Jak usunąć kamień w toalecie?

Zacieki z kamienia w toalecie nigdy nie wyglądają estetycznie. Brudna muszla to nie tylko siedlisko bakterii, ale także niechciana „ozdoba” łazienki. Jeśli rzadko myjesz muszlę klozetową, kamień może się mocno osadzić, zwłaszcza na wysokości poziomu wody, na dnie oraz w miejscu, gdzie woda spływa. Czy można usunąć żółty osad z kamienia? Oczywiście, że tak!

Aby łazienka wyglądała zawsze estetycznie i schludnie, regularnie myj sedes. Pozwoli to uniknąć konieczności stosowania odkamieniaczy. Jednak czasem, mimo starań, kamień nadal się pojawia. Przyczyną może być twarda woda użytkowa, która powoduje osadzanie się kamienia nawet przy częstym myciu. Jak więc skutecznie usunąć kamień z toalety? Podpowiadamy!

Usuwanie kamienia z toalety octem

Jak pozbyć się kamienia z muszli? Czyszczenie kibla octem to sprawdzona metoda, znana już od wielu lat. Za pomocą octu spirytusowego, kamień w sedesie powinien błyskawicznie zniknąć! Ocet ten kosztuje dosłownie kilka złotych i zakupisz go w chyba każdym sklepie spożywczym. Jak rozprowadzić go w muszli klozetowej?

 1. Wybierz całą wodę i odetnij dopływ wody do spłuczki. Możesz ją wybrać np. plastikowym kubkiem.
 2. Wlej ocet do odpływu – tak, aby zakrył kamień. Możesz go także trochę podgrzać (jednak nie zagotowywać – bo ceramika może pęknąć!).
 3. Pozostaw ocet w muszli na około 12 godzin. Następnie spłucz całość wodą.
 4. Możesz również (po odmoczeniu octem) spróbować zdrapać kamień z toalety (zacieki) twardą szczotką bądź szczoteczką do ubikacji. Ostre narzędzia nie będą dobrym rozwiązaniem – możesz nimi bowiem tylko i wyłącznie… uszkodzić ceramikę. Kamień z pomocą szczoteczki odejdzie całkowicie. A może jednak… tak się nie stało? Powtórz wtedy metodę odkamieniania z użyciem octu – najlepiej do momentu, aż kamień zniknie całkowicie!
Usuwanie kamienia z toalety
Jak wyczyścić kamień w toalecie? Oto kilka sprawdzonych sposobów

Jak wyczyścić toaletę z kamienia? Soda i kwasek

Zastanawiasz się, czym usunąć kamień z muszli klozetowej? Bardzo skuteczna okazuje się również mieszanka kwasku cytrynowego z sodą! To dobry patent na osad, którego nie ma w muszli jednak zbyt dużo. Jak usunąć kamień z pomocą takiej „mikstury”? To bardzo proste!

 1. Wsyp do muszli ok. 1/3 szklanki sody oraz 1/4 szklanki kwasku. Poczekaj, aż całość zacznie się pienić. Możesz równie dobrze zagotować wodę w czajniku z kwaskiem (1 paczka kwasu na 1 litr wody).
 2. Spłucz toaletę po upływie ok. pół godziny. Woda musi się jednak nieco ostudzić (przy metodzie z czajnikiem) – inaczej ceramika może pęknąć!
 3. Wyczyść całość szczoteczką do WC – dzięki temu na pewno pozbędziesz się zalegającego kamienia ze wszystkich fragmentów sedesu.

Sprawdź także: Skuteczne usuwanie kamienia z kabiny prysznicowej - sposoby na kamień i zacieki

Czyszczenie kamienia w toalecie
Kamień w toalecie, czyli jak wyczyścić toaletę z kamienia i usuwanie kamienia z toalety domowymi sposobami

Czyszczenie kamienia boraksem

Boraks to ekologiczny środek do czyszczenia toalet – będąc przy tym środkiem uniwersalnym. Dlaczego? Otóż, można nim umyć wiele różnych powierzchni mieszkania – a nie tylko… sedes. Jak umyć nim ubikację?

 1. Przygotuj mieszankę składającą się z boraksu (0,5 szklanki na 2 l wody).
 2. Zagotuj boraks i wyszoruj nim sedes z kamienia.
 3. Dodaj do boraksu sok z cytryny – zadziała wówczas odświeżająco!
 4. Możesz zostawić boraks z cytryną na ok. 2 godziny w muszli – jako swego rodzaju pastę. Na koniec dokładnie wymyj ubikację.

Niecodzienne środki do usuwania kamienia

Bardzo znanym sposobem jest również wlanie do muszli gazowanej coca-coli. Narusza ona bowiem strukturę kamienia dzięki swoim właściwościom – a więc, na pewno ułatwi usuwanie kamienia. Zostaw ją w sedesie na około godzinę – a następnie spłucz i wyszoruj muszlę klozetową.

Jeśli domowe metody zawiodą, można sięgnąć po chemiczne środki do usuwania kamienia z toalety. Odkamieniacze do toalet są dostępne w większości dużych marketów oraz sklepów z artykułami domowymi. Zawsze stosuj się do instrukcji na opakowaniu, ponieważ te środki często zawierają żrące substancje, które mogą uszkodzić skórę. Pamiętaj, aby używać ich w rękawiczkach i okularach ochronnych!

Ostatnim sposobem, który wykazuje równie wysoką skuteczność, są… tabletki do protez! Wystarczy wrzucić jedną taką tabletkę na noc do sedesu, a następnie rano przeczyścić muszlę klozetową szczotką. To bardzo dobre rozwiązanie, zwłaszcza gdy pozostałe metody… zawiodą. Spróbować nigdy nie zaszkodzi, prawda?

Sprawdź także: Jak i czym odkamienić czajnik, czyli domowe sposoby z octem, sodą i kwaskiem cytrynowym

ikona podziel się Przekaż dalej