Czyszczenie rolet okiennych domowymi sposobami

Rolety wykonane z tkaniny nie są trudne w utrzymaniu. Jednak czyszczenie rolet materiałowych wymaga systematyczności. Różnica między roletami a żaluzjami polega na tym, że u tych pierwszych dozwolone jest czyszczenie na mokro. Na początek zalecane jest ich odkurzenie.

Czyszczenie rolet materiałowych powinno odbywać się za pomocą wody z octem oraz szmatki z mikrofibry. Na niewielkich zabrudzeniach sprawdzi się też zwykła gumka do ścierania, którą wystarczy delikatnie potrzeć brud. Warto najpierw sprawdzić, czy nie pozostawi śladów na tkaninie.

Czyszczenie powinno się przeprowadzać na rozwiniętych, lecz nie zdemontowanych roletach. Należy pamiętać, że po czyszczeniu, rolety powinny być rozwinięte, aby mogły naturalnie wyschnąć. Warto więc zaplanować porządki na słoneczny dzień. Jeśli natomiast zwiniemy nawet lekko wilgotną roletę, więcej niż pewne, że pojawi się na niej pleśń.

Sprawdź także: Czyszczenie żaluzji drewnianych, aluminiowych i innych - porady i sposoby

Rolety materiałowe i rolety rzymskie - jak je czyścić?

W sprzedaży dostępne są różne rolety materiałowe i rolety rzymskie. Niektóre można jedynie przeczyścić na mokro ściereczką z mikrofibry, inne można wyprać. Najpraktyczniejsze są rolety rzymskie, które można prać w pralce i prasować po zdemontowaniu stelaża. Jak więc wyprać rolety materiałowe w pralce?

Pranie rolet materiałowych w domu
Jak wyczyścić rolety materiałowe? Praktyczne, domowe sposoby na czyste rolety okienne

Rolety te są zazwyczaj zamontowane na taśmie rzepowej, co ułatwia ich zdejmowanie. Pranie rolet rzymskich w pralce powinno odbywać się w temperaturze 30 stopni (chyba że producent wskazuje inaczej). Warto sprawdzić instrukcję lub symbole na metce.

Zaleca się pranie rolet rzymskich bez wirowania. Po wyjęciu z pralki należy je rozwiesić w pozycji pionowej. Po wyschnięciu, prasujemy tkaninę i zawieszamy roletę na oknie. Sposób ten jest taki sam jak w przypadku delikatnego prania.

Jak usunąć pleśń z rolet okiennych?

Najgorsze warunki dla rolet panują zwykle w kuchni i w łazience. To właśnie w tych miejscach występuje nadmierna wilgoć, która może okazać się tragiczna w skutkach. Rolety w tym miejscu wymagają częstszego czyszczenia. W wyniku zaniedbania na roletach kuchennych bądź łazienkowych może bowiem pojawić się grzyb.

Plamy z pleśni najlepiej jest zeszczotkować. Środki chemiczne mogłyby jedynie odbarwić roletę. Dlatego lepiej postawić na słabsze środki. Dobrze sprawdzi się mikstura z płynu do naczyń, proszku do prania i ciepłej wody. Po nałożeniu jej na plamę wystarczy użyć szczoteczki, a po pleśni nie powinno być śladu.

Czyszczenie rolet domowymi sposobami
Czyszczenie rolet materiałowych to nie jest trudne zadanie. Można to zrobić łatwymi, domowymi sposobami, świetnie wyglądają i wspaniele się prezentują odświeżone

Powyższe sposoby mówiące o tym, jak wyczyścić rolety materiałowe, z pewnością znajdą zastosowanie w niejednym domu. Bo przecież gdy zaniedbamy czyszczenie, po jakimś czasie rolety będą nadawały się jedynie do wyrzucenia. Dlatego, gdy wiemy już, jak wyprać rolety materiałowe, cykliczna misja pt. „domowe porządki” będzie znacznie ułatwiona.

Sprawdź także: Porady i sposoby: jak wyczyścić toster, opiekacz czy gofrownicę

ikona podziel się Przekaż dalej