Mycie pralki z użyciem domowych produktów jest tak proste i tanie, że cieszy się ogromną popularnością wśród gospodyń. Czyszczenie pralki octem i sodą oraz wykorzystanie właściwości kwasku cytrynowego to świetne patenty, przekazywane sobie przez gospodynie z pokolenia na pokolenie. Domowe sposoby zawsze były i zapewne nadal będą na pierwszym miejscu podczas porządków domowych.

Czyszczenie pralki - co nam właściwie daje?

Naturalne czyszczenie pralki automatycznej jest wręcz wskazane. Raz, żeby wyeliminować nieprzyjemny zapach często wydobywający się z pralki, a dwa, żeby pozbyć się powstałego w jej wnętrzu kamienia i zapobiec jego osadzaniu się. Trzeba pamiętać, że pielęgnacja urządzenia automatycznie wydłuża jego żywotność.

Każde urządzenie wymaga regularnego czyszczenia, a pralki są szczególnie narażone na gromadzenie się brudu i bakterii. Warto więc puścić puste pranie z octem, aby zadbać o higienę urządzenia. Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić pralkę innymi domowymi metodami, wystarczy zapytać doświadczoną gospodynię domową lub poszukać informacji w Internecie. Produkty takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, użyte w odpowiednich proporcjach, działają szybko i skutecznie. Regularne czyszczenie pralki octem dodatkowo zabije bakterie i usunie brud nagromadzony na gumowym kołnierzu.

Domowe sposoby czyszczenia pralki to nie jedyna metoda pielęgnacji. Warto również rozważyć zakup filtra zmiękczającego wodę, który znacznie zmniejszy osadzanie się kamienia w pralce. Filtr chroni jednak tylko przed kamieniem, dlatego puste pranie z octem od czasu do czasu jest nadal wskazane.

Sprawdź także: Jak przeprowadzić samodzielne czyszczenie klimatyzacji domowej - poradnik krok po kroku

ikona podziel się Przekaż dalej