Jak wyprać legowisko dla psa lub kota? Podpowiadamy najlepsze sposoby
Wygodne legowisko to prawdziwy komfort dla naszego pupila. Kiedy kupujemy tapczan dla psa czy domek dla kota, zazwyczaj myślimy o ich wygodzie. Jednak niewielu z nas zastanawia się nad tym, ile czasu i wysiłku może zająć późniejsze czyszczenie takiego legowiska. W zależności od materiału, proces ten może być bardzo prosty lub skomplikowany. Przyjrzyjmy się więc metodom prania legowisk naszych zwierząt.
Jakie są rodzaje legowisk dla zwierząt?
Na rynku istnieje ogromny wybór tapczanów, domków i innych mebli przeznaczonych dla kotów i psów. Mogą być uszyte z ekoskóry, antary i innych podobnych materiałów. Wypełnienie robi się przede wszystkim z włókna silikonowego.
Inne materiały stosowane do wyrobu siedzisk dla zwierząt to różnego rodzaju tkaniny np. flanela, dżins czy polar. Z reguły producenci unikają tkanin z długim runem, ale zdarzają się i takie. Zwłaszcza w legowiskach typu jaskinia. Tu liczy się ciepłe i przytulne miejsce dla pupila. Niestety dużo trudniej jest je doczyścić.
Jeżeli chodzi o kształty, to można wyróżnić otwarte t.j.:
- Materace – o prostokątnym, okrągłym lub innym kształcie. Bez obramowania.
- Siedziska na nóżkach – przypominają konstrukcją łóżka polowe. Zwykle są zrobione z materiałów gładkich i wodoodpornych,
- Kanapy – materace z różnego rodzaju ogrodzeniami i oparciami. Mogą być zrobione z każdego rodzaju tkanin i materiałów,
- Łóżka ortopedyczne – zaprojektowane tak, żeby nie obciążać dodatkowo stawów. Zwykle z gładkiego materiału.
oraz zamknięte: domki, budy, jaskinie – Legowiska z zadaszeniem, do których pies lub kot może się schować. Ze wszelkiego rodzaju materiałów.
Większość współcześnie produkowanych siedzisk dla psów i kotów składa się z pokrowca i wypełnienia. Dzięki temu można je wyprać w pralce lub misce. Inne trzeba prać za pomocą specjalnych płynów, szczotki lub gąbki (więcej na ten temat w dalszej części artykułu).
Sprawdź także: Codzienne pranie stanie się łatwiejsze z tymi trikami - sprawdź!
Legowisko pupila - to musisz wiedzieć przed praniem
Istnieją wskazówki dotyczące prania i czyszczenia różnego rodzaju materiałów. Jednak zanim wrzucisz do pralki pokrowiec twojego zwierzaka, dobrze jest zajrzeć do instrukcji producenta. Każdy produkt powinien posiadać przynajmniej metkę informującą, w jakiej temperaturze można go prać. Do niektórych legowisk dołączona jest bardziej rozbudowana instrukcja.
Trzymanie się instrukcji producenta gwarantuje, że nie zniszczysz ani legowiska, ani pralki. Niektóre materiały nie tylko lepiej niż inne przyciągają sierść kota czy psa, ale same produkują dodatkowe włoski. Takie niepożądane zanieczyszczenia mogą zatkać pralkę lub odpływ.
Niektóre siedziska dla psów i kotów mają szczególnie zaznaczone w instrukcji, że nie powinno się ich prać. Natomiast powinna być gdzieś umieszczona informacja, w jaki sposób je wyczyścić.
Jak wyprać i wyczyścić legowisko?
Jeśli w instrukcji nie podano inaczej, legowiska ze zdejmowanymi pokrowcami należy prać w temperaturze 30 stopni Celsjusza. Przed praniem warto usunąć nadmiar sierści wilgotną szczoteczką lub szorstką gąbką, co jest szczególnie istotne, jeśli nasz zwierzak ma długie futro. Sierść niektórych ras kotów może tworzyć zbite kłaki, które mogą zatkać odpływ wody w pralce.
Pokrowce z ekoskóry powinny być odkurzane, czyszczone wilgotną szmatką i wietrzone. Należy unikać stosowania silnych detergentów, zwłaszcza jeśli nasz pupil ma wrażliwą skórę. Najlepiej używać specjalnych preparatów do czyszczenia powierzchni używanych przez zwierzęta, dostępnych w sklepach zoologicznych. Można także użyć łagodnego proszku do prania, płatków mydlanych lub preparatów dla alergików.
