Porady i wskazówki: gdzie wlewać nabłyszczacz do zmywarki?
Zmywarka staje się coraz bardziej popularnym urządzeniem w naszych kuchniach, pozwalającym zaoszczędzić czas na myciu naczyń. Jednym z kluczowych elementów jej eksploatacji jest nabłyszczacz. Jego podstawową funkcją jest nadanie naczyniom pięknego połysku, ale to nie jedyna korzyść. Wyjaśniamy, jakie dodatkowe zalety ma płyn nabłyszczający, ile i jak często go uzupełniać oraz gdzie dokładnie wlewać nabłyszczacz do zmywarki, aby działała efektywnie.
Płyn nabłyszczający do zmywarki - po co go używać?
Obecna cywilizacja zapewnia nam coraz więcej udogodnień domowych, które pozwalają nam oszczędzać czas i siły. Udogodnienia te nie oznaczają jednak, że nie musimy nic dodatkowo robić i nic wiedzieć. Bardzo ważna jest prawidłowa eksploatacja i konserwacja tych urządzeń. Jak powinniśmy wiedzieć, jak usunąć kamień z toalety, tak też musimy orientować się, gdzie wsypać sól do zmywarki i gdzie wlewać nabłyszczacz do zmywarki.
Urządzeniem, które coraz częściej instalujemy w kuchni jest zmywarka do naczyń. Zarówno samo urządzenie, jak i jego instalacja, są dość kosztowne. Jednak wiele osób decyduje się na zamontowanie tego sprzętu z uwagi na wygodę, jaki on gwarantuje. Zmywarka lepiej domywa naczynia, zużywa mniej wody niż przy tradycyjnym zmywaniu ręcznym, a przede wszystkim oszczędza nasz czas.
Do prawidłowej eksploatacji urządzenia potrzebne są dodatkowe zakupy, takie jak:
- sól do zmywarki,
- kostki do zmywania,
- płyn do nabłyszczania.
Kostki do zmywarki stanowią detergent zmywający. Sól jest niezbędna do zmiękczania twardej wody i wypłukiwania osadów z wody z filtra, dzięki czemu na filtrze zmywarki i jej częściach wewnętrznych nie osadza się kamień. Do czego jednak służy płyn do nabłyszczania i czy jest absolutnie niezbędny?
Jakie zastosowanie ma płyn nabłyszczający?
Płyn do nabłyszczania, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie sprawić, że umyte naczynia będą błyszczeć. Jego główną funkcją jest zapobieganie powstawaniu smug z wody oraz osadzaniu się kamienia, co jest szczególnie widoczne na szklanych naczyniach. Nabłyszczacz przyspiesza schnięcie szkła i zapewnia równomierne, estetyczne mycie. Dodatkowo pomaga lepiej usuwać zabrudzenia i pozostałości detergentu, a także zmiękcza wodę.
Czy można zmywać bez nabłyszczacza? Tak, choć nie jest on niezbędny, warto go używać, aby uniknąć smug na szklankach i kieliszkach. Jest to szczególnie istotne, gdy zależy nam na idealnym wyglądzie szkła, np. podczas przyjęć.
Sprawdź także: Najczęstsze powody, dlaczego zmywarka nie domywa naczyń. Poznaj gotowe rozwiązania
Gdzie wlewać nabłyszczacz do zmywarki? Stosowanie krok po kroku
Nabłyszczacz jest elementem opcjonalnym, którego brak nie wpływa na pracę zmywarki. Płyn ten składa się zazwyczaj z kwasku cytrynowego, etanolu i sody. Dlatego też nie wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie i nie powoduje podrażnień. Nie jest absolutnie konieczny. Dlatego nic się nie stanie, jeśli akurat się skończył i nie mamy czasu, aby kupić nowe opakowanie. Nabłyszczacza jednak warto używać, aby uniknąć brzydkich zacieków na szkle i sztućcach.
Gdzie należy wlać nabłyszczacz i jak często należy go dolewać i ile płynu wlać? Pojemnik nabłyszczacza znajduje się zazwyczaj na drzwiczkach zmywarki, tuż obok pojemnika na detergent. Aby dolać płynu do nabłyszczania musimy całkowicie otworzyć drzwi zmywarki, tak aby znalazły się w poziomie. Otwieramy pojemnik na płyn i wlewamy go w takiej ilości, aby nie wylewał się na zewnątrz. Zwykle wlewamy go tyle, aby wypełnił zagłębienie w pojemniku.
Czy można zmywać bez nabłyszczacza? Oczywiście, tak. Jeśli jednak nabłyszczacz się skończył i nie zdążyliśmy kupić nowego opakowania przed imprezą, można ten płyn zastąpić octem. Aby zniwelować nieprzyjemny zapach octu, możemy dodać parę kropli olejku eterycznego. Innym sposobem zastąpienia płynu do nabłyszczania, są specjalne kostki all in one, które zawierają nabłyszczacz.
Sprawdź także: Sprawdzamy, ile wody zużywa zmywarka w zależności od modelu - wyniki zaskakują