Pranie ręczne w pralce - czy jest bezpieczne dla tkanin jak to tradycyjne?
Obecnie niemal każda automatyczna pralka wyposażona jest w program prania ręcznego, przeznaczony do delikatnych tkanin. Mimo że pranie odbywa się w niskiej temperaturze, gospodynie domowe często podchodzą do tej opcji z rezerwą. Przyjrzyjmy się, czy tryb prania ręcznego w pralce może rzeczywiście zastąpić tradycyjne pranie ręczne.
Program prania ręcznego w pralce automatycznej a bezpieczeństwo ubrań
Nie ma co do tego wątpliwości, że program prania ręcznego jest bezpieczny. Jednak jest pewien warunek. Należy bowiem wykorzystywać go do delikatnych tkanin, przy których dopuszczalne jest ręczne pranie w pralce. Skąd można uzyskać takie informacje?
O wszystkim poinformują nas oznaczenia na metkach. Dzięki nim łatwiej będzie można sklasyfikować materiały, które nadają się do prania ręcznego w pralce. Program uwzględnia także delikatne wirowanie. Można też zrezygnować z tej opcji.
Podczas prania ręcznego w pralce automatycznej, można zauważyć delikatne ruchy bębna. Materiał nie obija się o ścianki jak w przypadku normalnego programu prania. Dzięki temu delikatne ubrania nie ulegną zniszczeniu. Ale czy dobrze się wypiorą? Na to pytanie ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Jedno jest pewne – odzież będzie odświeżona.
Co można prać w pralce na praniu ręcznym?
Pranie ręczne w pralce odbywa się zazwyczaj w temperaturze 30 stopni lub w zimnej wodzie. Jest przeznaczone głównie dla ubrań oznaczonych metką „pranie ręczne”, takich jak firanki, delikatne swetry czy obrusy.
Aby dodatkowo zabezpieczyć delikatne tkaniny, można użyć specjalnych woreczków do prania. Wystarczy włożyć firanki lub inne delikatne materiały do woreczka, a następnie umieścić go w bębnie pralki. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko uszkodzenia tkaniny, np. rozdarcia.
Jednak pranie w pralce delikatnych koronek, pranie jedwabiu czy farbującej odzieży może być ryzykowne. Mimo że program prania ręcznego jest delikatny, nadal jest to proces mechaniczny, który może uszkodzić wrażliwe materiały. Obawa przed zniszczeniem ulubionych ubrań sprawia, że często wybieramy tradycyjne pranie ręczne.
Pranie rajstop w pralce?
Wydawałoby się, że pranie rajstop jest prostą czynnością. Jednak nie do końca tak jest. To niezwykle delikatne tworzywo w każdej chwili może się zaciągnąć, przez co rajstopy nie będą nadawały się już do użytku. Z tego względu większość kobiet pierze rajstopy ręcznie. Woda podczas prania powinna być letnia, ponieważ wyższa temperatura może spowodować ich skurczenie.
Należy też zdjąć pierścionki, które mogą zaciągnąć rajstopy. Pranie odbywa się z dodatkiem delikatnego detergentu lub mydła. Po praniu należy wypłukać rajstopy w zimnej wodzie. Niektóre kobiety decydują się też na pranie rajstop w woreczku ochronnym w pralce.
Pranie ręczne w pralce jest bezpieczne, jednak nie w takim samym stopniu, jak tradycyjne pranie ręczne. Niektóre delikatne rzeczy wręcz wymagają tradycyjnego prania. Mechaniczne pranie zawsze będzie kojarzyło się z większym ryzykiem zniszczenia. Nawet jeśli będzie to program dedykowany delikatnej odzieży.
Sprawdź także: Co oznaczają symbole prania - wyjaśniamy znaczki na metkach