Czym i jak prać rolety rzymskie?

Rolety rzymskie przypominają wyglądem zasłony, ale różnią się sposobem rozsuwania. Zasłony przesuwamy na boki, natomiast rolety rzymskie podnosimy i opuszczamy za pomocą sznurka lub innego mechanizmu. Oba rodzaje osłon można prać w pralce i prasować.

Jak prać rolety rzymskie? Zostały one zaprojektowane tak, aby można było je łatwo zdemontować do prania. Rolety należy prać na programie przeznaczonym do delikatnych tkanin, unikając wirowania.

Ważny jest również wybór detergentu, najlepiej odpowiedniego dla rodzaju tkaniny, z której wykonana jest roleta. Po praniu rolety należy rozłożyć do wyschnięcia. Przed ponownym zamontowaniem można je uprasować, aby wyglądały jak nowe i stanowiły ozdobę każdego wnętrza.

Sprawdź także: Jak i czym prać wykładziny, czyli sprawdzone sposoby i polecane środki

Rolety dzień noc - pranie czy czyszczenie?

Wiemy już, jak wyprać rolety materiałowe. Czas więc na czyszczenie rolet materiałowych, np. typu dzień noc (duolight). Tutaj wymagana jest ostrożność. Delikatny materiał bardzo łatwo można odbarwić. Dlatego pranie rolet tego rodzaju w pralce jest zabronione. Taki zabieg mógłby je tylko zniszczyć. W takim razie jak czyścić rolety dzień noc?

Czyszczenie rolet wewnętrznych tego typu powinno się wykonywać zwykłą, lekko wilgotną ściereczką z mikrofibry. Zanim jednak weźmiemy do ręki ściereczkę, warto odkurzyć rolety za pomocą wąskiej końcówki wyposażonej w szczoteczkę. Przecierając rolety szmatką, nie należy używać dużej ilości wody, ponieważ na tkaninie mogą pozostać zacieki.

Mycie rolet materiałowych ręcznie
Jak wyprać rolety materiałowe - sprawdzone sposoby na mycie rolet

W przypadku niewielkich zabrudzeń można przeprowadzić czyszczenie rolet materiałowych za pomocą szkolnej gumki do ścierania. Pocieramy tkaninę bardzo delikatnie, aby zabrudzenie się jeszcze bardziej nie roztarło. Warto jednak najpierw wykonać niewielką próbę na mało widocznym fragmencie rolety, by sprawdzić, czy gumka nie zostawi śladów.

Sprawdź także: Pranie kanapy w domu krok po kroku, czyli skuteczne sposoby i środki czyszczące

Usuwanie pleśni z rolet okiennych

Czasem może się zdarzyć, że czyszcząc roletę materiałową na mokro, z pośpiechu zwiniemy lekko wilgotną tkaninę. Na skutek wilgoci na rolecie pojawić się może pleśń. Na takie plamy szczególnie narażone są rolety w kuchni i łazience. Co wtedy? Jak usunąć pleśń z rolety?

Zastosowanie środka chemicznego jest w tym wypadku bardzo ryzykowne, ponieważ możemy w ten sposób odbarwić roletę. W takiej sytuacji zaleca się zeszczotkowanie pleśni i przetarcie plamek ściereczką z mikrofibry, namoczoną w roztworze płynu do naczyń, ciepłej wody i proszku do prania.

Po przeczytaniu powyższych wskazówek wszelkie wątpliwości, jak wyprać rolety materiałowe typu rzymskiego oraz jak umyć rolety okienne z delikatnego tworzywa, powinny zostać skutecznie rozwiane. Pamiętajmy, że zadbane rolety gwarantuje systematyczne czyszczenie.

Sprawdź także: Czyszczenie dywanu domowymi sposobami, czyli jak wyprać dywan

ikona podziel się Przekaż dalej