Jak wyczyścić pralkę sodą i octem - porady i skuteczne sposoby
Czyszczenie pralki automatycznej jest niezwykle ważne dla jakości i efektywności prania. Domowe sposoby, takie jak czyszczenie sodą oczyszczoną, są szczególnie popularne. Cenne porady dotyczące czyszczenia pralki przy użyciu produktów spożywczych znajdziecie w dalszej części artykułu.
Jak wykonać czyszczenie pralki octem i sodą?
Soda oczyszczona z pozoru zwykły produkt spożywczy, natomiast okazuje się zadziwiająco skuteczna w czyszczeniu. Wykorzystanie sody do czyszczenia pralki automatycznej jest znaną metodą wśród gospodyń domowych. No dobrze, ale w jakich okolicznościach soda pomoże? Na co zadziała?
Zastosowanie sody nie ogranicza się tylko do jednego problemu. Rozwiązanie to stosuje się w sytuacji, gdy poczujemy nieprzyjemny zapach z wnętrza urządzenia lub zauważymy kamień w pralce. Soda oczyszczona doskonale eliminuje smród, który często alarmuje o tym, iż w naszej pralce pojawił się grzyb. Wszystko przez brak pielęgnacji. Nagromadzające się z każdego prania resztki proszku tworzą początkowo lepką maź, która z czasem może zamienić się w grzyba.
Podobnie jest z kamieniem. Zbyt dużo nalotu z twardej wody może doprowadzić do skrócenia żywotności pralki. Ma to wpływ również na jakość naszego prania. Białawe naloty na ubraniach nie powstają jedynie z proszku. Wskazane jest więc czyszczenie pralki z użyciem sody, która skutecznie usuwa nagromadzony kamień.
Sprawdź także: Jak i czym wyczyścić telewizor LED? Polecane produkty i sposoby
Jak działa ocet do czyszczenia pralki?
Kolejny niezwykły produkt spożywczy to ocet. Ma zbliżone właściwości do sody. Popularność obu produktów jest duża, z uwagi na połączenie ich skuteczności oraz niskiej ceny. Dzięki temu dosłownie każdy może spróbować domowych metod czyszczenia pralki z zastosowaniem tych produktów.
Zaleca się przynajmniej raz w miesiącu wykonać czyszczenie bębna pralki z wykorzystaniem octu. Produkt z łatwością usunie resztki nagromadzonych środków piorących, co zapobiegnie powstaniu w przyszłości grzyba. Co więcej, czynność ta spowoduje skuteczne odkażanie pralki. Jedyny minus zabiegu to specyficzny, ostry zapach produktu. Nie stanowi to jednak dużego problemu w stosowaniu octu.
Ocet ma również zdolność pochłaniania zapachów. Dlatego doskonale poradzi sobie z wyeliminowaniem nieprzyjemnych zapachów z wnętrza urządzenia. Czyszczenie pralki octem i sodą to idealny sposób na uporczywy smród z pralki. Co ciekawe, ocet dodawany do prania, pomoże utrzymać idealny kolor naszych ubrań. Ten niezwykły produkt, podobnie jak soda, ma jeszcze wiele innych zastosowań.
Mycie pralki octem i sodą oczyszczoną - proporcje
Soda do pralki okazuje się być idealną metodą czyszczenia. Jak zrobić preparat z sody oczyszczonej? Jeśli więc chcemy łatwo i szybko usunąć nieprzyjemny zapach z pralki oraz pozbyć się osadu z kamienia, warto zainwestować w tradycyjną sodę oczyszczoną. Nasz budżet domowy w żaden sposób nie zostanie narażony, a satysfakcja jest gwarantowana.
Mycie pralki sodą oczyszczoną jest dziecinnie łatwe. Proporcje są proste. Wystarczy tylko wsypać do szufladki na proszek 1 szklankę sody i nastawić puste pranie. Najlepiej na temperaturę 90 stopni. Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną jest bardzo lubianą metodą wśród gospodyń. Co więcej, używając sody, możemy być spokojni, że nasza pralka na tym nie ucierpi.
Soda oczyszczona nie stanowi żadnego zagrożenia dla naszego urządzenia. Ponadto jest bardzo tania, dlatego tak chętnie wykorzystywana. Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest możliwe dokładne wyczyszczenie pralki sodą. Przy dużym zaniedbaniu urządzenia konieczne jest czyszczenie bębna pralki specjalnym preparatem chemicznym, a nie przy użyciu samej sody oczyszczonej.
Jak umyć pralkę octem?
Regularne stosowanie octu do czyszczenia, zarówno bębna pralki, jak i elementów gumowych, zadziała w sposób ochronny dla urządzenia. Oczywiście elementy gumowe, jak np. kołnierz trzeba przetrzeć szmatką namoczoną octem. Ponadto ocet spowoduje, że resztki środków piorących nie będą zalegały w szufladce. Dzięki temu nie powstanie grzyb ani będący jego skutkiem, nieprzyjemny zapach z wnętrza pralki.
Czyszczenie pralki octem jest równie proste, jak sodą. Proporcje są niemalże te same. Do przegródki na proszek należy wlać około 1 szklankę octu i nastawić puste pranie na temperaturę 90 stopni. Proste, prawda? Każdy amator z pewnością poradzi sobie doskonale. Przy tej czynności trzeba jedynie zaakceptować specyficzny zapach octu towarzyszący zabiegowi.
Odkażanie pralki powinno być priorytetem w codziennej pielęgnacji. Właściwości dezynfekujące octu znajdą tu idealne zastosowanie. Niestraszny jest też osad z kamienia. Ocet do pralki z łatwością poradzi sobie z nalotem. Pielęgnacja z wykorzystaniem domowych produktów z pewnością pomoże w wydłużeniu żywotności naszej pralki.
Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym
Znamy już sposoby na czyszczenie pralki octem i sodą. Jednak wśród popularnych produktów spożywczych, wymienia się jeszcze jeden, który jest wszystkim dobrze znany – kwasek cytrynowy. Produkt słynie m.in. z właściwości odkamieniających. Skutecznie usuwa kamień w pralce oraz innych urządzeniach gospodarstwa domowego.
Twarda woda, która pozostawia uporczywe osady z kamienia, to już przeszłość. Możesz pozbyć się kamienia z pralki, używając kwasku cytrynowego. Proporcje są proste, podobne do tych stosowanych z sodą i octem. Wystarczy wsypać 1/3 szklanki kwasku do przegródki na proszek i włączyć puste pranie na 90 stopni.
Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną, octem lub kwaskiem cytrynowym jest niezwykle proste i bardzo skuteczne. Regularna profilaktyka, wykonywana co miesiąc, poprawia jakość prania i przedłuża żywotność pralki. Każdy sprzęt gospodarstwa domowego wymaga pielęgnacji, więc zamiast ciągle kupować chemiczne środki czystości, warto wykorzystać produkty spożywcze codziennego użytku.
Sprawdź także: Jak i czym wyczyścić przypalony garnek, czyli sposoby na usunięcie spalenizny