Orzechy do prania krok po kroku - do czego i jak je stosować?
Orzechy do prania to świetna alternatywa dla tradycyjnych detergentów. Można ich używać nie tylko do prania, ale także do zmywania naczyń, zarówno w zmywarce, jak i ręcznie, a nawet do oprysków w ogrodzie. Z naszego poradnika dowiesz się, jak i kiedy stosować orzechy piorące.
Jak działają orzechy do prania?
Orzeszki piorące to ekologiczny sposób na czyszczenie i pranie. Te indyjskie kasztany można wykorzystać nie tylko do prania. Dzięki temu, że łupiny zawierają saponinę, pod wpływem gorącej wody wytwarza się piana. To ona stanowi główny środek piorący.
Mydlane orzechy rosną na drzewie o nazwie Sapindus Mukorossi. Po zebraniu mają oliwkowy kolor. Trzeba je wydrążyć i wysuszyć, żeby nadały się do prania. Podczas suszenia skórka ciemnieje, a jednocześnie właściwości piorące łupin są coraz lepsze. W takiej postaci można je kupić w sklepach stacjonarnych lub przez internet.
Czy rzeczywiście pranie w orzechach jest takie ekologiczne? Warto je kupić? Jak zwykle opinie są podzielone. Za używaniem orzeszków przemawia fakt, że nie odprowadzają toksycznych substancji do gleby i wód gruntowych. Z drugiej strony importowanie produktów indyjskich zawsze powoduje wytwarzanie większej ilości emisji po drodze niż robią to środki dostępne na miejscu. Na szczęście ich zastosowanie jest tak szerokie, że koszt środowiskowy transportu częściowo się zwraca. Warto je kupić, jeżeli planujemy używać ich do czegoś więcej niż pranie. Zanim kupisz orzechy do prania zobacz jakie jeszcze mogą mieć zastosowania.
Zastosowanie orzechów piorących
Podstawowym zadaniem orzeszków jest pranie. Można je wrzucać do pralki albo używać wywaru do prania ręcznego. Szczegółowy sposób użycia przedstawimy w dalszej części poradnika. A oto jakie jeszcze mogą spełniać zadania:
- Mycie naczyń w zmywarce –w przegrodzie zmywarki umieszczamy 2-3 łupiny. Można dodać łyżeczkę sody oczyszczonej. Włączamy program z podwyższoną temperaturą prania.
- Ręczne mycie naczyń – około 5 łupin zalewamy wrzątkiem (wystarczy ok. 250 ml) i gotujemy przez minutę. Studzimy, gotujemy ponownie i odstawiamy do wystygnięcia na kilka godzin. Do wystudzonego płynu można dodać kilka kropel dowolnego olejku eterycznego.
- Peeling do ciała – zmiel kilka orzechów w młynku do kawy, zalej proszek odrobiną gorącej wody, żeby uzyskać kremową konsystencję. Dodaj 2 łyżki cukru i łyżkę oliwy. Ten peeling nie nadaje się do twarzy. Unikać kontaktu z oczami!
- Ochrona przed szkodnikami w ogrodzie – sporządź roztwór z kilku orzechów ugotowanych w 1 l wody. Rozpryskuj po wystygnięciu w miejscach zaatakowanych przez szkodniki.
- Czyszczenie domu – do 2 litrów wody (najlepiej przefiltrowanej) dodaj 20-30 orzechów. Gotuj na wolnym ogniu ok. 15 minut. Ostudź, a następnie przecedź do innego naczynia. Można dodać zapach, wybierając ulubiony olejek eteryczny.
Więcej informacji o sposobach wykorzystywania orzechów piorących znajdziecie na niejednym forum i stronach internetowych poświęconych ekologii. Warto korzystać z forum, którego uczestnicy są zainteresowani konkretnym tematem, a nie odpowiadają na każde pytanie np. jak grać w eurojackpot, gdzie kupię dobre buty albo jak ustawić antenę satelitarną. Forum tematyczne skupia ludzi, którzy mają lepszą wiedzę na konkretny temat.
Sprawdź także: Przepis na domowy krochmal krok po kroku - zobacz, jak łatwo go zrobić!
Gdzie kupić i jak używać orzechów do prania?
W dzisiejszych czasach łatwo znaleźć odpowiedni sklep, wpisując w wyszukiwarkę hasło „orzechy do prania” lub podobne. Jednak warto pamiętać, że nie wszystkie sklepy są takie same. Drogerie typu Rossmann coraz bardziej otwierają się na naturalne i egzotyczne środki czystości, ale nie zawsze znajdziemy tam piorące kasztany. Lepiej zapytać w sklepie z produktami ekologicznymi.
Alternatywnie można kupić przez internet. Warto zasięgnąć opinii na forum lub wśród znajomych zainteresowanych ekologicznym stylem życia. Można również sprawdzić rankingi sklepów.
Czy warto kupować na Allegro lub OLX, czy może jednak próbować zamówić w Rossmannie? Opinie są podzielone. Duże drogerie trudno namówić na sprowadzenie towaru, którego nie mają w asortymencie, za to na portalach trudniej sprawdzić uczciwość sprzedawcy. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór sprzedawców z dużym doświadczeniem i pozytywnymi opiniami klientów.
Mimo wszelkich środków ostrożności może się zdarzyć, że produkt nie spełni oczekiwań. Jednak nie należy się zrażać. Można kupić pół kilo orzeszków już za 15 zł, więc warto spróbować. W razie potrzeby zawsze można zmienić producenta.
Warto dodać, że niektórzy producenci oferują gotowy proszek z łupin. Ma on swoje zalety, np. nie trzeba go mielić do peelingu, ale trzeba go używać w innych proporcjach. Czasami dostaniemy w sklepie dokładną instrukcję, a czasem trzeba ją znaleźć w internecie. Warto sprawdzić, jak prać i czyścić przy użyciu sproszkowanych orzechów.
Sprawdź także: Te błędy w praniu niszczą Twoje ubrania! Sprawdź i więcej ich nie popełniaj
Stosowanie orzechów do prania - porady
Jak wspomnieliśmy sposób używania kasztanów zależy od zastosowania. Tutaj opowiemy bardziej szczegółowo jak stosować je do prania w pralce. Skupimy się na sposobie użycia łupin, a nie proszku z orzeszków mydlanych.
Podstawą prania w indyjskich orzechach jest używanie woreczka. Zwykle są one sprzedawane razem z płóciennym woreczkiem. Można też je włożyć do skarpety lub uszyć woreczek samemu. Na jedno pranie wystarczy 5-6 połówek łupin. Woreczek wkładamy bezpośrednio do bębna (nie należy sugerować się z zastosowaniem orzechów do zmywarki), dorzucamy ubrania i nastawiamy wybrany program. Orzechy powinny poradzić sobie we wszystkich wariantach. Temperatura 30 stopni w zupełności wystarczy, chociaż przy wyższej temperaturze produkują więcej baniek mydlanych.
Nie wszyscy są zadowoleni z wpływu orzechów na białe pranie. Nie mają one właściwości wybielających, dlatego lepiej prać w orzechach ubrania kolorowe. Można też używać sody oczyszczonej, która dodatkowo wybieli nasze tekstylia. Niektórzy nie lubią też zapachu pozostającego po takim praniu. Dlatego można do woreczka dodawać kilka kropel dowolnego olejku. To pozwoli wybrać ulubiony zapach dla naszych ubrań.
Jeżeli będziemy się stosować do powyższych instrukcji, to nie powinniśmy mieć problemów ze sposobem użycia orzechów. Zwykle osoby niezadowolone popełniają błędy, które zniechęcają je do dalszego stosowania łupin.
Jakie są inne ekologiczne sposoby na pranie?
Używanie orzechów piorących to tylko jeden z wielu ekologicznych sposobów na pranie i czyszczenie domu. Zamiast tego można zastosować samą sodę oczyszczoną albo sodę połączoną z olejkiem. W niektórych przypadkach świetnie sprawdza się też ocet spirytusowy połączony z sokiem z cytryny.
Na pewno zdrowsze dla nas i dla środowiska są płatki z szarego mydła. To doskonałe rozwiązanie dla alergików. Można je kupić w sklepie albo zrobić samodzielnie, ścierając mydło na starej tarce. Jest to też zalecany sposób na pranie bielizny i ubrań małych dzieci.
Rosnące zainteresowanie troską o środowisko sprawia, że coraz więcej osób kupuje orzechy do prania. Może najwyższy czas wypróbować ten skuteczny i zdrowy sposób na czystość w domu? Poza tym samodzielnie przygotowane płyny do czyszczenia dają dodatkową satysfakcję.
Sprawdź także: Jak wyprać legowisko dla psa lub kota? Podpowiadamy najlepsze sposoby