Jakich środków myjących unikać

Kabiny prysznicowe powinny być czyszczone tylko delikatnymi środkami chemicznymi lub łagodnymi specyfikami domowej roboty. Należy unikać stosowania preparatów ścierających (np. mleczka do czyszczenia, pasty czyszczące). Choć ich użycie może przynieść szybki i pozornie satysfakcjonujący efekt, mleczka i pasty szorujące szybko usuną uporczywy osad, ale mogą porysować ścianki kabiny. Niektóre preparaty ścierające mogą również znacząco zmniejszyć przejrzystość szyby i spowodować pojawienie się mikro zarysowań na jej powierzchni, co stanowi idealne środowisko dla groźnych bakterii.

Oprócz preparatów czyszczących, warto zwrócić uwagę na narzędzia, którymi czyścimy kabinę. Nie używajmy szczoteczek ani gąbek zmywakowych o delikatnych właściwościach ściernych. Znacznie lepszym wyborem będą delikatne bawełniane ściereczki, które nie rysują powierzchni szyby i skutecznie usuwają brud.

Środki czyszczące do kabiny prysznicowej

W ofertach handlowych znajdziemy wiele skutecznych preparatów, dedykowanych do czyszczenia kabin prysznicowych. Do czyszczenia brodzików najlepiej sprawdzają się gotowe specyfiki zawierające naturalne kwasy owocowe. Tego typu preparaty są delikatne, nie niszczą powierzchni, nie powodują odbarwień i efektywnie rozjaśniają brodziki naszych kabin prysznicowych.

Bardziej uporczywe zabrudzenia z kamienia możemy wyczyścić za pomocą silniejszych odkamieniaczy. Uważajmy jedynie, by nie stosować ich na ściankach ani płytkach łazienkowych – silne odkamieniacze mogą odbarwiać powierzchnie płytek lub zmatowić szklane ścianki. Na ściankach kabiny najlepiej będzie zastosować delikatne preparaty w postaci pianki, która nie spływa z czyszczonych powierzchni. Po oczyszczeniu szyb ściągamy nadmiar pianki suchą ściereczką bądź specjalną wycieraczką do szyb kabin prysznicowych.

Dobre jakościowo preparaty czyszczące tworzą na szybie niewidoczną powłokę ochronną, która zapobiega ponownemu osadzaniu kamienia i zmniejsza częstotliwość czyszczenia. Na zewnętrznych, szklanych ścianach kabiny prysznicowej możemy dodatkowo zastosować zwykły płyn do mycia szyb. Dzięki temu kabina będzie bardziej połyskliwa, a szyba zyska efektowny, świeży wygląd.

Cenna wskazówka – Preparaty do czyszczenia kabin prysznicowych mogą uszkadzać wapienne elementy wyposażenia (z marmuru, lastryka czy granitu). Jeśli posiadamy wapienne płytki na ścianach, wówczas lepiej będzie stosować wyłącznie domowe preparaty czyszczące, które są na tyle delikatne, że nie powodują odbarwień. 

Czysta kabina prysznicowa bez kamienia
Zobacz, jak skutecznie doprowadzić do porzadku kabinę prysznicową za pomocą detergentów lub z wykorzystaniem naturalnych środków i domowych sposobów.

Domowe sposoby czyszczenia kabiny

Zwolennicy domowych metod czyszczenia zwracają szczególną uwagę na fakt, że chemiczne detergenty mogą podrażniać nasze oczy, skórę oraz drogi oddechowe. Ich stosowanie nie jest wskazane, jeśli po pomieszczeniach przemieszczają się małe dzieci. Naturalną alternatywą dla chemicznych preparatów są dwa najskuteczniejsze sposoby:

