Pranie jedwabiu krok po kroku, czyli polecane metody i środki
Jedwab jest zazwyczaj bardzo ekskluzywną tkaniną. Jak przystało na tak drogi materiał, wymaga on szczególnej troski przy czyszczeniu. Jedwabna bluzka czy sukienka to marzenie wielu kobiet, jednak wiele z nich nie zdaje sobie sprawy, jak trudny w utrzymaniu jest jedwab. W poniższym artykule podpowiemy, czy jedwab można prać w wodzie, jak powinno wyglądać jego pranie oraz jak należy suszyć jedwabne ubrania.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak prać jedwab? Rodzaje jedwabiu
Prawdziwy jedwab naturalny jest jedną z najmocniejszych tkanin na świecie. Wykonana jest z włókien białkowych, które pochodzą z kokonów jedwabnika. Pomimo dużej wytrzymałości, to także niezwykle delikatna, połyskująca tkanina. Kojarzona jest zwykle z luksusem, dlatego też wymaga szczególnej pielęgnacji. Nie wolno prać jedwabiu w tradycyjnych środkach!
Tkanina występuje w dwóch rodzajach. Jeden pochodzi z kokonu jedwabnika dębowego dziko żyjącego, natomiast drugi z kokonu jedwabnika morwowego – hodowanego w specjalnych warunkach (jedwab morwowy). Na czym polega różnica? Tkanina z dzikiego włókna ma ciemniejszą barwę (czarna lub szara).
Dlatego, gdy powstaje z niej ubranie, materiał wybielany jest za pomocą chemii (może wywoływać podrażnienia). Na dodatek jest sztywny i niezbyt przyjemny. Jedwab morwowy jest zupełnie inny. Cechuje go bardzo przyjemna w dotyku niezwykła gładkość. Tkanina jest elastyczna i bardziej odporna. Poniżej zamieszczamy instrukcję mówiącą o tym, jak prać jedwab.
Sprawdź także: Jak prać poliester - praktyczne porady krok po kroku
Pranie jedwabnej sukienki
Absolutnie nie należy używać tradycyjnych środków piorących, ponieważ mogą one zniszczyć jedwab. Jak więc prać jedwab, by go nie uszkodzić? Przede wszystkim czyszczenie powinno być wykonywane ręcznie, ponieważ pranie w pralce jest wykluczone. W sklepach dostępne są specjalne detergenty przeznaczone do jedwabiu.
Podstawową zasadą prania jedwabiu jest zachowanie szczególnej ostrożności. Należy prać go w zimnej wodzie, na lewej stronie ubrania. Do wody warto dodać niewielką ilość soku z cytryny i octu, a także odrobinę soli.
Dobrym środkiem piorącym może być delikatny szampon. Sukienkę należy kilkakrotnie wypłukać, pamiętając, że jedwab jest wrażliwy na namaczanie (maksymalnie 4 minuty), co może wpłynąć na jego właściwości. Bardzo ważnym etapem jest odpowiednie wysuszenie jedwabnej sukienki oraz jej prasowanie (nie należy tego robić na sucho).
Sprawdź także: Symbole i oznaczenia prania na metkach - ściąga z wyjaśnieniami
Suszenie i prasowanie jedwabiu
Wiemy już, jak prać jedwab, dlatego przyjrzyjmy się teraz czynności suszenia i prasowania. Jedwab naturalny nie może być suszony na słońcu. Czynność powinna odbywać się z wykorzystaniem ręcznika. Jedwabne ubranie należy rozłożyć w poziomej pozycji na ręczniku, a następnie zwinąć ręcznik w rulon.
Dzięki temu tkanina nie ulegnie rozciągnięciu. Ważny jest też sposób prasowania tkaniny. Po wypraniu, prasowanie jedwabiu powinno odbywać się na lekko wilgotnej tkaninie. Nigdy na sucho. To może jedynie mocno uszkodzić jedwab.
Powyższe wskazówki mówiące o tym, jak prać jedwabną sukienkę z pewnością będą bardzo przydatne. Specyfika prania jedwabiu jest przecież jednakowa. Warto więc pamiętać, że pranie jedwabiu należy wykonywać w zimnej wodzie, prasowanie na lewej stronie ubrania, a suszenie, byleby nie na słońcu. Pranie w pralce jest zakazane.
Sprawdź także: Jak wyprać kurtkę puchową z pierza? Podpowiadamy sprawdzone triki