Jak posprzątać domu krok po kroku?

Pomyśl o tym, czy nie lepiej będzie najpierw pozmywać okna. Jeżeli nie chcesz wstydzić się zachlapanych po zimie szyb, koniecznie zatroszcz się o nie jeszcze przed rozpoczęciem odkurzania. Może bowiem spaść w trakcie ich mycia nieco kurzu – zwłaszcza, gdy nie były dawno czyszczone. Zacznij od tego, by zdjąć firanki bądź rolety i je obowiązkowo przemyć (możesz również umieścić je w pralce na odpowiedni cykl). Zaproś kogoś z domowników do pomocy – w ten sposób łatwiej będzie zająć się oknami. Kiedy jednak osoba zaopiekuje się firankami, druga może zacząć myć szyby w oknach.

Najpierw dokładnie wyczyść okienne ramy, a później przejdź do szyb. Warto pozbyć się wierzchniej warstwy kurzu i brudu, by doczyścić później całość. Nie myj szyb, kiedy padają na nie promienie słoneczne – woda wówczas znacznie szybciej wysycha i pojawiają się na oknach zacieki! Przy okazji czyszczenia okien możesz również przetrzeć kurz z mebli, a także szkieł (jak luster bądź lamp). Dlaczego wtedy? Otóż, do mycia szyb można użyć zupełnie tego samego płynu, co do wyczyszczenia np. lustra w przedpokoju czy lamp w salonie. Prościej i… łatwiej!

Sprzątanie i mycie podłóg

Aby szybko posprzątać pokój, warto będzie na samym początku odkurzyć… podłogi. Szczególną uwagę zwróć na te miejsca, gdzie kurz osiada najczęściej. Przyłóż się do zakamarków ukrytych również:

  • na suficie,
  • na ścianach,
  • między książkami,
  • na meblach i półkach,
  • w okolicy sprzętów elektrycznych.

Nie możesz dojechać ssawką odkurzacza w dane miejsce? A więc, umieść szczotkę na dłuższym kiju – możesz dodatkowo owinąć ją suchą szmatką. Później wystarczy dokładnie oczyścić te powierzchnie, jakie są trudno dostępne dla zwykłej ssawki odkurzacza.

Równie dobrze do pozbywania się kurzu posłuży… szczotka do czyszczenia butelek, owinięta mokrą szmatką! Jeśli masz czas na wyczyszczenie tapicerowanego wypoczynku, zrób to zwykłą wodą, wymieszaną z płynem do naczyń. Nie działasz w pojedynkę? Skoro jedna osoba może posprzątać pokój, to druga niech wyniesie na podwórko dywany i wytrzepie je z kurzu.

Następnie zajmij się myciem podłóg. Sposób czyszczenia zależy od ich rodzaju. Dla podłóg nielakierowanych użyj specjalnego płynu do drewna, a następnie wyczyść je bezbarwną pastą lub środkiem nabłyszczającym. Jeśli masz lakierowany parkiet, wystarczy przetrzeć go ściereczką namoczoną w wodzie z odrobiną amoniaku – nie będziesz musiał go płukać ani polerować.

Masz dywany na podłogach? Poza odkurzaniem pamiętaj o usuwaniu plam! Na plamy z czerwonego wina użyj białego wina, a do usunięcia przyklejonej gumy do żucia użyj wody sodowej i kostek lodu. Tłuste plamy posyp talkiem – po jego wchłonięciu wystarczy odkurzyć dywan i gotowe!

Kobieta sprzątająca dom.
Jak posprzątać dom krok po kroku? Praktyczny poradnik

Skuteczne porady: jak posprzątać dom?

Zastanawiasz się, jak posprzątać dom w efektywny sposób, kiedy znajduje się w nim dużo elektroniki? A więc, musisz w tym celu użyć specjalnych preparatów, jakie przeznaczone będą do tego typu „zadań”. Można więc skorzystać ze:

  • ściereczek z mikrofibry,
  • specjalnych pędzelków (np. do kratek od komputera).

Warto jednak wiedzieć, że elektronicznego sprzętu – a już zwłaszcza ekranów – nie powinno się myć ani płynem do mycia szyb, ani papierowym ręcznikiem. Niestety, ale w ten sposób można bowiem łatwo zniszczyć ich powierzchnię, poprzez zarysowanie urządzeń!

Mycie kuchni i łazienki

Tym dwóm pomieszczeniom trzeba poświęcić również nieco więcej uwagi. Jeżeli łazienka nie była dawno czyszczona, warto będzie zacząć od wyczyszczenia w niej… fug. Możesz to zrobić za pomocą specjalnego środka, jaki przeznaczony jest właśnie do pozbywania się zanieczyszczeń między fugami. Oczywiście, nie możesz zapomnieć również o armaturze łazienkowej – a więc, dokładnie wymyj wannę, kabinę, zlew czy ubikację mieszaniną wody z octem!

W kuchni zacznij od sprzątania lodówki. Najpierw wyjmij wszystkie produkty, a następnie rozmroź i wyczyść wnętrze. Aby nadać lodówce przyjemny zapach, umieść w niej plasterki cytryny. Piekarnik wyczyść, posypując sól na wilgotną ściereczkę i przemywając całość. Innym skutecznym sposobem jest wstawienie do nagrzanego piekarnika garnka z wodą i cytryną. Para z cytryną skutecznie rozpuści trudne do usunięcia, tłuste ślady!

ikona podziel się Przekaż dalej