Ocet z ciepłą wodą – Mieszaninę przygotowujemy w proporcji 1:1. Ocet bardzo skutecznie usuwa nalot z kamienia oraz mydła. Możemy stosować go zarówno na ściankach kabiny jak i na płytkach. Roztwór nakładamy na powierzchnie i pozostawiamy na 10 minut. Następnie dokładnie wycieramy zabrudzenia i płuczemy kabinę czystą wodą. Na koniec wystarczy jedynie przetrzeć kabinę suchą szmatką. Sposób jest skuteczny, bezpieczny dla zdrowia, a jednocześnie nie powoduje odbarwień płytek ani matowienia szkła. Mieszanina octu oraz wody świetnie sprawdza się także do czyszczenia szyn, w których zalega kamień i zabrudzenia. Wystarczy wetrzeć mieszankę, pozostawić na kilka minut, a następnie dokładnie wypolerować wilgotną ściereczką. W przypadku silnego nalotu kamienia, stosujemy rozgrzany ocet i pozostawiamy go w szynie na kilka godzin.

Soda oczyszczona i woda utleniona – stosujemy je do trwałego usunięcia grzybów oraz pleśni, które tworzą się w trudno dostępnych miejscach naszej kabiny (najczęściej w rogach brodzika). Sposób działania jest dość prosty. Na zagrzybioną powierzchnie nakładamy sodę oczyszczoną i pozostawiamy na 10 minut. Następnie intensywnie szorujemy, aż do widocznego usunięcia wszystkich zanieczyszczeń. Sama soda nie usunie zarodków grzybowych, dlatego wyczyszczoną powierzchnię przecieramy dodatkowo wodą utlenioną (o stężeniu 3%). Nie spłukujemy, lecz pozostawiamy do wyschnięcia. Dzięki wodzie utlenionej wszystkie zarodki grzybów będą skutecznie usunięte. Powyższy sposób jest znacznie skuteczniejszy niż wiele, słabych jakościowo płynów czyszczących, które nie są w stanie usunąć wszystkich zarodków pleśni, bądź są zbyt silne, abyśmy mogli bezpiecznie używać ich we własnej łazience.

Czyszczenie kabiny prysznicowej domowymi sposobami
Zobacz, jak skutecznie doprowadzić do porzadku kabinę prysznicową za pomocą detergentów lub z wykorzystaniem naturalnych środków i domowych sposobów.

Jak zabezpieczyć prysznic przed pleśnią i brudem

Pleśń powstaje w niewentylowanych i wilgotnych pomieszczeniach. Aby nie dopuścić do ich rozwoju powinniśmy uchylać kabiny prysznicowe po każdej kąpieli. Dobrze będzie też wywietrzyć pomieszczenia, a w czasie letnim uchylać okna. Dzięki temu kabina szybciej wyschnie, a płytki nie będą odpowiednim miejscem do rozwoju bakterii oraz pleśni.

Z kolei osad z kamienia i mydła możemy zmniejszyć poprzez impregnację szyb. W ofertach handlowych znajdziemy wiele skutecznych odżywek do kabin szklanych oraz preparatów impregnujących. Należy stosować je raz na 2-3 miesiące. Preparaty wygładzają mikro wgłębienia, a dzięki temu woda szybko spływa z kabiny i pozostawia znacznie mniejszą ilość osadu.

Kolejnym sposobem na zmniejszenie widoczności osadu kamiennego jest zakup kabiny z wzorzystymi lub tłoczonymi ściankami. Co prawda, zacieki będą powstawały w naturalny sposób, jednak będą znacznie mniej widoczne.

Jak czyścić kabinę prysznicową?

Do usunięcia delikatnych zabrudzeń najlepiej będzie używać sprawdzonych domowych sposobów, które radzą sobie z osadem oraz pleśnią. Będzie to znacznie tańszy i bardziej ekologiczny sposób, przynoszący korzyści dla naszego zdrowia.

Niestety, czasem na kabinie gromadzą się także bardzo uporczywe zabrudzenia, które najlepiej będzie wyczyścić dobrym jakościowo preparatem czyszczącym. Pamiętajmy wtedy o nałożeniu rękawic ochronnych oraz wentylowaniu pomieszczenia. Preparatów chemicznych nigdy nie wolno stosować w zamkniętej i niewentylowanej łazience. Jeśli nie możemy uchylić okna zrezygnujmy z czyszczenia preparatami chemicznymi, bądź przynajmniej otwórzmy drzwi od łazienki. 

ikona podziel się Przekaż dalej