Domowe sposoby na mrówki

Już wczesną wiosną właściciele domów jednorodzinnych i mieszkań na parterze mogą zauważyć, że ich pomieszczenia stają się miejscem wizyt niechcianych gości. Mrówki wędrują do wnętrz w poszukiwaniu pożywienia lub miejsca na nowe gniazdo stworzone przez młodą królową. Likwidowanie pojedynczych osobników nie przynosi efektu – gdy królowa zauważy brak robotnic, zaczyna produkować więcej larw. Jedynym skutecznym sposobem jest więc eliminacja całego gniazda.

Dostępne w sklepach środki na mrówki działają poprzez rozsypanie ich w pobliżu gniazda. Robotnice zanoszą substancję do środka, umożliwiając jej kontaktowe działanie, co wkrótce prowadzi do eliminacji całej kolonii. Tę zasadę można też wykorzystać, przygotowując własne środki do walki z mrówkami.

Sprawdź także: Skąd się biorą latające mrówki w domu? Wyjaśniamy i podpowiadamy, jak je zwalczyć

Jak pozbyć się mrówek z domu?

Jak pozbyć się mrówek? Jeśli mrówki rozpanoszyły się w domu musisz zacząć przeciwdziałać szybko. Są dwa niezawodne sposoby, które mogą pomóc wytępić całe gniazdo. W okolicy rozsyp niewielką ilość proszku do pieczenia lub boraksu. Możesz wymieszać je z ugotowanym żółtkiem kurzym, by mrówki chętniej znosiły je do gniazda.

Domowe metody na mrówki
Mrówki zagnieżdżają się w domu z uwagi na wygodne warunki do bytowania oraz żerowanie na jedzeniu

Równie dobrze sprawdza się sól na mrówki, którą te drobne insekty chętnie zabierają do gniazda. Podobne działanie wykazuje skórka pomarańczowa. Zetrzyj ją na tarce na drobno, a następnie połóż w pobliżu gniazda. Skórka pomarańczowa uwalnia toksyny, które zabijają mrówki. Dlatego nawet jeśli robotnice jej nie zjedzą, zacznie działać i po kilku dniach nie ma już problemu. To dobrze rozwiązanie, ponieważ taki naturalny preparat na mrówki będzie o wiele bardziej bezpieczny dla dzieci i zwierząt domowych.

Naturalne środki do zwalczania mrówek w ogrodzie

Domowe sposoby na walkę z mrówkami w ogrodzie bywają zarówno łatwiejsze, jak i trudniejsze niż w domu. Łatwiejsze, ponieważ można użyć środków, które w domu mogłyby zniszczyć powierzchnie lub wydzielać zbyt intensywny zapach. Trudniejsze, gdyż liczba mrówek w ogrodzie może być bardzo duża. Eliminacja wszystkich nie jest wskazana – mrówki są pożyteczne, jednak warto kontrolować ich liczebność, by nie zaszkodziły roślinom uprawnym i ozdobnym.

Skutecznym sposobem jest stężony roztwór soli, który należy wlać bezpośrednio do gniazda. Można też rozsypać sól, sodę oczyszczoną lub popiół wokół gniazd. Te produkty nie zaszkodzą roślinom, a zadziałają toksycznie na owady, niszcząc kolonię od wewnątrz.

Innym skutecznym domowym sposobem jest napar z piołunu. Liście tej rośliny można zebrać samodzielnie lub kupić susz w sklepie ogrodniczym. Przygotowanie jest proste: zalej dwie łyżki piołunu gorącą wodą, odczekaj około 5 minut, a po ostygnięciu przelej do butelki ze spryskiwaczem. Gdy zauważysz mrówki na roślinach, spryskaj je naparem – mrówki nie znoszą tego zapachu i szybko opuszczą rośliny.

Domowe metody na mrówki
Jedynym sposobem na to, jak wytępić mrówki, jest zlikwidowanie całego gniazda w domu

Podobne działanie wykazuje cytryna, chociaż to raczej sposób na mniejszy problem. Sok z jednej cytryny na kubek wody – taka proporcja wystarczy. Cytrynowy kwaśno-gorzki zapach odstraszy mrówki na dobre. Oba preparaty są w zupełności bezpieczne dla roślin. Nie powinno się jednak spryskiwać ich kwiatów, zwłaszcza w przypadku krzewów i drzewek owocowych.

Produkty, które odstraszają mrówki

Możesz także zadbać o to, by mrówki nie rozgościły się w mieszkaniu lub by po prostu nie chciały do niego wejść. Te niewielkie insekty nie przepadają za niektórymi zapachami – są dla nich tak odstręczające, że nie wejdą do pomieszczeń, w których są wyczuwalne. Możesz także wykorzystać w tym wypadku naturalny środek – cynamon. Wystarczy go rozsypać na przykład przy drzwiach balkonowych, przez które mrówki się przedostają do domu. Cynamon ładnie pachnie, więc nie będzie to dla ciebie uciążliwe, a pomoże uniknąć problemu mrówek.

Co odstrasza mrówki poza tym? Okazuje się, że szkodniki nie znoszą zapachu świeżych liści pomidorów. Ten sposób jest możliwy do zrealizowania wyłącznie latem, ale możesz go wypróbować, ponieważ jest naprawdę bardzo skuteczny. To zawsze lepsze rozwiązanie niż preparat na mrówki z unoszącą się w powietrzu chemią.

Oba sposoby możesz zastosować zarówno w mieszkaniu, jak i w ogrodzie. Niewielka ilość cynamonu wokół rabat lub w pobliżu gniazd mrówek nie zaszkodzi roślinom. Liście pomidorów to także świetny pomysł, łatwy do zastosowania. Wystarczy ułożyć je między grządkami, by pozbyć się mrówek.

Sprawdź także: Domowe sposoby: jak złapać mysz i nie zrobić jej krzywdy?

ikona podziel się Przekaż dalej