Jak wyczyścić żelazko sodą i octem - praktyczne porady
Regularne czyszczenie domowych urządzeń, w tym żelazka, jest niezbędne, aby utrzymać je w dobrym stanie. Powierzchnię żelazka warto myć co najmniej raz w miesiącu, szczególnie gdy pojawiają się zanieczyszczenia. Wykorzystaj sprawdzone metody, takie jak ocet, soda oczyszczona i sól, aby skutecznie wyczyścić swoje żelazko. Poznaj najlepsze domowe sposoby!
Sposoby, jak usunąć przypalenie z żelazka
Aby żelazko służyło przez wiele lat, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach użytkowania oraz regularnym czyszczeniu. Zawsze dostosowuj temperaturę do rodzaju prasowanej tkaniny, co nie tylko przedłuży żywotność żelazka, ale także ochroni ubrania. Co miesiąc warto przemyć zewnętrzną powierzchnię żelazka oraz oczyścić jego wnętrze, zwłaszcza jeśli nie posiada funkcji samoczyszczenia. Świetnym domowym sposobem na czyszczenie jest użycie octu. Jak to zrobić?
- Delikatnie wyczyść otwory na parę za pomocą patyczka do uszu lub drewnianej wykałaczki, starając się nie uszkodzić systemu parującego.
- Przygotuj mieszankę składającą się z pół szklanki przegotowanej (lub przefiltrowanej) wody i pół szklanki octu spirytusowego. Wlej roztwór do pojemnika na wodę w żelazku.
- Podłącz żelazko do zasilania, ustaw na maksymalny poziom parowania i poczekaj, aż się nagrzeje. Następnie unieś żelazko w pionowej pozycji, jak przy prasowaniu, aby wytworzyć parę. Jeśli masz funkcję dodatkowego uwalniania pary, kilkakrotnie ją naciśnij. Z żelazka powinny wydobyć się zanieczyszczenia i kamień, które blokowały otwory na parę.
- Po kilku minutach wyłącz żelazko, poczekaj, aż ostygnie, a następnie wylej mieszankę octu i wody z pojemnika.
Pamiętaj, że regularne czyszczenie i odpowiednie użytkowanie są kluczem do długiej żywotności Twojego żelazka.
Czym wyczyścić żelazko?
Czyszczenie żelazka octem powinno dotyczyć również jego zewnętrznej części. W tym celu wymieszaj dwie łyżki octu z… łyżką kuchennej soli. Zamocz bawełnianą ścierkę w roztworze, przetrzyj stopę żelazka i postaraj się pozbyć wszystkich brązowych plam oraz zabrudzeń. Chcesz dostać się do zakamarków przy otworach na parę? Wykorzystaj w tym celu zużytą szczotkę do zębów!
Pamiętaj o tym, aby myć urządzenie bardzo delikatnie – ostre druciaki czy szorstkie gąbki nie wchodzą w grę, ponieważ mogą spowodować trwałe uszkodzenia na powierzchni żelazka. Zaopatrz się zatem wyłącznie w miękkie i delikatne gąbeczki lub ścierki.
Jak czyścić żelazko sodą oczyszczoną?
Jeżeli widzisz osad w zbiorniczku na wodę bądź na tafli żelazka oznacza to, że najwyższy czas zabrać się za jego wyczyszczenie! Zanieczyszczenia mogą bowiem doprowadzić do zabrudzenia bądź nawet uszkodzenia ubrań. Najbardziej skuteczne okazują się… domowe sposoby. Jak usunąć przypalenie na spodzie żelazka przy pomocy sody oczyszczonej i octu?
- Wyłącz żelazko z prądu pamiętając o tym, że podczas czyszczenia musi być ono delikatnie ciepłe.
- Zamocz szmatkę w roztworze z octu i sody oczyszczonej. Jeżeli posiadasz żelazko teflonowe (np. Tefal), możesz bazować jedynie na roztworze octowym – soda oczyszczona mogłaby je uszkodzić.
- Przeczyść zabrudzone miejsca szmatką, usuwając również osad zalegający w szczelinach.
- Przemyj żelazko czystą szmatką, zanurzoną uprzednio w wodzie z rozpuszczonymi w niej kilkoma kroplami cytryny. Dzięki temu pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu octu.
Sprawdź także: Odkamienianie żelazka krok po kroku - 5 skutecznych sposobów
Jak używać soli do czyszczenia żelazka?
Czyszczenie żelazka sodą to nie wszystko. Zatem czym umyć żelazko? Możesz wyczyścić je za pomocą roztworu na bazie octu i soli (proporcje 1:1). Mieszankę wystarczy wlać do naczynia i ogrzać, a następnie zamoczyć w niej szmatkę i wyczyścić żelazko. Gdy osad zniknie, możesz przetrzeć płytę żelazka wodą destylowaną. Solą można usunąć większość przebarwień na żelazko. Jak należy to zrobić?
- Urwij fragment gazety i posyp ją solą.
- Nagrzej urządzenie i przejedź nim po papierze. Rób to tak długo, aż plamy znikną – zabrudzenia wnikną bowiem w gazetę.
- Przetrzyj żelazko czystą szmatką i… gotowe!
Sprawdź także: Usuwanie przypalenia z żelazka - jak to zrobić, by nie uszkodzić stopy?