Czyszczenie komina od dołu

Powód jest dość prosty. Zlekceważenie stanu komina może prowadzić do nieprzyjemnych sytuacji, takich jak:

  • uszkodzenie komina i przedostawanie się spalin do kotłowni,
  • wycieki brązowej cieczy przypominającej ścieki,
  • zapłon smoły w nocy, co grozi pożarem całego budynku.

Takie problemy wynikają z kotła, który zamiast efektywnie spalać opał, jedynie go kisi. W efekcie powstają znaczne ilości sadzy lub smoły. Oczywiście takie zjawiska nie są normalne, ale w przypadku ogrzewania węglem lub drewnem często się zdarzają. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiedniego wkładu do komina.

Inną przyczyną może być brak odpowiedniej wentylacji w kotłowni, zbyt duży kocioł lub zbyt niska temperatura wody opuszczającej kocioł. Niemniej jednak to przede wszystkim materiał opałowy odpowiada za powstawanie tych zanieczyszczeń. Jak zatem uniknąć takich problemów? Odpowiednie narzędzia kominiarskie będą kluczowe.

Sprawdź także: Jak wyczyścić kominek z sadzy - skuteczne domowe sposoby

Jak wykonać czyszczenie mechaniczne komina?

Jak wiadomo, wycior do komina używany w pracy na dachu nie jest jedynym rozwiązaniem problemów. Komin należy bowiem przeczyścić i udrożnić również na dole. Zabieraj więc narzędzia i ruszaj do kotłowni! W tym celu na pewno przyda się:

  • folia malarska,
  • latarka,
  • lusterko,
  • grubszy kawałek druta,
  • szczotka do czyszczenia komina,
  • kilka wiader i łopata.
Czyszczenie komina od dołu narzędzia
Czyszczenie komina od dołu wymaga przygotowania narzędzi - wiaderka, latarki, drutu, a nawet lusterka, by sprawdzić widoczność nieba

Jak prawidłowo przeprowadzić czyszczenie komina od dołu, gdy wykonaliśmy już pracę na dachu?

  1. Wyłóż kotłownię folią malarską. Następnie zacznij powoli otwierać wyczystkę.
  2. Podstaw wiadro i pozwól sadzy wsypywać się do środka. Pomagaj sobie łopatą, zwłaszcza gdy sadza przestanie wylatywać sama.
  3. Weź lusterko i latarkę. Zajrzyj, czy sadza gdzieś się nie zablokowała. Możesz pogmerać w przewodzie drutem – przyda się również szczotka do czyszczenia komina. Po chwili zablokowane zanieczyszczenia spadną.

Pamiętaj, że czyszczenie mechaniczne można uznać za zakończone wówczas, gdy wyraźnie widać w lusterku niebo. Możesz później wrócić na dach i przeczyścić dół – przyda się w tym celu wycior do komina. Po ponownym wygarnięciu całości zostanie tylko posprzątać.

Sposoby na czyszczenie komina od dołu

Tradycyjne narzędzia kominiarskie to nie jedyny sposób na czyszczenie komina – równie skuteczne mogą być specjalne środki do usuwania sadzy i smoły. Preparaty te zapobiegają powstawaniu smoły, uwalniając gaz, który w reakcji ze smołą pochłania wodę z jej składu. W rezultacie smoła staje się bardziej krucha i łatwiejsza do usunięcia mechanicznie.

Należy jednak pamiętać, że stosowanie takich preparatów wymaga czasu, aby przyniosło widoczne rezultaty. Niestety, środki te nie wyczyszczą komina tak skutecznie, jak tradycyjne narzędzia, które pozwalają na pełne usunięcie zanieczyszczeń.

Narzędzia do czyszczenia komina od dołu

Zastanawiasz się, jak wyczyścić komin w inny sposób? Wypróbuj specjalny zestaw czyszczący, np. Tornado! Korzystając z niego wcale nie musisz wchodzić na dach budynku! Za jego pomocą przeprowadzisz bowiem czyszczenie komina od dołu, przesuwając szczotką do komina w otworze (np. kominka). Taki obrotowy zestaw sprawdzi się doskonale, jeśli tradycyjne czyszczenie komina od dołu stanowi problem.

Zestaw Tornado będzie działał po podłączeniu go do dowolnej wiertarki elektrycznej. Ostrokrawędziste, skręcone włosy szczotki usuną nawet najtrwalsze osady, rozszczepiając je i dosłownie zeskrobując z przewodu kominowego. Co ważne, zestaw do czyszczenia komina od dołu nada się do każdego rodzaju, np. okrągłego lub prostokątnego. Cena zestawu to ok. 520 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej