Czym i jak wyczyścić przypaloną płytę ceramiczną?

Kuchenka ceramiczna tak samo jak płyta indukcyjna, wymaga codziennej pielęgnacji. Wystarczy zatem, że będziesz przecierać ją wilgotną gąbką lub ścierką z mikrofibry. Gdy zabrudzenia są jednak duże, dodaj do wody nieco płynu do mycia naczyń. Po przetarciu kuchenki, od razu zabierz się za jej wypolerowanie – chyba nie chcesz, by urządzenie było całe w nieestetycznych smugach? Naprawdę warto jest przecierać kuchenkę jak najczęściej, gdyż każda jedna rzecz (nawet para wodna!) zostawia na płycie ślad.

Kiedy kuchnia ceramiczna jest poważnie zabrudzona, zdecydowanie przyda się delikatne mleczko do czyszczenia – jednak takie, które przeznaczone jest do płyt ceramicznych. Ważne, żeby środki czystości nie zawierały substancji żrących.

Musisz pamiętać o kilku wskazówkach, których należy przestrzegać.

  1. Powierzchnię płyty myj wtedy, gdy ostygnie.
  2. Usuwaj zabrudzenia na bieżąco, zanim się przypalą.
  3. Nie stosuj metalowych drapaków, bo możesz zrobić rysy na płycie ceramicznej.
  4. Skrobaczka służy do czyszczenia mocno przywartych zabrudzeń.
  5. Uważaj na ostrze podczas pielęgnacji kuchenki – skrobaczka jest ostrym narzędziem.
  6. Nie używaj silnych i nieprzeznaczonych do tego rodzaju kuchenek detergentów.

Sprawdź także: Płyta indukcyjna czy gazowa - sprawdzamy, na które rozwiązanie warto się zdecydować

Mycie przypalonej płyty ceramicznej
Przypalona płyta ceramiczna - porady, jak wyczyścić płytę ceramiczną domowymi sposobami i znanymi detergentami

Domowe sposoby na brudną kuchenkę

Przetrzyj płytę wilgotną gąbką z mleczkiem do czyszczenia ceramiki, a następnie spłucz wodą i wytrzyj do sucha. Twoja kuchenka będzie jak nowa!

Przy mocniejszych zabrudzeniach warto sięgnąć po skrobaczkę, która skutecznie usunie przypalenia. Możesz także zwilżyć płytę, nanieść mleczko, odczekać kilka minut, a potem przetrzeć gąbką i osuszyć.

Skorzystaj z wilgotnej gąbki i mleczka do czyszczenia. Możesz także użyć mieszanki oleju spirytusowego z sodą oczyszczoną. Pamiętaj, aby wszystko dokładnie wytrzeć, aż płyta będzie całkowicie sucha.

Przypalenia to nie jedyny problem – z czasem mogą pojawić się błyszczące plamy spowodowane zarysowaniami od garnków. Aby je usunąć, zwilż plamę octem spirytusowym i odczekaj 15 minut. Następnie nanieś mleczko do konserwacji i poczekaj, aż wyschnie. Wytrzyj na sucho i wyczyść ponownie.

Do trudnych zabrudzeń użyj skrobaczki, która bez problemu poradzi sobie z resztkami jedzenia, nawet na gorącej płycie. Pamiętaj, aby nie zostawiać na kuchence ziarenek piasku, ponieważ mogą one porysować ceramiczną powierzchnię!

Sprawdź także: Jak podłączyć płytę indukcyjną? Poradnik krok po kroku

Czyszczenie przypalonej płyty ceramicznej
Przypalona płyta ceramiczna - porady, jak wyczyścić płytę ceramiczną domowymi sposobami i znanymi detergentami

Środki chemiczne do czyszczenie płyty ceramicznej

Zastanawiasz się, jak czyścić płytę ceramiczną? Z pomocą nadchodzi Dr. Beckmann! Ze szczególnej troski o delikatną powierzchnię płyty ceramicznej, która narażona jest na pęknięcia i zarysowania, preparat ten jest w… sprayu! Środek ten dokładne wyczyści kuchenkę oraz wypielęgnuje ją, nadając płycie nieskazitelny blask. Dzięki temu, że spray usunie dosłownie każdy osad i resztki jedzenia, na pewno posłuży jako idealny środek czystości w kuchni!

Koszt zakupu to ok. 18 zł.

Środek ten błyskawicznie rozpuszcza nagromadzony tłuszcz, a także dokładnie czyści każdą powierzchnię ceramiczną, pozostawiając na niej połysk. Dzięki temu preparatowi kuchenka ceramiczna będzie wyglądała jak nowa!

Cena produktu to ok. 12 zł.

Sprawdź także: Porady i wskazówki: gdzie wlewać nabłyszczacz do zmywarki?

ikona podziel się Przekaż dalej