Czyszczenie kanapy w domu - co warto wiedzieć?

Najczęstszym rodzajem obicia kanapy jest bawełna, len, welur lub włókno syntetyczne, czyli tzw. alcantara. Każda z tkanin wymaga zupełnie innej metody czyszczenia. Możemy skorzystać w tym celu z najbardziej ekonomicznych, domowych sposobów. Działają one jednak najlepiej na miejscowe zabrudzenia. Jedynie welur, który nie poosiada plam, a jest jedynie przybrudzony, można odświeżyć za pomocą zimnej wody i amoniaku (4 duże łyżki amoniaku i 1 L wody).

Skutecznym sposobem na pranie tapicerki meblowej w celu usunięcia świeżych tłustych plam, jest użycie mąki ziemniaczanej, sproszkowanej kredy lub talku. Po odczekaniu kilku minut wystarczy zeszczotkować plamę lub przetrzeć ją szmatką zmoczoną w ciepłej wodzie. Przy starych zabrudzeniach dobrze sprawdzi się benzyna i alkohol.

W usuwaniu plam na kanapie pomocny będzie również kwasek cytrynowy. 10% roztwór z wodą skutecznie usunie różne rodzaje plam. Po zabrudzeniu z herbaty, kawy, soku, majonezu, masła lub innego tłuszczu nie powinno być śladu. Plamy z płynów dzięki tej metodzie powinny zniknąć nawet po 15 minutach. Nieco dłużej potrwa natomiast czyszczenie tłustych plam lub innych zabrudzeń.

Sprawdź także: Jak i czym prać wykładziny, czyli sprawdzone sposoby i polecane środki

Profesjonalne pranie kanapy - czy warto?

Jeśli obawiamy się samodzielnego czyszczenia kanapy lub nie wiemy, jak się za to zabrać, warto skorzystać z usług profesjonalnych firm. Takie firmy oferują kompleksowe usługi czyszczenia różnych rodzajów tapicerek meblowych, a niektóre z nich również czyszczą wykładziny i dywany.

Zlecenie prania kanap firmie czyszczącej to najbezpieczniejsza opcja dla naszych ulubionych mebli. Dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości urządzeń, takich jak odkurzacze piorące, i specjalistycznych środków czyszczących, kanapa odzyska swoją świetność i będzie wyglądała jak nowa. Samodzielne czyszczenie może być trudne i pozostawić nieestetyczne ślady.

Zatrudniając profesjonalną firmę do prania tapicerki meblowej, możemy być pewni, że nasza kanapa zachowa swoje walory estetyczne, a nawet je podkreśli. Co więcej, ceny za pranie są zależne od rodzaju kanapy, a nie od stopnia zabrudzenia tapicerki.

Sprawdź także: Jak wyczyścić dywan sodą oczyszczoną? Poradnik krok po kroku

Domowe środki do czyszczenia kanap
Czym i jak wyprać kanapę - metody czyszczenia kanap, środki czyszczące, poradnik krok po kroku

Środki czyszczące do kanap

Środki czyszczące do kanap dzielą się na te, przeznaczone do użytku domowego oraz na profesjonalne preparaty, które wykorzystują firmy czyszczące. Podczas samodzielnego czyszczenia kanapy pomocne będą np. specjalne proszki o szampony do prania tapicerki oraz odplamiacze. Jeśli natomiast jest to kanapa ze skóry, powinniśmy zainwestować w preparat do mycia skór. Najlepiej zapytać o radę doświadczonego sprzedawcę.

Istnieje także możliwość wypożyczenia odkurzacza piorącego. Usługa taka dostępna jest np. w sieci sklepów Komfort. Warunkiem wypożyczenia jest jedna zakup specjalnego płynu, który kosztuje ok. 50 zł. Zamiast ślepo inwestować w nieznane środki czyszczące, może warto skorzystać z takiego rozwiązania? Koszty obu sposobów są bardzo podobne.

Środki czyszczące wykorzystywane przez profesjonalne firmy, nieco odbiegają od tych szeroko dostępnych, w które inwestują konsumenci. Usługi oparte są na wykorzystywaniu profesjonalnych środków czyszczących, przeznaczonych do czyszczenia metodą natryskową. Ponadto firmy korzystają z preparatów o właściwościach antyalergicznych, specjalnych odplamiaczy, impregnatów oraz proszków. Za pomocą tych detergentów możliwe jest też skuteczne czyszczenie wykładzin.

Sprawdź także: Jak i czym wyprać dywan? Najlepsze domowe sposoby

Ceny czyszczenia kanap

Koszty czyszczenia kanap są różne. Niektóre firmy uzależniają ceny od rodzaju mebla, inne natomiast od wielkości powierzchni tapicerki meblowej. Co więcej, pranie kanap w Warszawie jest znacznie droższe, aniżeli w mniejszych miastach.

Na przykład za pranie sofy zapłacimy w Warszawie od ok. 80 zł – 120 zł za sztukę. Pranie wersalki wyniesie nas ok. 60 zł – 160 zł. Cena dotyczy także narożnika. Natomiast pranie materacy to cena 50 zł – 200 zł. Czyszczenie wykładzin cenione jest jedynie za m2, którego cena wynosi ok. 10 zł – 15 zł.

W mniejszych miastach na terenie kraju, ceny usług przedstawiają się następująco: za pranie wersalki będziemy musieli zapłacić ok. 50 zł – 80 zł. Koszt za pranie sofy będzie bardzo zbliżony do ceny za wersalkę. Za czyszczenie narożnika zapłacimy ok. 80 zł – 120 zł, natomiast pranie materacy plasuje się w cenie 30 zł za jednoosobową powierzchnię. Cena za wykładzinę jest niemal dwa razy niższa niż w Warszawie, wyczyszczenie kosztuje 6 zł – 8 zł/m2.

Opinie o profesjonalnym czyszczeniu kanap

Przeglądając fora internetowe w poszukiwaniu opinii na temat pracy firm czyszczących, można natknąć się jedynie na same pozytywne opinie od zadowolonych klientów. Wszyscy chwalą pełen profesjonalizm oraz szybką i efektywną pracę firm czyszczących.

Odnawianie mebli bywa trudne, ale według opinii jest to możliwe. Warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która kompleksowo wykona czyszczenie. Dzięki temu osiągniemy pożądany efekt, a my nie będziemy musieli się o nic martwić.

Choć niewielkie plamy na kanapie możemy wyczyścić sami, pranie całej powierzchni może być wyzwaniem. Dlatego warto rozważyć zatrudnienie firmy czyszczącej, która bezpiecznie i dokładnie wyczyści nasz ulubiony mebel. Regularne pranie tapicerki meblowej, w tym profesjonalne czyszczenie kanap, jest zalecane.

ikona podziel się Przekaż dalej