Kiedy używać programu "pranie syntetyczne" w pralce?
Dzisiejsze pralki automatyczne wyposażone są w różnorodne programy prania, z których każdy przeznaczony jest dla konkretnych tkanin. Na przykład, ubrania bawełniane nie powinny być prane w programie "pranie syntetyczne", ponieważ mogą nie zostać odpowiednio wyczyszczone, a dodatkowo mogą ulec zniszczeniu. Przyjrzyjmy się bliżej czynności prania syntetyków oraz specyfice tych tkanin, aby lepiej zrozumieć, kiedy warto używać tego programu.
Program „pranie syntetyczne” - co oznacza?
Każdy program prania, w jaki wyposażona jest pralka automatyczna, ma duże znaczenie. Wszystkie symbole prania stanowią bowiem swego rodzaju instrukcję prania dla poszczególnych rodzajów tkanin. Jednym z programów jest pranie syntetyczne. Czego dotyczy ten tryb prania?
Tkaniny syntetyczne inaczej zachowują się podczas prania niż np. bawełna. Są przede wszystkim odporniejsze na wysokie temperatury, ścieranie oraz nadmierne chłonięcie wody. Materiał syntetyczny jest także odporny na gniecenie się. Wrogiem ubrań z tkanin syntetycznych są temperatury prania wyższe niż podane na metkach. Z tego względu syntetyki powinny być prane w specjalnym programie.
Pranie syntetyczne obejmuje tkaniny m.in. takie jak: wiskoza, poliester oraz poliamid. Zwykle podczas nastawiania tego trybu prania, mamy do wyboru dwie temperatury – 40 stopni lub 60 stopni. Wybór uwarunkowany jest głównie stopniem zabrudzenia ubrania, a także rodzajem materiału.
Kiedy używać tego programu?
Oznaczenia na pralce informują nas, jak prać konkretne rodzaje tkanin. Często na metce tkaniny syntetycznej widnieje symbol prania ręcznego, ponieważ nie każdy materiał syntetyczny nadaje się do prania w pralce automatycznej. Szczególnie dotyczy to syntetycznej bielizny, którą również należy prać ręcznie.
Tkaniny syntetyczne mają tendencję do szybkiego brudzenia się, dlatego programy prania syntetycznego w pralkach znacznie ułatwiają dbanie o ich czystość. Porównując pranie syntetyczne z bawełnianym, można dostrzec znaczną różnicę w sposobie prania.
Pranie syntetyczne należy stosować zawsze, gdy symbole na metce na to wskazują. Dzięki przestrzeganiu zaleceń producenta unikniemy zniszczenia ulubionych ubrań, które nie ulegną odbarwieniu ani odkształceniu.
Sprawdź także: Czym się różni pranie wstępne od zasadniczego? Omawiamy etapy prania
Czym się różni pranie syntetyczne i bawełniane
Programy prania różnią się między sobą kilkoma cechami. Jednym z odmiennych czynników jest temperatura prania. Program bawełna korzysta bowiem z temperatury prania 90 stopni, natomiast syntetyki pierze się w max. 60 stopniach. Odmienny jest także czas trwania cyklu prania. Najdłuższym z nich jest program bawełna, który może trwać nawet 150 minut.
To jednak nie wszystko. Poszczególne programy prania różnią się też pod kątem kierunku i sposobu ruchów bębna pralki, a także parametrów wirowania. Wszystkie te czynniki mają wpływ na zachowanie tkaniny w jak najlepszej jakości oraz wyeliminowanie ryzyka jej zniszczenia.
Powyższy artykuł pokazuje, jak ważne są oznaczenia na pralce automatycznej. Sumienne przestrzeganie zaleceń na metkach oraz korzystanie w tym celu z odpowiednich programów prania sprawi, że nasze syntetyczne ubrania długo będą wyglądały jak nowe.