4 skuteczne sposoby na złapanie szczura w domu
Obecność szczurów na strychu czy w piwnicy może budzić niepokój i nie należy do przyjemnych doświadczeń. Te sprytne i inteligentne gryzonie są trudne do wyeliminowania, ale z odpowiednią wiedzą możesz skutecznie się ich pozbyć. Szukasz skutecznych metod na wytępienie szczurów? Oto cztery sprawdzone sposoby, które pomogą rozwiązać problem!
Jak wytępić szczury?
Rozpoznanie obecności szczurów w domu jest stosunkowo proste. Ślady, takie jak odchody, naruszone zapasy żywności, nadgryzione kable czy drewniane elementy wyposażenia, jasno wskazują na ich aktywność.
Dlaczego tak ważne jest szybkie zwalczanie szczurów? Jeśli nie zareagujemy w porę, szczury mogą się rozmnożyć, a ich liczba może wzrosnąć do kilkudziesięciu. Te gryzonie, mierzące często 20–30 cm długości (nie licząc ogona), szybko zasiedlają miejsca, gdzie mają dostęp do jedzenia i schronienia. Jeśli szczur znajdzie w piwnicy wystarczające zapasy, niechętnie opuści to miejsce, a gdy jedzenia zabraknie, z łatwością przeniesie się w inne części domu. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto jak najszybciej dowiedzieć się, jak skutecznie pozbyć się szczurów!
1. Rośliny odstraszające szczury
Są pewne rośliny, które mogą skutecznie przegonić szczury. Gryzonie te nie przepadają bowiem za pewnymi zapachami roślin takich, jak:
- nostrzyk,
- wilczomlecz,
- czosnek,
- korona cesarska,
- mięta,
- oleander,
- dziki rumianek,
- liście pomidorów (świeże, zielone).
Ułóż rośliny w miejscach, gdzie gryzonie mogą się dostać (np. na strychu czy w piwnicy). Również cytryna należy do tych zapachów, za jakimi szczury nie przepadają. Co ciekawe – im bardziej będzie ona spleśniała, tym szybciej możesz z jej pomocą wypędzić szczury! Równie skutecznie podziała zapach kostki do muszli klozetowej albo zawieszki zapachowej.
Sprawdź także: Jak się pozbyć muszek owocówek - domowe sposoby zwalczania
2. Pułapka na szczury
Zanim tak zrobisz warto zorientować, się, co jedzą szczury. Dzięki temu uda się go zwabić w miejsce pułapki i błyskawicznie złapać szczura! W momencie, kiedy szczur będzie chciał sięgnąć po smakołyk, mechanizm pułapki uruchomi się i zabije zwierzę. Oczywiście, ważne będzie pozbycie się zwłok zwierzęcia – może nie jest to przyjemny widok, ale to konieczne.
Pamiętaj, aby pułapki na szczury rozmieszczać w taki sposób, by nie stanowiły one zagrożenia dla pozostałych domowników – zarówno małych dzieci, jak i psów czy kotów. Pułapka ma złapać szczura i nikogo poza nim! Niestety, ale pułapki na szczury dość łatwo się uruchamiają, więc będąc nieostrożnym można w nią… samemu wpaść. Nie zapomnij również o tym, że szczury są sprytne i mogą wiedzieć, jak się na podstęp zwyczajnie… nie nabrać! Możesz kupić w sklepie pułapkę:
- mechaniczną (uśmiercającą),
- żywochwytną (humanitarną, bez zabijania gryzoni).
Warto wspomnieć, że pułapka może posłużyć do łapania gryzoni wiele razy – nie musisz wyrzucać jej zatem od razu po schwytaniu intruza.
3. Trutka na szczury
Równie skuteczne, co mechaniczne pułapki, okazują się trutki na szczury. Taka trutka na szczury zabije szczura zaraz po tym, jak ją spożyje. Trutki produkowane są tak, by dla gryzoni były apetyczne – jednak w środku znajdują się zabójcze substancje. Jest tam m.in. benzoesan denatorium, jaki ogranicza ryzyko spożycia trutki przez człowieka. Niestety, ale trutka na szczury może posmakować również… domowym zwierzętom. Lepiej uczynić ją niewidoczną dla oczu naszych psów czy kotów i ustawić w niedostępnym dla nich miejscu.
Możesz zdecydować się np. na trutkę:
- w płynie (jeżeli wiesz, co jedzą szczury, wystarczy nasączyć taką trutkę np. chlebem czy owocami),
- w postaci twardych granulek,
- w paście,
- w kostkach.
Co ciekawe, takie trutki zawierają substancję, jaka zapobiegnie gniciu szczątek martwego szczura! Zatem, nie grozi związany z rozkładaniem się jego ciała gryzonia, dość nieprzyjemny zapach! Trutka zadziała po kilku dniach.
Sprawdź także: Domowe sposoby na muszki owocówki - jak się ich pozbyć?
4. Odstraszacz elektroniczny na szczury
Jeśli nie masz kota, który mógłby polować na szczury, a zauważysz ślady ich obecności, takie jak odchody w piwnicy czy na strychu, warto podjąć odpowiednie działania. Dobrym rozwiązaniem może być zakup elektronicznego odstraszacza, który emituje dźwięki o wysokiej częstotliwości. Takie dźwięki powodują dyskomfort u gryzoni, wpływając negatywnie na ich układ nerwowy, co zmusza je do opuszczenia danego miejsca.
Urządzenia te mają zasięg nawet do 500 m² i zazwyczaj eliminują problem szczurów w ciągu około dwóch tygodni. Warto jednak pamiętać, że odstraszacze zmieniają częstotliwość dźwięku (od 25 do 65 kHz), co może sprawić, że gryzonie z czasem się do nich przyzwyczają. Producenci zapewniają, że sprzęt jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt domowych, co czyni go praktycznym i wygodnym narzędziem do walki ze szczurami.
Jak pozbyć się szczura bez zabijania go?
Okazuje się, że tak! Niestety, ale szczury potrafią przenosić choroby, jakie wpływają na gorszą produkcję zwierzęcą. Dodatkowo, gryzonie niszczą i potrafią skazić płody rolne – a to zwłaszcza dla rolników duże zagrożenie związane również z ich codzienną… pracą. Jeden szczur produkuje ok. 16 ml moczu oraz 50 odchodów w przeciągu jednej doby. Wpływa to w dużym stopniu na psucie się zapasów żywności przechowywanych w magazynie, uniemożliwiając ich spożycie bądź sprzedaż, a także dokarmianie paszą zwierząt.
Mało tego, szczury często powodują również znaczne szkody, jeżeli chodzi o... trwałość budynków. Potrafią wygryzać ściany, uszkodzić elektryczne przewody nie tylko w domu, ale i np. w pojeździe (gdy trzymamy auto w garażu), a także zniszczyć sprzęt rolniczy. Oczywiście, wiąże się to wówczas z kosztownymi naprawami. Aż 50 % gospodarstw spaliło się również przez to, że szczur przegryzł… elektryczne kable! Właśnie dlatego należy wytruć szczury w domu możliwie jak najszybciej!
Sprawdź także: Prusaki w domu - skąd się biorą i jak się ich pozbyć?