Zwierzęta mają bardzo wrażliwy węch, dlatego przy czyszczeniu lub praniu legowiska nie należy używać środków zapachowych, takich jak płyny do płukania czy intensywnie pachnące detergenty.
Warto również pamiętać o suchym czyszczeniu, które można wykonywać za pomocą zwykłej szczotki do ubrań lub specjalnej rękawicy do usuwania sierści. Regularne suche czyszczenie zmniejsza ryzyko zatkania pralki i ogranicza konieczność częstego prania. Jednak suche czyszczenie nie zastąpi prania wodą i detergentami, które skutecznie usuwają drobnoustroje i głębokie zabrudzenia, chroniąc zarówno nas, jak i naszego pupila.
Sprawdź także: Zapach stęchlizny na ubraniach - jak skutecznie się go pozbyć?
Suszenie legowiska dla psa lub kota
Tu też najlepiej zajrzeć najpierw do instrukcji. Jeżeli nie ma w niej nic o suszeniu, to pamiętajmy o dwóch kwestiach:
- suszyć do pełnego wyschnięcia
- nie niszczyć struktury kocyka, pokrowca czy wypełnienia
Pierwsze jest oczywiste. Co do drugiego bardzo dużo zależy od materiału, kształtu i możliwości. Kocyk z wełny i podobnych materiałów ma tendencję do rozciągania się na suszarce. Dlatego, zamiast go wieszać lepiej położyć np. na specjalnej siatce do swetrów lub płasko na prętach rozkładanej suszarki. Pokrowce z materiałów nierozciągliwych można po prostu rozwiesić na sznurkach lub prętach. Niektóre materiały można suszyć w suszarce bębnowej, ale radzimy tego unikać w przypadku wełny i podobnych włókien.
Jeżeli chodzi o wypełnienie, to np. silikon jest odporny na pranie nawet w temperaturze 60 stopni. Chociaż wystarczy wypranie go w zwykłej pralce automatycznej w 40 stopniach. Zaletą tego materiału jest to, że nie traci puszystości nawet po kilkukrotnym wypraniu. Oczywiście pierzemy w czymś. Najlepiej w materiale, którego jest wypełnieniem. Suszenie wypełnienia silikonowego w suszarce bębnowej wymaga unikania wysokich temperatur. Suszenie w zbyt ciepłych temperaturach może uszkodzić strukturę włókna.
Niektórych siedzisk nie da się wyprać w pralce ze względu na wielkość. Wówczas trzeba poprzestać na praniu szczoteczką lub gąbką i suszeniu w całości.
Wszelkie materiały najlepiej suszy się w ciepły, wietrzny dzień lub w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu.
Jak wybrać siedzisko dla psa i kota?
Wybór odpowiedniego mebelka dla naszego pupila zaoszczędzi nam dużo kłopotów. Już zastanawiając się, co kupić, możemy wziąć pod uwagę wszystkie trudności związane z czyszczeniem takiego siedziska. Dobrze jest wybierać legowiska ze zdejmowanym pokrowcem, z materiałów o gładkiej strukturze. Jeszcze lepiej, jeżeli jest to materiał wodoodporny.
Ryzykowne jest kupowanie domków i „jaskiń”, zwłaszcza przytulnych puchatych pomieszczeń, w których kot lub pies może się schować. Nie znaczy to, żeby unikać tego typu siedzisk dla zwierząt. Niektóre można z łatwością wyprać w pralce. Trzeba tylko dokładnie sprawdzić, czy jest taka możliwość. Zamknięte pomieszczenie dla zwierzęcia, zrobione z materiału ma większą tendencję do gromadzenia sierści i kurzu.
Pranie legowiska dla psa lub kota może się wydawać trudnym zadaniem. Tak naprawdę jednak zależy od tego, czy wiemy jak je przeprowadzić. Każdy rodzaj legowiska da się wyczyścić. Zachowując czystość wokół zwierzęcia oszczędzamy jemu i sobie wielu problemów zdrowotnych. Poza tym czyste siedzisko jest przyjemnym miejscem odpoczynku, również dla naszego pupila.
Sprawdź także: Pranie firanek w domu krok po kroku - ręcznie czy w pralce?