W jakiej temperaturze prać pościel satynową

Najpopularniejszym materiałem pościelowym jest bawełna, czyli tkanina naturalna o bardzo dobrej wentylacji. Występuje ona w różnych rodzajach. W sklepach można dostać przeróżne tkaniny. Jedną z nich jest pościel satynowa. Innymi słowy, to satyna bawełniana lub bawełna satynowa. Pościel jest niezwykle przewiewna oraz wykonana w 100% z naturalnego materiału. W dotyku często przyjemna i śliska. Ale jak prać satynę?

Zabierając się za zmianę i pranie pościeli satynowej, najpierw należy wywrócić ją na lewą stronę (z każdym rodzajem postępujemy w ten sam sposób). Dzięki temu kolorowa pościel nie straci intensywnej barwy. Oczywiście wszelkie guziki czy suwaki powinny być zapięte. Przeważnie na metkach podana jest temperatura prania. Dla pościeli satynowej jest to zwykle 40 – 60 stopni.

Nie zaleca się wirowania ani używania wybielaczy. Ważne jest też, aby przy pierwszym praniu nowo zakupionej pościeli ściśle stosować się do zaleceń producenta.  Dzięki temu nadmiar barwnika w materiale zostanie wypłukany, a w dodatku zginie specyficzny zapach „nowości”. Wypraną pościel powinno się prasować w temperaturze 150 stopni.

Pranie pościeli z kory

Pościel z kory jest również bardzo popularna. Ma charakterystyczną chropowatą strukturę. Jej ogromną zaletą jest niezwykła łatwość w użytkowaniu. Z tego powodu polecana jest szczególnie wszystkim tym, którzy nie dysponują czasem na wykonywanie obowiązków domowych, jak pranie czy prasowanie.

Temperatury prania różnych pościeli
W jakiej temperaturze prać pościel? Przegląd materiałów

Jak w każdym przypadku, najpierw metka. Tam zwykle pojawia się dopuszczalna temperatura prania w pralce maksymalnie 40 stopni. Jednak ten materiał dobrze znosi także pranie w nieco wyższej temperaturze równej 60 stopni. Należy pamiętać także, iż kora źle reaguje na krochmalenie. Taki zabieg znacznie skróciłby jej żywotność.

Co ważne, pościel z kory nie powinna być odwirowywana. Mało tego, nawet niezalecane jest jej prasowanie. To dopiero ułatwienie. Jednym słowem pościel z kory nie dość, że jest ciepła, to w dodatku ogranicza domowe obowiązki, dzięki czemu pozwala zaoszczędzić trochę czasu.

Sprawdź także: Czyszczenie żaluzji drewnianych, aluminiowych i innych - porady i sposoby

Pranie pościeli z dżerseju i bawełny renforce - temperatura i program

Pościel z dżerseju to nic innego jak tkany wełniany materiał, często z dodatkiem bawełnianych włókien. Tkanina jest bardzo miła i delikatna w dotyku. Jako pościel jest bardzo praktyczna. Pościel z dżerseju należy prać w maksymalnej temperaturze 60 stopni bez wybielaczy. Można natomiast suszyć ją w suszarce bębnowej. Po wyschnięciu zaleca się prasowanie w temperaturze 200 stopni.

Pościel z dżerseju i bawełny
Pościel z dżerseju i bawełny jest mało odpornana gniecenie i można ją prać w temperautrze 60 stopni Celsjusza

Bawełna renforce to doskonały wybór na pościel, ponieważ materiał ten jest odporny na gniecenie i bardzo praktyczny w użytkowaniu. Pościel z bawełny renforce jest antyalergiczna i nie wymaga prasowania. Jak prać pościel z tego materiału? Zazwyczaj zaleca się maksymalnie 60 stopni, by pozbyć się roztoczy z pościeli. Renforce jest wytrzymałą tkaniną o dobrej strukturze, co sprawia, że idealnie nadaje się do wszelkiego rodzaju nadruków.

Wiemy już, w jakiej temperaturze prać różne rodzaje pościeli. Szczególną ostrożność należy zachować przy pościeli z nadrukami, ponieważ kolorowa pościel może szybko stracić intensywność barw przy niewłaściwym praniu. W niektórych przypadkach warto także krochmalić pościel, ponieważ krochmalenie „zakonserwuje” tkaninę, sprawiając, że wchłania ona mniej kurzu i wilgoci.

Bawełna satynowa, bawełna renforce, kora czy dżersej to tylko niektóre z dostępnych rodzajów pościeli. Przy wyborze warto przeanalizować właściwości tkanin i dopasować je do naszych oczekiwań, ponieważ najważniejszy jest komfort naszego snu.

ikona podziel się Przekaż dalej